Za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez Solaris Bus & Coach Sp. z o.o., która opiewała na 30,7 mln zł. Jak podkreśla miasto, zakup autobusów elektrycznych to kluczowy element projektu realizowanego dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Projekt ma na celu poprawę jakości komunikacji miejskiej i redukcję emisji dwutlenku węgla, wpisując się w krajowe i unijne założenia dotyczące elektromobilności.
- Pierwsza dostawa pojazdów planowana jest na 10 miesięcy od podpisania umowy, a pełna realizacja zamówienia powinna zostać zakończona w ciągu 11 miesięcy – informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. - Cały projekt musi zostać zakończony najpóźniej do czerwca 2026 roku.
CZYTAJ TEŻ: Nowe autobusy na ulicach Słupska i powiatu. Ma być komfortowo i ekologicznie
Nowe autobusy, które pojawią się na ulicach Tczewa, mają być m.in. w pełni niskopodłogowe, co znacząco ułatwi korzystanie z transportu osobom z ograniczeniami ruchowymi. Co ważne, elektryczne autobusy pomieszczą co najmniej 70 pasażerów, w tym minimum 25 na miejscach siedzących. Silniki o mocy co najmniej 180 kW będą zasilane bateriami o pojemności nie mniejszej niż 300 kWh. Ładowanie odbywać się będzie zarówno za pomocą pantografów, jak i złącz plug-in, co umożliwi elastyczne dostosowanie do różnych warunków eksploatacyjnych.

Komunikacyjne wyzwanie dla Tczewa
Kwestia komunikacji miejskiej w Tczewie już dobrych kilku lat stawia władze miasta przed ogromnym wyzwaniem. W poprzedniej kadencji kilkukrotnie zapowiadano, że kolejny przetarg na prowadzenie usług w tym zakresie na pewno będzie na dłuższy czas, zapewne 10-letni. Jednak do tej pory nie tylko taki nie został ogłoszony, ale kilka razy trzeba było posiłkować się umowami przeciwzakłóceniowymi, aby mieszkańcy mogli bez przeszkód korzystać z miejskich autobusów. Teraz po dłuższym czasie udało się przystąpić do przygotowania przetargu na normalnych, rynkowych zasadach.
Zanim miasto ogłosiło przetarg na świadczenie usług transportu publicznego, zadbało o zakup autobusów elektrycznych, które będą woziły mieszkańców po Tczewie. Podpisana umowa objęła zakup 10 autobusów elektrycznych oraz budowę stacji ładowania.
Projekt o wartości ponad 33 mln złotych, z czego 22 mln złotych to dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy, stawia przed miastem naprawdę ambitne wyzwanie. To obecnie priorytetowe zadanie miasta. Realizacja projektu musi zostać zakończona do 30 czerwca 2026 roku, a to oznacza dużą presję czasu.
- Zakup autobusów elektrycznych ma ogromny wpływ na kształt komunikacji miejskiej w Tczewie w przyszłości – podkreśla Andrzej Gockowski, wiceprezydent Tczewa ds. gospodarczych. - Miasto przygotowuje się do przetargu na usługi transportu publicznego.
Początkowo rozważano przetarg na dłuższy czas, jednak ostatecznie władze Tczewa zdecydowały się na rozpisanie przetargu na okres 16 miesięcy, aby mieć możliwość dokładnie przyjrzeć się, jak nowy, bądź ten sam przewoźnik realizuje swoje zadanie. Równie ważne, jeśli chodzi o 16-miesięczny okres, jest fakt, że pozwoli to dostosować przyszły kontrakt do nowej floty.
- Ta umowa będzie obejmowała okres 16 miesięcy na ten moment, z możliwością ewentualnego wydłużenia nieznacznego, ale na ten moment dominuje pogląd, że będzie to okres 16-miesięczny – wyjaśnia Andrzej Gockowski. - Po zakończeniu tego kontraktu planowany jest kolejny, już długoterminowy przetarg obejmujący okres od 8 do 10 lat, w którym zostanie uwzględniona nowa flota elektryczna.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Śmieci nie do recyklingu z Tczewa pojadą do Portu Czystej Energii w Gdańsku
Firma P.A. Gryf, aktualny operator komunikacji miejskiej, będzie świadczył usługi do końca sierpnia 2025 roku. Władze Tczewa mają nadzieję, że procedura zamówienia publicznego przebiegnie bez przeszkód. Wówczas nowy kontrakt wejdzie w życie we wrześniu 2025 roku. Andrzej Gockowski nie wyklucza, że pozostanie ten sam przewoźnik. Trzeba jednak pamiętać, że o wyborze zdecyduje najkorzystniejsza oferta, która zmieści się w posiadanych przez miasto środkach finansowych przewidzianych na ten cel.
Jeśli wszystko przebiegnie bez problemów, to mieszkańcy Tczewa już wkrótce będą mogli korzystać z bardziej ekologicznego i komfortowego transportu publicznego. Władze Tczewa podkreślają, że projekt zakupu autobusów elektrycznych to inwestycja w środowisko, ale tak samo ważna dla prezydenta jest kwestia wysłuchania i zmierzenia się z rosnącymi oczekiwaniami mieszkańców dotyczącymi jakości komunikacji miejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze