Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kaszubi pożegnali Edmunda Kamińskiego

W Wejherowie pożegnano Edmunda Kamińskiego – społecznika, fotografika, bibliofila i współzałożyciela Zrzeszenia Kaszubskiego
Kaszubi pożegnali Edmunda Kamińskiego

Autor: Dawid Jaskulski

Ostatnia droga Edmunda Kamińskiego

W środę, 9 listopada na cmentarzu komunalnym w Wejherowie pożegnano śp. Edmunda Kamińskiego, współzałożyciela Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, fotografika, bibliofila, działacza społecznego i samorządowca. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła koncelebrowana msza św. w kościele p.w. Chrystusa Króla w Wejherowie z udziałem rodziny, przyjaciół, władz ZKP, pocztów sztandarowych oddziałów ZKP, samorządowców i działaczy z całych Kaszub.

Nad trumną w kościele wspominali go i żegnali: Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego, Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa, Łukasz Grzędzicki, wiceprezes ZKP, Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Radosław Kamiński, syn śp. Edmunda Kamińskiego.

- Smutek jaki nas dzisiaj ogarnia w tej świątyni świadczy o tym, że śp. Edmund Kamiński był dla nas wszystkich kimś wyjątkowym. Całe swoje życie poświęcił propagowaniu, upamiętnianiu i dokumentowaniu historii, tradycji i obyczajów kultury kaszubskiej – powiedziała Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmarł Edmund Kamiński, fotografik, znawca kultury kaszubskiej

Z kolei prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt przypomniał zasługi Edmunda Kamińskiego dla tego miasta. W sposób szczególny podkreślił jego wkład w działania na rzecz umocnienia pozycji miasta Wejherowa jako duchowej stolicy Kaszub.

Był człowiekiem legendą, osobowością o wielkim charyzmacie. I prywatnie, i publicznie mówił i rozmawiał z nami Kaszubami tylko po kaszubsku. Méstrze i Wasto Édkù, Bëlny Kaszëbò i Wiôldżi Stolemie Bóg zapłac za wszëtkò, òdpòcziwôj w spòkòjù!

Stanisław Janke / poeta, tłumacz, twórca literatury kaszubskiej

W imieniu Kaszubów i władz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pożegnał go wiceprezes organizacji, Łukasz Grzędzicki. Nazwał Edmunda Kamińskiego Stolemem i nestorem działaczy kaszubskich, który brał udział w pierwszym zjeździe Zrzeszenia Kaszubskiego w roku 1956. I zachęcił do kontynuowania dzieła Edmunda Kamińskiego i obejrzenia filmu o nim na You Tube pt. „Stolemowie kaszubscy. Edmund Kamiński - tytan pracy”.

Edmund Kamiński. Kim był?

Zmarł 3 listopada, miał 88 lat. Urodził się w Kartuzach. W 1956 roku należał do współzałożycieli Zrzeszenia Kaszubskiego (w 1964 przemianowanego na Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie). Był też współzałożycielem i prezesem Klubu Młodej Inteligencji Katolickiej w Kartuzach. Po przeniesieniu się do Wejherowa był członkiem komitetu założycielskiego Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Od 1969 roku podjął pracę muzealniczą jako szef Działu Zbiorów Specjalnych wspomnianego muzeum. Przewodził też oddziałowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie, był radnym miasta, zainicjował powołanie społecznego komitetu budowy pomnika Jakuba Wejhera, założyciela miasta, który to monument odsłonięto w roku 1991.

Był redaktorem wydawnictwa „Moje Wejherowo", także „Zrzeszë Kaszëbsczi". Po przejściu na emeryturę energicznie działał na niwie fotografiki, organizując kilkadziesiąt wystaw tematycznych w kraju i za granicą. Wystawy dotyczyły najczęściej Kaszub, ich przyrody, wybitnych działaczy kaszubskich oraz mieszkających tu ludzi. Wydał też album „Kaszubskie Pory Roku w obiektywie Edmunda Kamińskiego". 

Jest ponadto autorem wielu ważnych publikacji, m.in.: „Wydawnictwa wejherowskiej poligrafii (1845-1972)" (1972), monografii „Gdańskie Zakłady Papiernicze Przemysłu Terenowego. Drukarnia Wejherowo w okresie 50-lecia (1922-1972)", monografii „Aleksander Janta-Połczyński. Podróżnik, poeta, prozaik" (1976), „Morze i krajobraz kaszubski w malarstwie Mariana Mokwy” (1978), broszury specjalnej pt. „Pasja twórczego życia. Marian Mokwa, Jan Trepczyk, Aleksander Labuda” (1979), „Sławoszyńskie korzenie Jagalskich" (1993), czy monografii „Guczow Mack czyli Aleksander Labuda (1902-1981)" (1995).

Należy do prestiżowego grona laureatów Medalu Stolema (1980) przyznawanego przez Klub Studencki Pomorania oraz statuetki Jakuba Wejhera (2000) za szczególne zasługi dla miasta Wejherowa.

Edmund Kamiński zmarł w wieku 88 lat

I jak napisał jego syn Radosław, całe swoje życie poświęcił Kaszubom – zachowaniu ich dziedzictwa niematerialnego i materialnego. Służył społeczeństwu Kartuz i Wejherowa jako radny, udzielał się jako zaangażowany założyciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Z ogromną determinacją walczył o powstanie i rozwój Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, z którym był związany przez niemal całe swoje zawodowe życie. Dał się poznać jako wszechstronny fotografik, nieustająco uwieczniający na kliszach przyrodę i życie Kaszub, Kaszubów, ludzi i zabytki.

- Był człowiekiem legendą, osobowością o wielkim charyzmacie. I prywatnie, i publicznie mówił i rozmawiał z nami Kaszubami tylko po kaszubsku – wspomina Stanisław Janke, poeta, tłumacz, publicysta i twórca literatury kaszubskiej z Wejherowa. - Méstrze i Wasto Édkù, Bëlny Kaszëbò i Wiôldżi Stolemie Bóg zapłac za wszëtkò, òdpòcziwôj w spòkòjù!

Z kolei Jan Wyrowiński, obecny prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, szczególnie mile wspomina śp. Edmunda Kamińskiego z lat 1994-1998, gdy po raz pierwszy kierował tą organizacją.

- Pan Edmund zapisał piękną kartę w dziejach ruchu kaszubsko-pomorskiego i dobrze zasłużył się Kaszubom i kaszubszczyźnie! Jego odejście to ogromna strata! Bëlny Kaszëbò òdpòcziwôj w spòkòjù! – napisał w mediach społecznościowych Jan Wyrowiński.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama