Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Żuraw, Gdańsk
Gdański Żuraw po trzech latach znów dostępny do zwiedzania

Trzy lata trzeba było czekać na wykonanie prac konserwatorskich w budynku gdańskiego Żurawia, chyba najsłynniejszego dźwigu w całej Polsce, bo przecież ten obiekt spełniał właśnie taką funkcję. Żuraw jest już udostępniony do zwiedzania, z tej okazji we wtorek, 30 kwietnia zorganizowano też w jego otoczeniu XVII-wieczny festyn dla mieszkańców i turystów.

30.04.2024 14:26
Ostatnia szansa na uratowanie malowidła z kościoła w Płocicznie
Ostatnia szansa na uratowanie malowidła z kościoła w Płocicznie

Jeśli do września br. nie zostanie ogłoszony przetarg na renowację plafonu w kościele w Płocicznie, gm. Kaliska, parafia straci prawie 200 tys. zł z Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Wojewódzki Konserwator Zabytków mówi, że pozwolenie na remont może być wydane jeszcze w maju, o ile prezes Towarzystwa Opieki nad zabytkami nie wystąpi z nowymi uwagami.

30.04.2024 05:00    2    18
Przedzamcze
Malbork: Odbudowane Przedzamcze zamku jest już dostępne!

Dobiegła końca odbudowa części Przedzamcza malborskiego zamku, pozostającej w stanie ruiny od 1945 roku, kiedy doszło do zniszczeń spowodowanych w trakcie walk o miasto i zamek. Przestrzeń nowych obiektów jest już udostępniana i pokazywana mieszkańcom oraz turystom. Przez dwa dni – w sobotę i niedzielę, 27 i 28 kwietnia – nadarzy się wyjątkowa okazja do obejrzenia niedostępnych na co dzień pracowni naukowych.

27.04.2024 10:16
Reklama
Tomasz Agejczyk z malborską kapsułą czasu
Wieża malborskiego ratusza skrywała kapsułę czasu

Ratusz na Starym Mieście w Malborku przechodzi wyczekiwany od wielu lat remont dachu. Wprawdzie cały obiekt wymaga intensywnych prac naprawczych i konserwatorskich, lecz samorząd miasta zaczyna od wymiany pokrycia dachowego, by powstrzymać przenikanie wilgoci. Z wieżyczki ratusza zdjęto zabytkowy wiatrowskaz pochodzący z 1686 roku oraz krzyż. Wewnątrz metalowej kuli stanowiącej podporę wiatrowskazu znajdowała się kapsuła czasu, która zostanie wkrótce otwarta w Muzeum Miasta Malborka.

20.04.2024 11:00    1
W Tczewie uczczono saperów. Pod pomnikiem zapłoneły znicze
W Tczewie uczczono saperów. Pod pomnikiem zapłoneły znicze

16 kwietnia to doroczne Święto Wojsk Inżynieryjnych, czyli popularny Dzień Sapera. 16. Tczewskiego Batalionu Saperów nie ma w grodzie Sambora już prawie 13 lat. Jednostkę wylokowano do Niska. Mimo to duch saperski jest wciąż żywy. Przy obelisku upamiętniającym Saperów poległych podczas akcji oczyszczania terenu Pomorza z pozostałości po II Wojnie Światowej zapłonęły znicze, złożono wiązanki kwiatów.

16.04.2024 20:09    2
Święto 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku
Święto 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku

Pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku świętowała 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

14.04.2024 15:38
Reklama
Pod Chojnicami znaleziono części samolotu! To zaginiony Messerschmitt!
Pod Chojnicami znaleziono części samolotu! To zaginiony Messerschmitt!

Od rana pod Chojnicami trwało szukanie wraku myśliwca operacyjnego należącego do Dywizjonu Myśliwskiego 51 „Mölders” 15/JG-51, stacjonującego w bazie Danzig-Langfuhr (Gdańsk Wrzeszcz). Po kilku godzinach udało się odkopać fragmenty silnika, śmigła i inne elementy, w tym tabliczkę Mercedes-Benz. Trwa też szukanie dowodów, że ten samolot został zestrzelony. Byłaby to nie tylko historyczna ciekawostka, ale może nawet sensacja.

13.04.2024 17:37    2
Ofiary Katynia i 84. rocznica masowej zsyłki na Sybir upamiętnione
Ofiary Katynia i 84. rocznica masowej zsyłki na Sybir upamiętnione

- Kwiat polskiego narodu, żołnierze wojska polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie urzędnicy. Ich jedyną winą było to, że władze sowieckie uważały ich za zatwardziałych wrogów sowieckiej władzy – przypomniał wiceprezydent Gdańska, Piotr Borawski. Jego przemówienie na Cmentarzu Łostowickim było elementem uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 84. rocznicy II masowej zsyłki Polaków na Sybir.

13.04.2024 14:57
„Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa”
„Kraina wędrujących dworów”. Wesprzyj wydanie monografii

Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew zachęca miłośników historii do wsparcia inicjatywy wydania książki Karola Platy-Nalborskiego pt. „Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa”. To pierwsza tak obszerna publikacja, wykorzystująca nieznane lub pomijane dotąd źródła dotyczące dziejów tczewskiego osiedla oraz sąsiednich wsi.

10.04.2024 10:16    1
Reklama
Dwa oblicza wojny w nowych publikacjach Tomasza Glinieckiego
Dwa oblicza wojny w nowych publikacjach Tomasza Glinieckiego

To zupełnie inna wojenna opowieść niż te, które znany z czasów PRL. Zapraszamy na promocję publikacji dra Tomasza Glinieckiego „Gdańsk '45. Działania zbrojne. Opanowanie Pomorza gdańskiego przez Armię Czerwoną” i „Gdańsk '45. Propaganda...” oraz spotkanie z ich autorem.

07.04.2024 18:38    1
Gdańsk w 3D, wystawa
Gdańsk w 3D. Tak zmieniał się po wojnie

Niezwykła wystawa „Miasto ruin – miasto nadziei. Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony” do końca kwietnia jest dostępna dla zwiedzających na Targu Węglowym, między Bramą Wyżynną a Katownią. Prezentuje na fotografiach Gdańsk zniszczony po wojnie i ten współczesny. Różnice można zobaczyć dzięki technice 3D.

28.03.2024 07:00    1
Krypta w Człuchowie
Krypta rodu Wejherów wkrótce dostępna dla turystów

Od początku maja ma być dostępna dla zwiedzających krypta w podziemiach kościoła św. Jakuba w Człuchowie. To w niej dawniej pochowana była m.in. druga żona starosty człuchowskiego Jana Wejhera z rodu Radziwiłłów.

25.03.2024 15:00
Reklama
Reklama