Literacką ucztą w pięciu językach, czyli koncertem André Ochodlo & TrioMania rozpocznie się dziś, 30 czerwca, Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.
A już w sobotę, 6 lipca, sopocka premiera sceny na plaży, czyli „Zmierzch długiego dnia” Eugene O’Neill’a, legendy amerykańskiej dramaturgii . To, jak czytamy w zapowiedzi, poruszająca opowieść o upadku i odkupieniu, o sile rodzinnych więzi i niszczycielskiej sile traumy. Sztuka, pełna emocji i psychologicznej głębi, zmusza do refleksji nad kruchością ludzkiego szczęścia i nieuchronnością przeznaczenia. O’Neill z mistrzowską precyzją obnaża słabości i lęki swoich bohaterów, ukazując ich jako ofiary splotów losu i własnych błędów.
„Zmierzch długiego dnia” miał, życzeniem autora, nie ujrzeć światła dziennego przez 25 lat od śmierci O’Neilla. Wydawcy nie wypełnili jednak ostatniej woli – autor zmarł w 1953 roku, a już trzy lata później dzieło zostało nie tylko opublikowane, ale i wystawione na scenie, zdobywając prestiżową nagrodę Tony dla najlepszej sztuki i przyznaną pośmiertnie nagrodę Pulitzera w dziedzinie dramaturgii.
Sopockie przedstawienie reżyseruje André Ochodlo. Spektakle: 4-7 lipca.
CZYTAJ TAKŻE: Gdańsk: Kot na Garncarskiej otwarty! Zajrzeliśmy do środka
Premiera Lata Teatralnego to dopiero początek bogatego programu Lata Teatralnego. Przed nami, jeszcze w lipcu, koncert Magdaleny Kumorek i Macieja Tubisa „Komeda. Perspektywa Nova”, czyli wspólne muzyczne poszukiwania nowych wersji popularnych i lubianych piosenek wybitnego kompozytora, w 50 rocznicę jego śmierci.
Hanna Banaszak ma w Sopocie swoich oddanych wielbicieli, którzy czekają na jej kolejny popis w Teatrze Atelier, w tym roku artystka wystąpi z koncertem „50-tka”.
Joanna Knitter i Blues&Folk Connection w „Mężczyzny portret Osieckiej” to z kolei muzyczna podróż przez całą paletę „mężczyzn Agnieszki Osieckiej”, tych, których tak barwnie opisywała w wierszach i piosenkach.
Co o miłości myśleli William Shakespeare i Édith Piaf? Jakimi dźwiękami ubarwiał miłość Astor Piazzolla? A jak miłość brzmi po polsku – w słowach Agnieszki Osieckiej i melodiach Jerzego Satanowskiego? To zapowiedź koncertu „Szafran o miłości” Justyny Szafran.
CZYTAJ TAKŻE: „Drużyna A(A)” twórców filmu „Johnny”. Będzie kolejny hit?
Od 16 do 28 lipca Teatr Atelier tradycyjnie zaprasza na XIX Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską. Do Sopotu przyjadą wybitni muzycy z całej Polski oraz Austrii, Grecji, Hiszpanii czy Chile. Na scenie Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej zaprezentują się m.in. Magda Brudzińska Klezmer Trio w koncercie „Melodie z serca”, wiedeńskie trio Isabel Frey, Benji Fox-Rosen i Esther Wratschko czy duet o korzeniach polsko-grecko-izraelskich Yarona Caspi i Christopher Baca.
Tegoroczne spotkania zakończy premiera nowego recitalu André Ochodlo & Adam Żuchowski Quartet „All My Yesterdays – Chansons Yiddish” (25-28.07), to zwieńczenie wieloletniej pracy nad kolekcją „Yiddishland” – dwunastu albumów CD z muzyką wybitnych polskich kompozytorów do najwyższej próby poezji jidysz XX wieku.
XIX Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską to także projekcja filmu „A na koniec przyszli turyści” z nagradzaną rolą zmarłego w 2020 roku Ryszarda Ronczewskiego.
Pierwsze dni sierpnia w Teatrze Atelier to scena kobiet, wystąpi Julia Rybakowska z recitalem „Osiecka. Byle nie o miłości”, Katarzyna Dąbrowska, która zaśpiewa „Rinn piosenki o miłości” oraz Magdalena Smalara, która przedstawi „Piosenki na receptę”.
Tradycyjnie usłyszymy nowe interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej, które zaprezentują uczestnicy konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” (gala – 11 sierpnia).
Wśród sierpniowych gwiazd Lata Teatralnego usłyszymy też szczególnie oczekiwanego gościa sopockiej sceny - Magdę Umer, Artura Żmijewskiego, który wystąpi ze swoim pierwszym solowym koncertem „Cohen”, Katarzynę Groniec w programie „Bliżej” czy Patrycję Ziniewicz, która w „Liście do Czarnego Anioła” przypomni legendę piosenki aktorskiej Ewę Demarczyk.
CZYTAJ TAKŻE: Open'er Festival 2024 w Gdyni. Tego nie możesz przegapić!
A 1 września – wielki finał. Spektakl muzyczny z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
To, jak czytamy w zapowiedzi, odświeżona wersja doskonale przez sopocką publiczność odebranego spektaklu „Wojna/Krieg/Milkhome”, będącego upamiętnieniem tragicznych wydarzeń II wojny światowej, szczególnie znamiennym w obliczu konfliktu zbrojnego mającego miejsce za naszą wschodnią granicą. Aby podkreślić przesłanie jedności narodów i dążenia do zachowania pokoju, na scenie pojawią się artyści z Polski, Niemiec oraz Ukrainy.
Szczegóły repertuaru oraz informacje o biletach: www.teatratelier.pl.
Napisz komentarz
Komentarze