Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Położono stępkę pod nowy okręt rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej

Położenie stępki pod pierwszy z dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego typu B107 budowanych dla Marynarki Wojennej odbyło się dziś w stoczni Remontowa Shipbuilding. Okręt zostanie nazwany ORP Jerzy Różycki - dla upamiętnienia wybitnego polskiego matematyka, który miał znaczący udział w rozpracowaniu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Polska marynarka otrzyma dwa okręty tej klasy.
Położenie stępki pod budowę nowego okrętu jest każdorazowo znaczącym wydarzeniem, tak dla zamawiającego jak i dla stoczni

Autor: Sławomir Lewandowski | PortalMorski.pl

Marynarka Wojenna otrzyma dwa nowe okręty rozpoznania radioelektronicznego, nazywane też okrętami SIGINT (signal intelligence) na podstawie umowy zawartej w ubiegłym roku przez polską Agencję Uzbrojenia ze szwedzką firmą Saab Kockums AB. Umowa dotyczy zaprojektowania, budowy, dostarczenia oraz późniejszego wsparcia logistycznego dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego. Obie jednostki polska marynarka otrzyma w ramach specjalnego programu "Delfin".

Strona szwedzka posiada w tej dziedzinie produkcji zbrojeniowej spore doświadczenie, m.in. za sprawą budowy okrętu rozpoznania radioelektronicznego "Artemis" dla szwedzkiej marynarki. Część prac przy budowie jednostki wykonano w stoczni Nauta w Gdyni. Wykończenie okrętu nastąpiło już w Szwecji. W przypadku programu "Delfin" oba okręty mają powstać w Polsce. Druga jednostka ma otrzymać nazwę ORP Henryk Zygalski, dla upamiętnienia drugiego z polskich matematyków zaangażowanych w złamanie szyfru Enigmy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Położono stępkę pod budowę kolejnego okrętu dla Marynarki Wojennej. To niszczyciel min ORP Jaskółka

Położenie stępki to współcześnie symboliczna uroczystość na pierwszym gotowym module okrętu, palenie blach pod jednostkę rozpoczęto w kwietniu bieżącego roku

- Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje kompletne jednostki pływające, wyposażone we wszystkie urządzenia i systemy. Przeprowadzi także wszelkie niezbędne testy, w tym pełny zakres prób dokowych HAT (ang. Harbour Acceptance Tests) i morskich SAT (ang. Sea Acceptance Tests). Następnie Zamawiający w stoczni Remontowa Shipbuilding doposaży go w specjalistyczne systemy wywiadowcze - informuje stocznia.

Okręty rozpoznania radioelektronicznego znajdują się w składzie większości flot wojennych. Służą do pozyskiwania rozmaitych danych wywiadowczych, swoje zadania wykonują na pełnym morzu - w pobliżu jednostek obcych marynarek, także w bliskości wybrzeża, acz poza granicą wód terytorialnych. W przypadku okrętów programu "Delfin" będą mogły prowadzić rozpoznanie od strony morza Obwodu Królewieckiego, monitorować manewry rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Dokładna charakterystyka okrętów tej klasy nie jest oczywiście ujawniana, lecz mają być zbliżone do szwedzkiego okrętu "Artemis". To stosunkowo duża jednostka, o wysokiej dzielności morskiej, dlatego może pełnić służbę nawet w oddaleniu od baz. 

Umowa na zbudowanie dwóch nowych okrętów ma wartość około 620 mln euro, dostawa ma nastąpić do roku 2027. Po wejściu do służby ORP Jerzy Różycki oraz ORP Henryk Zygalski zastąpią znajdujące się dziś w składzie 3 Flotylli Okrętów w Gdyni dwie jednostki projektu 863 - ORP Nawigator i ORP Hydrograf. Banderę na pierwszym z okrętów podniesiono 17 lutego 1975 roku, na drugim 8 maja 1976. Zbliżają się więc do "pięćdziesiątki"... Co ciekawe, oba okręty projektu 863 zbudowano w ówczesnej Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, która po licznych przekształceniach jest dziś Remontową Shipbuilding.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze