Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Elektromobilność w komunikacji miejskiej Gdańsk
Reklama

Miliardy z USA mogą popłynąć na budowę elektrowni jądrowej

4 miliardy złotych może wynieść wkład Amerykanów w finansowanie polskiej elektrowni jądrowej. Podpisano list intencyjny dotyczący wsparcia polskiego projektu.
Prezes PEJ Leszek Juchniewicz, ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński oraz szefowa DFC ds. inwestycji Agnes Dasewicz

Autor: Polskie Elektrownie Jądrowe

Amerykańska firma inwestycyjna DFC U.S. International Development Finance Corporation rozważa wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej kwotą ponad 4 miliardów złotych. Zainteresowanie zadeklarowano w liście intencyjnym podpisanym 12 listopada br. przez DFC.

– Zaangażowanie tego ważnego podmiotu ma dla nas nie tylko wymiar finansowy. To oznaka zainteresowania administracji amerykańskiej naszym projektem – mówi Wojciech Rosiński, dyrektor pionu finansowego Polskich Elektrowni Jądrowych.

Jak dodał, podpisany 12 listopada list intencyjny to efekt wielomiesięcznych rozmów prowadzonych przez PEJ z DFC i innymi instytucjami z rynku amerykańskiego, zainteresowanymi nie tylko polską, ale i światową transformacją energetyczną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Powstanie konstrukcja morska dla elektrowni jądrowej na Pomorzu
wizualizacja PEJ

– DFC jest zaangażowana w zwiększanie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreśla Agnes Dasewicz, szefowa DFC ds. inwestycji. - List intencyjny stanowi krok w kierunku zmniejszenia regionalnej zależności od eksportu rosyjskiej energii, a jednocześnie wyraża dążenie do wzmocnienia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podpisano umowę na budowę drogi technicznej do elektrowni jądrowej

List intencyjny DFC to kolejny dokument dotyczący finansowania projektu elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino. Podobną deklarację, na równowartość ok. 70 miliardów złotych, złożył wcześniej amerykański Export-Import Bank (Exim Bank). 

Cieszę się, że ten kluczowy projekt nabiera tempa. Pierwsza polska elektrownia jądrowa to symbol naszego wspólnego zaangażowania na rzecz czystej i bezpiecznej przyszłości energetycznej. To ważny dzień dla relacji polsko-amerykańskich! Stany Zjednoczone są wpełni zaangażowane we wspieranie transformacji energetycznej Polski, w tym także poprzez zaangażowanie ze strony amerykańskich instytucji finansowych

Mark Brzeziński, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce 

Elektrownia jądrowa w gminie Choczewo

Inwestorem powstającej na Pomorzu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Spółka uzyskała już decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe oraz decyzję zasadniczą wydaną przez ministra klimatu. W ubiegłym roku PEJ podpisała też umowę na zaprojektowanie elektrowni z konsorcjum Westinghouse-Bechtel. 

Z kolei w sierpniu 2024 r. przedstawiono założenia ustawy, przewidującej ok. 60 mld zł publicznego wsparcia dla PEJ. Jednak udzielenie spółce wsparcia publicznego będzie możliwe dopiero po wydaniu przez Komisję Europejską zgody na pomoc publiczną. Kilka dni temu natomiast przedstawiciele PEJ i Westinghouse-Bechtel spotkali się z PZU w sprawie ubezpieczenia elektrowni. 

Zgodnie z ostatnimi deklaracjami ze strony rządu, pierwszy beton jądrowy pod pierwszy blok ma zostać wylany w 2028 r., a jego budowa ukończona w 2035 r. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama