Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG powstaje na kampusie uczelni w ramach Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services). Ma to być multidyscyplinarny ośrodek gromadzenia i przetwarzania danych według najnowszych standardów. Możliwości CK STOS będzie można wykorzystywać m.in. w badaniach naukowych z zakresu fizyki, astronomii, ale także biotechnologii oraz medycyny. Najważniejszą przestrzenią w budynku na ul. Traugutta będzie tzw. „bunkier”, gdzie znajdzie się jeden z najszybszych superkomputerów w Polsce.
– Centrum będzie technologiczną wizytówką miasta i regionu, zatem niecierpliwie wyczekujemy zakończenia prac budowlanych i oddania go do użytku – zapowiada prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Będą z niego korzystać także inne pomorskie uczelnie oraz przede wszystkim lokalny przemysł i biznes.
Powstająca na potrzeby CK STOS serwerownia z superkomputerem będzie pierwszym w Europie tak dużym obiektem na prąd stały. Ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych, m.in. chronić przed ogniem, wodą i polem elektromagnetycznym. Z kolei superkomputer wymaga ciągłego chłodzenia oraz utrzymania stałej temperatury i wilgotności powietrza. Źródłem chłodu technologicznego dla całego budynku będzie pięć zewnętrznych agregatów wody lodowej. Na dach CK STOS już dostarczono dwa 40-tonowe agregaty prądotwórcze.
Centrum powstaje w oparciu o założenia Green Computing – tak, aby maksymalnie ograniczyć wpływ działań na środowisko, ale przy tym podnieść wydajność energetyczną sprzętu i laboratoriów.
Koszt inwestycji, która ma się zakończyć do jesieni, to niemal 156 mln złotych, z czego ponad 90 mln zł pochodzi z budżetu UE. Za budowę głównego obiektu o powierzchni ok. 12 tys. m kw. oraz za zagospodarowanie terenu wokół niego odpowiedzialna jest NDI. Za zakup „superkomputera” oraz wyposażenie pozostałych serwerowni odpowiedzialna jest Politechnika Gdańska - łącznie z tym koszt inwestycji przekroczy 200 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze