Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sezon wycieczkowców w Gdyni udany. Ale prognozy dla turystyki niepewne

Wizyta wycieczkowca AIDAmar przy Nabrzeżu Francuskim zakończyła we wtorek, 22 października tegoroczny sezon letni w Porcie Gdynia.
wycieczkowiec AIDAmar w Porcie Gdynia
Wycieczkowiec AIDAmar zakończył sezon olbrzymich statków pasażerskich w Porcie Gdynia

Autor: Tadeusz Urbaniak | Port Gdynia

Mierzący 253,22 metra długości AIDAmar to cruiser najczęściej w tym roku zawijający do gdyńskiego portu. Gdynianie mieli okazję oglądać go w 2024 roku aż dziewięciokrotnie. 

Wycieczkowiec AIDAmar zakończył sezon wycieczkowców 2024 w Porcie Gdynia

Zbudowany w 2012 roku w niemieckiej stoczni Meyer Werft AIDAmar oferuje łącznie 1097 kabin, w większości z balkonami. Na pokładzie znajdują się: liczne restauracje, bary, kino 4D, butiki, kasyno, baseny, SPA, biblioteka i wiele innych atrakcji. AIDAmar posiada nawet własny browar. Ponadto w obsługę pasażerów zaangażowane są humanoidalne roboty, które dbają o komfort gości na pokładzie.

Ile wycieczkowców zawinęło do Portu Gdynia w 2024 roku?

  • W minionym sezonie, który zaczął się 2 maja, w Porcie Gdynia zanotowano ogółem 42 zawinięcia cruiserów
  • Przeciętny czas postoju wyniósł nieco ponad 10 godzin
  • Średnia liczba pasażerów na statku to 2 370 osób, co daje łączną liczbę około 100 000 odwiedzających

To o 10 tys. więcej niż w sezonie 2023. Wtedy Gdynia zanotowała 36 wizyt wycieczkowców, ale wyższa była przeciętna liczba pasażerów – 2500. Można więc uznać, że Gdynia, po okresie pandemicznego załamania całego rynku, zaczyna wzmacniać swoją pozycję jako portu wycieczkowego.

Bałtyk stracił na atrakcyjności?

Inna sprawa, że wizyty cruiserów to w większym stopniu prestiż dla miasta i atrakcja dla jego mieszkańców oraz turystów. Zarobek portu z racji tych zawinięć jest relatywnie niski. Nie ma przeładunku, nie zarabia się na magazynowaniu towaru, a pieniądze wydawane przez wycieczkowiczów pozostają poza strefą portu. Publicysta morski Marek Błuś zwraca uwagę na jeszcze jedno niebezpieczeństwo.

Przez szereg lat ruch turystyczny na Bałtyku generowały głównie cztery porty: St. Petersburg, Tallinn, Helsinki i Sztokholm. Po tym jak w 2022, po ataku na Ukrainę, wstrzymano rejsy do Petersburga w stolicach Szwecji, Finlandii i Estonii liczba zawinięć rok do roku spadła o 40 procent. Wzrósł za to ruch w Kilonii czy leżących na Morzu Północnym Goteborgu czy Kristiansand. To może oznaczać, że Bałtyk stracił na atrakcyjności.

Marek Błuś / publicysta morski

wyceiczkowiec AIDAmar, Port Gdynia
Wycieczkowiec AIDAmar w Porcie Gdynia (fot. Tadeusz Urbaniak | Port Gdynia)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama