Położono stępkę bod budowę okrętu ORP Henryk Zygalski
Rozpoczęcie budowy drugiego z zamówionych okrętów rozpoznania radioelektronicznego SIGINT, ORP Henryk Zygalski, nastąpiło w praktyce 15 listopada ubiegłego roku, kiedy ruszyło cięcie blach pod kadłub jednostki. Kolejnym etapem było położenie stępki, które odbyło się we wtorek, 23 stycznia. Wodowanie okrętu nastąpić ma w roku 2026.
PRZECZYTAJ TEŻ: Budowa okrętu ORP Henryk Zygalski rozpoczęła się w stoczni Remontowa Shipbuilding
Równolegle budowany jest pierwszy okręt z serii – ORP Jerzy Różycki. Cięcie blach i położenie stępki nastąpiło 27 kwietnia i 27 lipca ubiegłego roku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Położono stępkę pod nowy okręt rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej
Dodajmy, że nowe okręty rozpoznania SIGINT otrzymały swe nazwy od nazwisk polskich matematyków i kryptologów, którzy w okresie międzywojennym położyli wielkie zasługi dla złamania systemu pracy i kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Okręty rozpoznania radioelektronicznego SIGINT dla Marynarki Wojennej. Co to za jednostki?
Wiele flot wojennych posiada w swoim składzie okręty rozpoznawcze, nazywane też okrętami rozpoznania radioelektronicznego SIGINT. Potocznie określane są też jako wywiadowcze. To jednostki, które gromadzą dostępne dane z przestrzeni elektronicznej – ich analiza może przynieść cenne informacje na temat potencjalnych przeciwników na morzu. Okręty te operują na ogólnodostępnych wodach międzynarodowych, zwłaszcza tam, gdzie manewrują okręty wojenne innych flot.
PRZECZYTAJ TEŻ: Sasin i Błaszczak w stoczni w Gdyni. Umowa na budowę pierwszego Miecznika podpisana
Polska Marynarka Wojenna eksploatuje dwa takie okręty:
- ORP Nawigator
- i ORP Hydrograf,
tworzące Grupę Okrętów Rozpoznawczych w ramach 3. Flotylli Okrętów. Oba zbudowano w 1975 roku, są więc już mocno zużyte. Zapadła więc decyzja o zbudowaniu nowych jednostek, wyposażonych w nowoczesne systemy pozyskiwania i gromadzenia danych. 25 listopada 2022 roku polska Agencja Uzbrojenia zawarła umowę ze szwedzkim koncernem Saab na dostawę dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego, w ramach programu Delfin, o wartości około 600 milionów euro. Obie jednostki powstają w polskiej stoczni Remontowa Shipbuilding z udziałem wielu polskich podmiotów przemysłu obronnego. Strona szwedzka dostarczyć ma specjalistyczne wyposażenie.
Wspomnieć warto, że nowe polskie okręty mają być zbliżone do szwedzkiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego SIGINT Artemis, który wszedł do służby w roku 2022, zaś w jego budowę przez pewien czas były zaangażowane polskie stocznie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Budowa niszczyciela min ORP Rybitwa rozpoczęta
Nowe okręty dla Marynarki Wojennej. Jakie jednostki powstają?
Polska Marynarka Wojenna przechodzi dobry okres pod względem dostaw nowych okrętów, po długich latach wycofywania już wysłużonych jednostek. Powstają kolejne niszczyciele min typu Kormoran, wkrótce powinniśmy się doczekać rozpoczęcia budowy nowych fregat z programu Miecznik. Polscy podwodniacy oczekują też na decyzję, co z pozyskaniem nowych okrętów podwodnych w ramach programu Orka.
Napisz komentarz
Komentarze