Ustawa, podpisana przez Andrzej Duda, zakłada dokapitalizowanie należącej w całości do Skarbu Państwa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe kwotą 60,2 mld złotych. Fundusze te mają być przekazywane spółce jako podwyższenie jej kapitału zakładowego poprzez wkład pieniężny lub jako papiery wartościowe.
- Celem ustawy jest umożliwienie, zgodnego z harmonogramem, przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa – podała kancelaria prezydenta.
PRZECZYTAJ TEŻ: PG otwiera nowy kierunek. Absolwenci znajdą pracę w elektrowni jądrowej
Warunkiem dokapitalizowania jest zgoda KE na pomoc publiczną dla elektrowni jądrowej. Wniosek w tej sprawie pomocy rząd wysłał do Brukseli pod koniec 2024 r.
W ustawie określono m.in. roczne limity wydatków z budżetu państwa na wniesienie wkładu pieniężnego przez czas trwania wsparcia ze skarbu państwa, czyli w latach 2025-2030. Decyzję o dokapitalizowaniu podejmować ma minister finansów, na wniosek Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Co więcej - ustawa zakłada, że pełnomocnik nie może wystąpić do Ministra Finansów o dokapitalizowanie PEJ zanim Komisja Europejska udzieli zgodę na pomoc publiczną w tej formie.
Budowa polskiej elektrowni jądrowej
Przypomnijmy - aktualny Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jako inwestorem i operatorem. Partnerem technologicznym pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino - jest amerykańskie konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Prace przy budowie już trwają.
Rząd zakłada, że 30 proc. kosztów budowy zostanie pokryte ze środków własnych inwestora, na które złoży się przewidziane przez ustawę dokapitalizowanie, a 70 proc. - długiem, zaciągniętym w instytucjach finansowych.
Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r. Rozpoczęcie eksploatacji pierwszego bloku elektrowni planowane jest na 2036 r.
Napisz komentarz
Komentarze