Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trójmiasto: Dzieła będące ofiarami II wojny światowej trafiły wprost na mury

„Mały żołnierz”, „Ogier arabski” czy „Dzik” spoglądają na przechodniów ze ścian i podpór wiaduktów w Gdańsku i Gdyni. Ogółem kilkanaście reprodukcji cennych, historycznych obrazów, utraconych w wyniku II wojny światowej z gdańskich zbiorów publicznych, w formie murali przypomina o ponad pół milionie dzieł sztuki, które zaginęły z polskich kolekcji wskutek konfliktu, i o staraniach, by je odzyskać.
murale z dziełami zaginionymi w czasie II wojny światowej, Gdynia 2024
Murale z dziełami zaginionymi w czasie II wojny światowej

Autor: Traffic Design

Projekt zrealizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz ze Stowarzyszeniem Traffic Design zwraca uwagę na trudną do wyobrażenia skalę rabunku, szabru i zniszczeń będących skutkiem II wojny światowej. Jak wyliczono, w latach 1939-1945 z polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych zaginęło łącznie ponad pół miliona zabytków o szacunkowej wartości kilkudziesięciu miliardów (ówczesnych dolarów). Resort wciąż poszukuje tych dzieł i wskutek, jak to określają urzędnicy, niemal detektywistycznej pracy specjalistów udało się odzyskać ponad 700 cennych kulturalnych artefaktów.

Te dzieła sztuki zniknęły podczas wojny. Wróciły w formie murali

– Każda taka akcja, pokazywanie dzieł szerszej publiczności, upowszechnianie wiedzy o nich m.in. dzięki rozwojowi internetu i nowych technologii – przyczynia się do odnajdywania kolejnych dóbr kultury, pomaga nam w poszukiwaniach – podkreśliła, odnosząc się do murali, wiceszefowa MKiDN Marta Cienkowska.

Kilkanaście dzieł, ukazanych w nowoczesnej formie, nawiązującej do współczesnych mediów cyfrowych, na ulicach Trójmiasta podziwiać można do końca września 2024 roku.

murale z dziełami zaginionymi w czasie II wojny światowej, Gdańsk 2024

Na murale znajdujące się na ścianie budynku przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego 16 we Wrzeszczu trafiły 3 utracone na skutek II wojny światowej obrazy: 

  • „Portret małżonki Johanna C. Fichtela” Andreasa Stecha, 
  • „Mały żołnierz” Friedricha Eduarda Meyerheima 
  • oraz „Ogier arabski” Carla Steffecka.

Tymczasem aż czterokrotnie więcej dzieł liczy galeria umieszczona na filarach Węzła Pokoju w Gdyni. Wśród dwunastu ściennych reprodukcji (prócz tak jak w Gdańsku kopii „Małego żołnierza” i „Ogiera arabskiego”) znalazły się: „Pod równikiem/Morze” Eduarda Hildebrandta, „Akt kobiecy” François Bouchera, „W zamyśleniu” Ernesta-Ane Dueza, „Walka psa z ptakiem” Daniela Schultza, „Portret Johanna Schwarzwaldta” Hansa Holbeina młodszego, „Mężczyzna przy śniadaniu” Carla Hofera, „Mała gosposia” Friedricha Eduarda Meyerheima, „Portret starej kobiety” Jacoba van Loo, „Dzik” Wenceslausa Hollara i „Portret malarza Meyerheima” Franza Krügera.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama