Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

UG zawarł porozumienie z firmą technologiczną

To kolejny krok w kierunku popularyzacji i rozwoju technologii kwantowych, zwłaszcza w środowisku akademickim. Irlandzka firma Kainos Software po raz drugi podjęła się współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. W ramach tego porozumienia, na przełomie sierpnia i września odbędą są dwa wydarzenia: Q-Camp (Quantum Summer School 2025), międzynarodowa szkoła letnia dla studentów, oraz Q-Con (Quantum Conference 2025), międzynarodowa konferencja technologiczno-biznesowa.
Uniwersytet Gdański, Kainos, podpisanie umowy
Uniwersytet Gdański i Kainos będą rozwijać technologie kwantowe. Podpisano umowę

Autor: Materiały prasowe

Za realizację porozumienia ze strony Uniwersytetu Gdańskiego odpowiadają Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki (MFI) oraz Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych.

Reklama

Uniwersytet Gdański i Kainos będą rozwijać technologie kwantowe

W ramach zawartej z firmą Kainos umowy, na przełomie sierpnia i września odbędą są dwa wydarzenia: 

  • Q-Camp (Quantum Summer School 2025), międzynarodowa szkoła letnia dla studentów. W wydarzeniu weźmie udział 25 uczestników, którzy przez dwa tygodnie – od 25 sierpnia do 5 września – będą rozwijać wiedzę w zakresie technologii kwantowych pod okiem wybitnych ekspertów, zarówno tych pracujących w Polsce, jak i zaproszonych zagranicznych gości.
  • oraz Q-Con (Quantum Conference 2025), międzynarodowa konferencja technologiczno-biznesowa. Wydarzenie odbędzie się w piątek 6 września w Gdańsku. Wydarzenie ma być mostem łączącym przedstawicieli branży nowych technologii, decydentów sektora publicznego oraz nauki. Stworzona zostanie przestrzeń do dialogu, prezentacji innowacji i dyskusji o kwantowej przyszłości, w której Polska i Europa mają duże szanse mocno zaznaczyć swoją obecność. Głównymi obszarami, jakie będą omawiane na tegorocznej konferencji, będą Deep Tech, startupy oraz lekcje, jakie można wyciągnąć z dynamicznego rozwoju AI w ostatnich latach – co zrobiliśmy dobrze, a co należy w przypadku technologii kwantowych zrobić lepiej.

Oba przedsięwzięcia są okazjami do rozwoju, wdrażania innowacji i budowania wspólnej przyszłości technologicznej, zarówno dla środowiska naukowego, jak i biznesowego. 

Jak mówi prof. Marcin Marciniak, dziekan Wydziału MFI:

– Letnie szkoły o tematyce kwantowej stały się już tradycją na naszym wydziale. Naszą inicjatywę kierujemy do studentów z całego świata. Poza solidną porcją wiedzy, chcemy zwrócić uwagę na znaczenie technologii kwantowych, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa cyfrowego, oraz pokazać Gdańsk jako atrakcyjne miejsce do studiowania i pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze o ogromnym potencjale.

Partnerstwo Kainos Software i Uniwersytetu Gdańskiego to przykład owocnej współpracy nauki oraz biznesu. W miarę rozwoju technologicznego, inicjatywy takie jak Q-Camp i Q-Con odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu branży kwantowej. 

– Dla Kainos współpraca z Uniwersytetem Gdańskim to część wieloletniej już strategii. Jako firma technologiczna z Irlandii Północnej zyskujemy dostęp do najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii kwantowych, które są przyszłością IT. Promocja wydarzenia na uczelniach w Belfaście i Gdańsku w zeszłym roku przyniosła nam napływ talentów mogących w przyszłości zasilić nasze zespoły. To także szansa na budowanie globalnej sieci kontaktów i umacnianie naszej pozycji jako innowatora – powiedział Jakub Stempnik, Country Lead w Kainos.

Szczegóły na stronach internetowych wydarzeń:

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja