Te seriale kręcono na Pomorzu. Wielka czwórka 2025 roku
W tym roku zobaczymy cztery produkcje serialowe, które ulokowały swoje zdjęcia w Trójmieście albo na Helu. Piąty serial jest już w produkcji. Wszystkie zapowiadają się niezwykle obiecująco. Można śmiało obstawić, że wśród nich są prawdziwe hity.
„Heweliusz”. Pierwszy tak wielki serial katastroficzny
Największe oczekiwania są wobec „Heweliusza” – pierwszego na taką skalę katastroficznego serialu polskiej produkcji. Część zdjęć kręcono w Trójmieście, głównie w Gdyni. Reżyserem „Heweliusza” dla Netfliksa jest Jan Holoubek, który już udowodnił, że potrafi robić naprawdę dobre kino, w tym także to katastroficzne. Serial „Wielka woda”, który przed kilkoma laty wyreżyserował, przyciągnął przed telewizory miliony widzów.
Jan Holoubek w swojej najnowszej produkcji wziął na warsztat tragedię promu Jan Heweliusz, który zatonął 14 stycznia 1993 roku podczas rejsu ze Świnoujścia do Ystad, ok. 15 mil od przylądka Arkona na Rugii. Była to największa katastrofa w historii polskiej marynarki handlowej. Zginęło 55 osób: 20 członków załogi i 35 pasażerów promu. 9 członków załogi udało się uratować. Jako przyczyny wypadku Odwoławcza Izba Morska wskazała zły stan techniczny statku, który nie powinien wypływać wtedy w morze, a także błędy kapitana. Wrak „Heweliusza” wciąż spoczywa na dnie Bałtyku, a jego tragiczna historia budzi nieustanne zainteresowanie wśród filmowców, historyków i dziennikarzy.
Nad tą produkcją, poza Janem Holoubkiem, czuwają także scenarzysta Kasper Bajon i producentka Anna Kępińska. Scen katastroficznych ma być ponad 130 i część ujęć kaskaderskich kręcono w Brukseli w najnowocześniejszej hali filmowej ze specjalnym basenem do takich zdjęć.
Na ekranie zobaczymy ponad 120 postaci nazwanych i aż 3000 statystów, a ekipa pracująca nad serialem liczy ponad 140 osób! Zdaniem twórców, to będzie serial nie tylko o katastrofie, ale też o żałobie, stracie i walce z dysfunkcyjnym państwem o dobre imię oraz godność tych, którzy zginęli.
Mamy nadzieję, że, oprócz skali oraz rozmachu produkcji, widzów zachwyci i poruszy olbrzymi potencjał dramaturgiczny i emocjonalny tej historii. Tym samym, mamy także świadomość odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, dlatego naszym zadaniem jest przede wszystkim oddać sprawiedliwość wszystkim tym, których dotknęła ta tragedia.
Jan Holoubek / reżyser serialu „Heweliusz”
Premierę „Heweliusza” zaplanowano na jesień 2025 roku.
„Miasto Mrozów”. Może zatrząść nie tylko na Półwyspie Helskim
Nowym kryminalnym hitem może się okazać „Miasto Mrozów” kręcone na Półwyspie Helskim. Ten serial ma wszystko, żeby przebojem zdobyć popularność. To poruszający dramat kryminalny z gwiazdorską obsadą i mrocznymi tajemnicami Helu o skomplikowanych więzach krwi, w którym walka o spadek po zmarłym ojcu powoduje ujawnienie licznych rodzinnych sekretów oraz konfliktów. Serial łączy intrygujące wątki kryminalne z napiętą atmosferą hermetycznej społeczności Helu, prowadząc widzów przez labirynt miłości, zdrady i zawiści.
Jan Mróz – szanowany członek lokalnej społeczności i emerytowany żołnierz Marynarki Wojennej umiera. A wtedy spokojne życie jego rodziny i innych mieszkańców małego nadmorskiego miasteczka rozpada się niczym domek z kart. Na jaw wychodzą sekrety, które przez lata miały pozostać w ukryciu. Czy prawda, która w końcu ujrzy światło dzienne, uratuje rodzinę Mrozów, czy pogrąży ją jeszcze bardziej?
Serial produkowany jest dla platformy Max przez Akson Studio i TVN Warner Bros. Discovery. Reżyseruje Anna Kazejak. W rolach głównych zobaczymy Magdalenę Popławską, Bartosza Gelnera, Grzegorza Damięckiego i Jacka Komana.
Nie jest jeszcze znana dokładna data premiery, ale wiadomo, że produkcję tę obejrzymy w 2025 roku.
„Zatoka szpiegów 2”. Powrót do Trójmiasta
Sceny do drugiej odsłony „Zatoki Szpiegów”, niezwykle popularnego serialu TVP, były kręcone w Trójmieście, a także na Helu. Po raz kolejny w roli Franza Neumanna zobaczymy Bartosza Gelnera. Jednak nie zabraknie też nowych twarzy. W obsadzie pojawią się m.in. Sonia Mietielica, Jan Wieczorkowski, Mateusz Nędza czy Paweł Ławrynowicz. Za reżyserię odpowiada Łukasz Ostalski.
W drugim sezonie zmiany zajdą także w Kriegsmarine, gdzie miejsce dawnego komandora zajmie Bergman (Paweł Ławrynowicz), który jako człowiek surowy i zamknięty w sobie zapragnie wprowadzić ład w Gotenhafen, bez względu na koszty.
Będziemy więc śledzić dalsze losy Franza Neumanna, tyle że już w 1941 roku, tuż przed atakiem Niemiec na ZSRR. Do walki pomiędzy wywiadami dołączył trzeci gracz – Sowieci. Od udaremnionej próby uszkodzenia pancernika Bismarck minęło pół roku. W Gotenhafen (Gdynia) nadal znajduje się flagowy okręt Rzeszy i czeka na wypłynięcie w swój pierwszy rejs bojowy. W związku z tym, dowództwo Royal Navy robi wszystko, by ustalić trasę tej jednostki, aby móc zastawić pułapkę.
Franz, który odbywa służbę w dowództwie Kriegsmarine, musi walczyć o utrzymanie swojej wiarygodności w oczach Niemców. Jest to zadanie niezwykle trudne, gdyż z jednej strony powinien działać tak, aby jego szpiegowskie działania nie zostały odkryte przez dowództwo niemieckie, a z drugiej – by odnaleźć alianckiego zdrajcę.
Ale poza życiem szpiegowskim, w drugim sezonie serialu równie skomplikowane będzie życie miłosne Franza. Do tej pory lawirował między Gretą (Karolina Kominek) a Anną (Maria Świłpa), tymczasem na horyzoncie pojawi się jeszcze jedna kobieta – mistrzyni olimpijska w pływaniu – Eva Stromberg (Sonia Mietielica). Jest ona nie tylko utalentowaną sportsmenką, lecz także nazistką, która skrywa wielką tajemnicę.
„Sprawiedliwi – Trójmiasto”. Zmagania policjantów ze złem
Z kolei TV 4 w wiosennej ramówce umieści nowy serial kryminalny „Sprawiedliwi – Trójmiasto”. W głównej roli wystąpi Jerzy Zelnik, który gra emerytowanego policjanta.
– To opowieść o zmaganiach funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku z brutalnym światem przestępczym, w bezwzględny sposób walczącym o władzę nad portem miejskim i całą trójmiejską aglomeracją. W serialu śledzić będziemy losy zarówno policjantów, jak i kryminalistów czy zwykłych ludzi uwikłanych w świat, w którym zacierają się granice między dobrem a złem – można przeczytać w opisie.
Serial produkuje dla Czwórki ATM Grupa. Producentem serialu, sprawującym nad nim także nadzór reżyserski, jest Jakub Miszczak, głównym scenarzystą – Przemysław Hoffmann, a reżyserem pierwszych odcinków – Wojciech Todorow.
„Efekt morza” to serial inspirowany zaginięciem Iwony Wieczorek. Trwają zdjęcia
W tym roku jeszcze nie, ale jest szansa, że w przyszłym zobaczymy serial „Efekt morza” na podstawie bestsellerowej książki Katarzyny Bondy o tym samym tytule. Miejscem serialu nie będzie jednak Trójmiasto, a Łeba.
– Przywołuję oczywiście sprawę Iwony Wieczorek, która służyła mi za pierwotną inspirację do książki „Efekt morza”. Jej tajemnica wszystkich nas frapuje, drapie i do tego stopnia przeraża, że chcielibyśmy, aby wreszcie została odkryta… Z tym Hubert Meyer zmierzy się w tej opowieści. Bo choćby nie wiem jak silna była zmowa milczenia, jak mocne powiązania łączyły sprawcę wiodącego i wspólników – zawsze jest najsłabsze ogniwo, które można złamać – pisze autorka kryminałów.
W „Efekcie morza” Meyer bada sprawę zaginięcia Marty Berg w malowniczej Łebie. Tajemnicze zniknięcie dziewiętnastolatki wstrząsnęło całym krajem. Mimo intensywnych działań prowadzonych przez policję, detektywów, jasnowidzów i rodzinę – dziewczyny nie udało się odnaleźć.
Kilkanaście lat później w tym samym nadmorskim miasteczku znaleziono zwłoki. Sprawa wygląda na beznadziejną – denat ma zmasakrowaną twarz i nie wiadomo, czy to samobójstwo, wypadek, czy może inscenizacja. Wśród lokalnej społeczności nie milkną głosy, że ten martwy mężczyzna mógł wiedzieć, co się stało z zaginioną Martą Berg. Do śledztwa zostaje zaangażowany Hubert Meyer, profiler, który musi się zmierzyć z panującą zmową milczenia. Wytropić, kto z otoczenia Marty wie więcej niż chce przyznać? Kim jest denat i czy za swoją wiedzę zapłacił życiem? Kiedy większość kłamie, a reszta milczy, Hubert Meyer musi znaleźć jednego, któremu najmniej się to opłaca…
Czeka nas więc serialowy zawrót głowy.
Napisz komentarz
Komentarze