Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

60 mld zł na pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. Jest podpis prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o 60 mld zł na budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - podała Kancelaria Prezydenta. Ustawa ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia, ale warunkiem udzielenia dofinansowania jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną.
Elektrownia jądrowa w Choczewie
Prace na terenie przyszłej elektrowni jądrowej na Pomorzu już trwają

Autor: PEJ

Ustawa, podpisana przez Andrzej Duda, zakłada dokapitalizowanie należącej w całości do Skarbu Państwa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe kwotą 60,2 mld złotych. Fundusze te mają być przekazywane spółce jako podwyższenie jej kapitału zakładowego poprzez wkład pieniężny lub jako papiery wartościowe.

Reklama

- Celem ustawy jest umożliwienie, zgodnego z harmonogramem, przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa – podała kancelaria prezydenta. 

PRZECZYTAJ TEŻ: PG otwiera nowy kierunek. Absolwenci znajdą pracę w elektrowni jądrowej

Warunkiem dokapitalizowania jest zgoda KE na pomoc publiczną dla elektrowni jądrowej. Wniosek w tej sprawie pomocy rząd wysłał do Brukseli pod koniec 2024 r.  

W ustawie określono m.in.  roczne limity wydatków z budżetu państwa na wniesienie wkładu pieniężnego przez czas trwania wsparcia ze skarbu państwa, czyli w latach 2025-2030. Decyzję o dokapitalizowaniu podejmować ma minister finansów, na wniosek Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Co więcej - ustawa zakłada, że pełnomocnik nie może wystąpić do Ministra Finansów o dokapitalizowanie PEJ zanim Komisja Europejska udzieli zgodę na pomoc publiczną w tej formie.

Budowa polskiej elektrowni jądrowej

Przypomnijmy - aktualny Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jako inwestorem i operatorem. Partnerem technologicznym pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino -  jest amerykańskie konsorcjum Westinghouse-Bechtel.  Prace przy budowie już trwają. 

Rząd zakłada, że 30 proc. kosztów budowy zostanie pokryte ze środków własnych inwestora, na które złoży się przewidziane przez ustawę dokapitalizowanie, a 70 proc. - długiem, zaciągniętym w instytucjach finansowych.

Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r. Rozpoczęcie eksploatacji pierwszego bloku elektrowni planowane jest na 2036 r. 

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja