Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Westerplatte: Szukają szczątków legionisty i altany przerobionej na kaplicę

Przez pół roku trwać będzie, rozpoczęty właśnie, 11 już etap prac archeologów na gdański półwyspie Westerplatte. Tym razem na 2 tysiącach metrów kwadratowych spodziewają się natrafić min. na to, co zostało z altany przerobionej na kaplicę polową i stanowiska armaty polowej oraz liczą, że natrafią na szczątki jednego z legionistów.
Prace archeologów na półwyspie Westerplatte
Prace archeologów na półwyspie Westerplatte

Autor: zdj. MIIWŚ

– Kontynuowane będą poszukiwania szczątków legionisty Mieczysława Krzaka, który w chwili śmierci najprawdopodobniej znajdował się na stanowisku obserwacyjnym przy falochronie, na przedpolu placówki „Fort” – zapowiada, odpowiedzialne za organizację prac archeologów na Westerplatte w ramach XI. Etapu, Muzeum II Wojny Światowej.

Według relacji pracowników tej placówki, równolegle z tymi poszukiwaniami, w pasie biegnącym od cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego do wysokości nowych koszar, będą prowadzone przygotowania związane z inwestycją budowy oddziału Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zgodnie z przewidywaniami działania archeologów mogą odsłonić architektoniczne relikty obiektów powstałych na długo przed wybuchem światowego konfliktu – jeszcze w czasie funkcjonowania na półwyspie kurortu, następnie zaadaptowanych do potrzeb polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, takich jak pozostałości altany ogrodowej przekształconej w kaplicę polową.

Ogółem w ramach badań archeologicznych, które potrwają do listopada 2024 roku, dokładnie sprawdzony ma być obszar ponad 2 tys. metrów kwadratowych. Jak dotąd w ramach dziesięciu etapów badań przeprowadzonych na Westerplatte szczegółowo przebadano obszar o powierzchni 7512,4 m kw. i oczyszczono z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego teren o wielkości ponad 13,5 hektara

– Przeprowadzono również nadzór archeologiczny nad budową cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego, modernizacją i przystosowaniem budynku byłej elektrowni WST do celów wystawienniczych oraz nad budową punktu obsługi ruchu turystycznego w części znajdującej się w granicach WST – wymieniają pracownicy MIIWŚ.

Co już znaleziono na Westerplatte?

Ogółem w ramach 10. edycji prac archeologów, zabezpieczono ponad 82 tysiące tysiące zabytków, w tym 32 tysiące artefaktów o dużej wartości historycznej, ekspozycyjnej i naukowej obrazujących burzliwą historię półwyspu od połowy XVII do XX w. Znaczną część pozyskanego zbioru stanowią przedmioty związane ze służbą żołnierzy polskich na Westerplatte i walkami prowadzonymi w trakcie obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Czytaj też: Niemiecki jacht wpłynął na morski poligon w trakcie ćwiczeń
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama