Pływanie na skuterach wodnych ma wielu zwolenników, choć na rozmaitych akwenach nie brakuje ograniczeń do używania takich pojazdów. Przykładem Port Nowy Świat na Mierzei Wiślanej, gdzie obowiązuje kategoryczny zakaz pływania na skuterach wodnych. Natomiast w miejscowościach wypoczynkowych działają wypożyczalnie takiego sprzętu, można też zamówić przejażdżkę w towarzystwie doświadczonego sternika.
Są też przeciwnicy skuterów, krytykujący je za generowany hałas i zagrożenie dla innych jednostek, wynikające z dużej prędkości przemieszczania się na wodzie. Z pewnością wiele zależy od przestrzegania przepisów takiego pływania oraz zwykłego zdrowego rozsądku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Żeglarskie finisze w Pucharze Żuław i Małych Żagli. Świetne wyniki młodych zawodników
Otwarte Mistrzostwa Polski Amatorów w Skuterach Wodnych to jednak oficjalne zawody, rozgrywane według ustalonych reguł. Na wodach jeziora Zajezierskiego przebywająca na brzegu publiczność będzie mogła obserwować umiejętności w technice prowadzenia skutera, manewrów na wodzie oraz prędkości w poszczególnych klasach, w zależności od pojemności silnika.
Warto zauważyć, że nazwa "skuter wodny" wzięła się od pozycji zajmowanej przez kierującego oraz pasażerów (skutery mogą zabierać do 4 osób) okrakiem siedzących na wierzchu pojazdu. Napęd stanowi silnik przekazujący moc na pędnik wodnoodrzutowy, stąd charakterystyczna fontanna widoczna za płynącym skuterem. Opanowanie maszyny wymaga siły i umiejętności, skutery mogą rozwijać prędkość znacznie przekraczającą 100 km/godz.
Sobotnie zawody w Sztumie rozpoczynają się o godz. 11.
Napisz komentarz
Komentarze