Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Opinie

Mariusz Szmidka
Port to nasze okno na świat i gwarancja niezależności gospodarczej

W tym tygodniu (10 lutego) obchodzimy 102. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i włączenia Pomorza w granice Rzeczypospolitej. Ale też 100. rocznicę przyjęcia przez Sejm ustawy o budowie portu morskiego w Gdyni, naszego okna na świat i 96. rocznicę nadania praw miejskich Gdyni.

10.02.2022 14:25
Zbigniew Canowiecki
Pomorskie górki

Wielu z nas, obawiając się dalszych wyjazdów podczas kolejnych fal pandemii, zastanawia się, gdzie, oprócz Łysej Góry w Sopocie, może zimową porą pojeździć na nartach. Oczywiście, jeżeli są ku temu odpowiednie warunki pogodowe.

10.02.2022 07:00
Stanisław Danielewicz
O muzyce nade wszystko. Piosenki teatralnie falujące

Piosenkarzy jest tak wielu, że opisanie ich talentów, a czasem tychże braku, zajęłoby czasu mnóstwo, z pożytkiem niewielkim, wobec zasady „de gustibus non disputandum est”. Nie łatwiej poszłoby, gdyby próbować prezentacji profesjonalnych muzyków w dziedzinie szeroko pojętej muzyki rozrywkowej.

09.02.2022 11:57
Zygmunt Zmuda - Trzebiatowski
Styczniowe listy

Początek roku to specyficzny moment, poza różnymi kwestiami, kojarzący mi się z podwyżkami. Miasto obwieszcza nowe – w Gdyni zawsze najwyższe możliwe – stawki podatku od nieruchomości, rytualnie drożeje gaz i prąd (w tym roku w sposób absolutnie spektakularny) i generalnie życie okazuje się droższe.

09.02.2022 11:43
Wspierajmy Ukrainę. Bo pokój nie jest nam dany raz na zawsze

Nic nie jest nam dane raz na zawsze. Ani demokratyczny system ustroju państwa, ani bezpieczeństwo zdrowotne, ani bezpieczeństwo publiczne, ani też pokój w Europie. Pandemia koronawirusa dziesiątkuje Polaków i inne nacje. Kierowanie się wyłącznie słupkami poparcia politycznego we wszystkich sprawach, a szczególnie w tej dotyczącej zatrważającej liczby zgonów każdego dnia, powoduje, że dominuje chaos, bezradność i strategia „na przeczekanie koronawirusa”. A w pobliżu naszych granic, na wschodniej flance Ukrainy mamy do czynienia z mobilizacją rosyjskich sił zbrojnych na niespotykaną dotąd skalę.

07.02.2022 15:53
Teatr w teatrze. Nie wyglądał jak aktor

Kochali się w nim wszyscy, tak damska, jak i męska widownia. O koleżankach aktorkach nie wspomnę – mówi Krystyna Łubieńska. – W życiu prywatnym wolał towarzystwo mężczyzn, ale na scenie był kochankiem idealnym. Partnerowałam mu jako Ofelia w „Hamlecie” i Piękna Helena w „Wojny trojańskiej nie będzie”. W ogóle, nie wyglądał jak aktor! Raczej jak przedwojenny dyplomata. Szarmancki, pachnący, szalenie elegancki...

07.02.2022 11:25
Reklama
Dariusz Szreter
Globus Polski. Mata [nl] z maczugą, czyli przestępstwo idealne [nl] do wykrycia

Cała Polska uczy się nowego słówka: „spoofing”, czyli podszywanie się pod cudzy numer telefonu. Ostatnio miała miejsce wyjątkowo nieprzyjemna seria takich działań. Grupa osób – o dziwo wszystkie one znane z nieprzychylnego stosunku do miłościwie nam panującego rządu – otrzymała fałszywe informacje o śmierci swoich bliskich. M. in. prof. Marcin Matczak dowiedział się, z numeru należącego jakoby do CBA, o tym, że zginął jego syn. Na szczęście, informacja okazała się grubo przesadzona. Matczak junior, bardziej znany jako raper Mata, trafił jedynie na policyjny dołek za posiadanie skręta marihuany.

