Edmund Kamiński jeszcze w 1956 roku należał do współzałożycieli Zrzeszenia Kaszubskiego (później Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego), był też współzałożycielem i prezesem Klubu Młodej Inteligencji Katolickiej w Kartuzach. Po przeniesieniu się do Wejherowa był członkiem komitetu założycielskiego Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Od 1969 roku podjął pracę muzealniczą jako szef Działu Zbiorów Specjalnych wspomnianego muzeum. Przewodził też oddziałowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie, był radnym miasta, zainicjował powołanie społecznego komitetu budowy pomnika Jakuba Wejhera, który to monument odsłonięto w roku 1991.
Był redaktorem wydawnictwa "Moje Wejherowo", także "Zrzeszy Kaszebskiej". Po przejściu na emeryturę energicznie działał na niwie fotografiki, organizując kilkadziesiąt wystaw tematycznych w kraju i za granicą. Wystawy dotyczyły najczęściej Kaszub, ich przyrody, wybitnych działaczy kaszubskich oraz mieszkających tu ludzi. Wydał też album "Kaszubskie Pory Roku w obiektywie Edmunda Kamińskiego". Jest ponadto autorem kilku innych ważnych publikacji, dotyczących m.in. Aleksandra Janty-Połczyńskiego, Mariana Mokwy, Jana Trepczyka czy Aleksandra Labudy.
Należał do laureatów Medalu Stolema oraz statuetki Jakuba Wejhera za szczególne zasługi dla miasta Wejherowa.
Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 9 listopada o godz. 12.00 w Kościele p.w. Chrystusa Króla w Wejherowie. Poprzedzi ją różaniec. Potem uroczystości pogrzebowe przeniosą się na cmentarz komunalny w Wejherowie. Zgodnie z wolą rodziny zamiast tradycyjnych kwiatów, uczestnicy uroczystości proszeni są o datki na kartuskie hospicjum (do puszek wolontariuszy lub na konto).
Napisz komentarz
Komentarze