Od poniedziałku 20 grudnia uczniowie - w związku z pogłębiającą się IV falą zachorowań na COVID-19 - przechodzą na naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich. Zgodnie z decyzją rządu ma ona trwać do 9 stycznia 2022 r. W tym czasie rodzicom młodszych dzieci przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ale uwaga! - zdalna nauka i opieka nie dotyczą przedszkoli i zerówek.
Rodzice uczniów do lat ośmiu mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na czas nauki online. Pamiętajmy, że w tym czasie jest też zimowa przerwa świąteczna, związana ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem - od 23 do 31 grudnia. Za te dni zasiłek nie będzie naliczany.
Zasiłek wyniesie 80 proc. wynagrodzenia i nie będzie wliczał się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w ciągu roku. Taki zasiłek dostaną także rodzice niepełnosprawnych uczniów: do 16 lat, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, którzy mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, którzy mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Maksymalny okres, za który można dostać zasiłek, to – licząc od poniedziałku - 21 dni. By go dostać, trzeba złożyć oświadczenie u pracodawcy albo przez portal PUE ZUS. Wzór znajduje się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pieniądze będą wypłacane w ciągu 30 dni temu z rodziców, który wystąpi o wypłatę. Jednak, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego), zasiłek nie przysługuje.
Jeśli rodzice będą sobie tego życzyli – dla dzieci z klas I-III mają być czynne świetlice. Możliwe są także w tym czasie konsultacje w szkole dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego.
Napisz komentarz
Komentarze