04.02.2022 07:00
Teatr w teatrze. Dawni mistrzowie

Będą to opowieści o dawnym teatrze. O ludziach teatru, tych wielkich, ale i o tych zapomnianych. Historie ze sceny, ale i od kulis. Czasem dramatyczne. Bywa, że zabawne. Życie i teatr. Teatr w teatrze.

31.01.2022 10:33
30. finał WOŚP, czyli solidarność po polsku. Akcja, która kruszy serca Polaków na całym świecie

Każdy z nas ma w sobie potrzebę pomagania, chęć bycia dobrym. Czasami potrzebujemy zewnętrznej motywacji, tak w przypadku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od 30 lat kruszy serca Polaków na całym świecie. Ale lepiej jest być wrażliwym na cudze nieszczęście raz, czy kilka razy w roku, niż całkowity brak wrażliwości! Bez wątpienia WOŚP jest ewenementem na skalę Europy. Spoiwem, które łączy pokolenia, wyzwala dobrą energię, wrażliwość, poczucie jedności i bycia razem. Mimo tak głębokich podziałów i różnic. I to jest piękne.

30.01.2022 09:20
Reklama
Zygmunt Zmuda - Trzebiatowski
Pani Maria z „Bankowca”

Co roku 10 lutego, w rocznicę nadania praw miejskich, Gdynia obchodzi swoje urodziny. W ramach smrodku dydaktycznego dodam tylko, że ulica o tej nazwie nie ma związku z urodzinami miasta, ale z wydarzeniami o 6 lat wcześniejszymi, czyli zaślubinami Polski z morzem. Tego dnia na uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni wręczane są Medale im. Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni. Chciałbym swój felieton poświęcić jednej z laureatek, która sama o sobie mówić nie lubi, a przy słuchaniu jest zakłopotana.

24.01.2022 07:00
O muzyce nade wszystko. Covery, czyli Osiecka raz jeszcze

Nie wymyślono chyba na to powszechnie stosowane angielskie słowo („cover”) polskiego odpowiednika, który w zwięzły sposób opisywałby reinterpretację wcześniej powstałego utworu. Dlatego pozostańmy przy jednoznacznie kojarzonym „coverze”, który doczekał się, jak widać, nawet polskiej deklinacji. Decyzja sięgnięcia po cudzy repertuar rodzi się zwykle pod wpływem fascynacji utworem. Traktowanym jako połączenie tekstu z wszelkimi elementami dzieła muzycznego, zaistniałe dzięki indywidualnej interpretacji. Genezą niniejszych moich rozważań nad coverami jest pojawienie się kolejnej płyty z utworami, które tekstami opatrzyła Agnieszka Osiecka.

23.01.2022 07:00
Zbigniew Canowiecki
Oszukani, czy naiwni?

Powitaliśmy nowy 2022 rok ze świadomością, że straciliśmy nasze pomorskie „srebra”. Właścicielem zarówno koncernów Energa i Lotos, jak i gazety codziennej „Dziennik Bałtycki”, stał się płocki PKN Orlen. W ostatnich dniach Pomorzan zelektryzowała informacja o planie wyprzedaży przez Orlen dużej części aktywów Grupy Lotos. Nabywcami będą między innymi saudyjski koncern Saudi Aramco i węgierski koncern MOL z rosyjskim udziałowcem, który zakupi 417 stacji paliw sieci detalicznej Lotosu. Paweł Olechnowicz – twórca sukcesu Lotosu, który przez wiele lat budował potęgę tej firmy, zwiększając przerób ropy naftowej z 3 do ponad 10 milionów ton, oraz mozolnie budując sieć sprzedaży, nadal nie wierzy w ten absurdalny, jego zdaniem, plan likwidacji dobrej państwowej firmy. Dlaczego i jak do tego doszło? Kto zawiódł? Dlaczego jej nie obroniliśmy?

22.01.2022 07:00