Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Misja Air Policing z udziałem lotnictwa państw NATO rozpoczęta w bazie w Malborku

Samoloty Eurofighter Typhoon brytyjskich sił powietrznych oraz należące do szwedzkiego lotnictwa maszyny Saab JAS-39 Gripen już od kilku dni stacjonują na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Oficjalnie zainaugurowano tam kolejną misję Air Policing, z udziałem ministra obrony Szwecji Påla Jonsona, ministra obrony narodowej Polski Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz przedstawicieli Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Lotnictwo państw sojuszu NATO wykonuje zadanie strzeżenia przestrzeni powietrznej państw członkowskich paktu.
Misja Air Policing NATO w Malborku
Inauguracja misji Air Policing w hangarze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim

Autor: st. kpr. Wojciech Król | MON

Misje Air Policing realizowane są już od kilkunastu lat z baz lotniczych na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, zwłaszcza po wzroście napięcia spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę. Samoloty państw członkowskich paktu realizują dyżury bojowe i startują na przechwycenie obcych maszyn zbliżających się do przestrzeni powietrznej NATO. Rozkazy dla par alarmowych nadchodzą z dowództwa NATO w Ramstein i Uedem w Niemczech. Na lotnisku w Królewie Malborskim takie zadania wykonywali m.in. piloci włoskich Eurofighterów Typhoon i holenderskich F-35 Lightning. 

Reklama
CZYTAJ TEŻ: Malbork: Myśliwce NATO przechwyciły samoloty

Oficjalnie rozpoczęła się kolejna misja Air Policing, po raz pierwszy z udziałem pilotów szwedzkich (to pierwszy przypadek wysłania przez Szwecję żołnierzy poza granice kraju, po przystąpieniu do NATO), do Malborka przyleciały też maszyny brytyjskich Royal Air Force. Nieprzypadkowo w jednym z hangarów lotniska w Królewie Malborskim ustawiono samoloty: MiG-29 polskiego lotnictwa, Saab JAS-39 Gripen w barwach Szwecji oraz należący do RAF Eurofighter Typhoon. W uroczystej inauguracji misji udział wziął minister obrony narodowej Szwecji Pål Jonson, wicepremier i minister obrony narodowej rządu Polski Władysław Kosiniak-Kamysz, obecni byli przedstawiciele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Pål Jonsona, minister obrony narodowej Szwecji (fot. st. kpr. Wojciech Król | MON)

- Chciałbym moim przyjaciołom ze Szwecji i z Wielkiej Brytanii serdecznie podziękować za to, że są tutaj, że dedykujecie swoje siły, że dajecie swoich najlepszych ludzi, pilotów, personel obsługi naziemnej, swoich żołnierzy, swoje doświadczenia. Dajecie to dla naszego sojuszniczego wsparcia, dla ochrony naszych wartości, naszego nieba. Potrzebujemy tego, budujemy nowoczesną armię, trwa proces transformacji, kupujemy F-35, wprowadzamy do pełnego użytku samoloty AWACS Saab 340, ale to sojusznicze wsparcie jest wyrazem i symbolem solidarności. Dzisiejsza solidarność to jest NATO. Ta solidarność, ten ruch to jest NATO. Polska rozpoczyna dzisiaj też swoją misję. Nasi żołnierze są na Łotwie. Dziś rozpoczynamy misję na Litwie. To jest ta kolektywna obrona i kolektywne odstraszanie - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do Królewa Malborskiego przybyło 6 maszyn szwedzkich i 6 samolotów RAF. Będą pełnić stałą służbę w ramach Air Policing. Część maszyn będzie oczywiście wykorzystywana do systematycznego szkolenia w innych warunkach niż w Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Przebazowano również odpowiednią grupę personelu naziemnego oraz niezbędne zaopatrzenie. 

Spotkanie z okazji inauguracji misji Air Policing było też okazją do wspólnych rozmów bilateralnych przedstawicieli Polski ze stroną brytyjską i szwedzką nt. dalszej współpracy obronnej.

(fot. st. kpr. Wojciech Król | MON)
Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
Reklama