Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przed sąd za budowę domków w Mechelinkach w ramach przeciwdziałania COVID-19

Na terenie z zakazem zabudowy, szczególnie zagrożonym powodzią w miejscowości Mechelinki (gmina Kosakowo, powiat pucki) deweloper stawiał 10 piętrowych budynków, powołując się na ustawę dotyczącą przeciwdziałania... COVID-19. Teraz prezes spółki trafi przed sąd, bo, zdaniem śledczych, dopuścił się działalności zagrażającej środowisku. Grozi mu do 2 lat więzienia. Tymczasem inwestor nie postawił na „covidowych domkach” krzyżyka i reklamuje je jako ośrodek dla ozdrowieńców, którzy po przebyciu koronawirusa zmagają się z powikłaniami.
Materiały inwestora

Historia tej sprawy sięga sierpnia 2020 roku, kiedy spółka MS King rozpoczęła budowę 10 domów dwukondygnacyjnych w Mechelinkach – niewielkiej, nadmorskiej miejscowości z przystanią rybacką, położonej pomiędzy Gdynią a Rewą w gminie Kosakowo (pow. pucki). Podstawą formalną inwestycji było oświadczenie złożone w Starostwie Powiatowym w Pucku, w którym jako cel budowy wskazano „przeciwdziałanie COVID-19, stosownie do art. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”.

– Cel ten w żaden racjonalny sposób nie został uprawdopodobniony przez inwestora – relacjonuje prokurator Grażyna Wawryniuk, pełniąca funkcję rzeczniczki prasowej Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – Działka, na której realizowano inwestycję, usytuowana jest w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie objętym ochroną ze względów przyrodniczych i krajobrazowych. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miejscowości Mechelinki teren ten jest oznaczony jako teren zieleni nieuporządkowanej z zakazem budowy. Nadto, działka położona jest na obszarze szczególnie zagrożonym powodzią w rozumieniu ustawy Prawo wodne – wymienia.

Domki covidowe w Mechelinkach. Deweloper trafi przed sąd

Według oskarżenia, tryb działania dewelopera był niewłaściwy, a roboty budowlane rozpoczęto bez uzyskania stosownego pozwolenia wodno-prawnego, co narusza przepisy ustawy. Domki powstawać miały wbrew przepisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz ustawy Prawo wodne, a prezesowi MS King postawiony został zarzut „prowadzenie działalności zagrażającej środowisku”, co zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub nawet do 2 lat więzienia.

– Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do jego popełnienia i odmówił złożenia wyjaśnień – słyszymy.

Postępowanie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Pucku, która ,obok śledztwa, podjęła działania administracyjne i wniosła o wstrzymanie robót do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Oskarżenie wskazywało na „brak podstaw do uznania, że prowadzona inwestycja podlega ochronie wynikającej z przepisu art. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”. Prokuratorska aktywność okazała się skuteczna – jak się dowiadujemy – poskutkowała prawomocną decyzją WINB wstrzymującą roboty budowlane.

Nie jest tajemnicą, że przeciwnikami budowy byli lokalni samorządowcy, którzy zaalarmowali w tej sprawie organy ścigania.

Materiały inwestora

„W związku z brakiem aprobaty oraz bardzo negatywnymi działaniami włodarzy gminy, którzy w sposób jednoznaczny spowalniali proces budowy dla naszych nadrzędnych celów w walce z COVID-19, powstał ośrodek który został całkowicie poświęcony ozdrowieńcom z powikłaniami po chorobie”.

MS King

W tym samym stanowisku dewelopera czytamy dalej:

„Ośrodek jest położony w malowniczej miejscowości Mechelinki, która wyróżnia się niezwykle urokliwą scenerią, wśród otaczającej natury. Jest to miejsce słynące z najzdrowszego klimatu w Polsce, z prozdrowotnymi właściwościami. Brak zagęszczenia zabudowy pozwala cieszyć się z przestrzeni natury, przy panujących zasadach ostrożności i dystansu społecznego.

Ośrodek stanowią klimatyzowane i jonizowane domki z oddzielnymi ogródkami, zapewniające swobodę oraz prywatność.

Główną ideą tego miejsca jest zwalczanie skutków wielu chorób, w tym COVID-19 oraz innych dolegliwości. W naszym gabinecie oferujemy usługi tlenoterapii, fizjoterapii, groty solnej, tężni solankowych i sauny infrared wpływających leczniczo na skutki wywołane chorobami układu oddechowego ( m.in. COVID-19) oraz innych schorzeń. Przyspieszają procesy regeneracji organizmu, regenerują blizny na płucach, zwalczają bóle mięśni i zmęczenie, poprawiają koncentrację. Każda z naszych usług ma zbawienny wpływ na organizm, a stosowane w połączeniu wspomagają jego funkcjonowanie i oczyszczają drogi oddechowe, a także poprawiają kondycję fizyczną i psychiczną”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama