Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zawsze Opinie

Reklama
Stanisław Danielewicz
O muzyce nade wszystko. The Workers Band: Czas na płytę

The Workers Band, wybrzeżowa grupa kierowana przez grającego na instrumentach klawiszowych Stanisława Jackiewicza, w swojej odsłonie na FB informuje, że stylistyką nawiązuje do muzyki najciekawszego okresu rodzącego się rocka, czyli lat 60. XX wieku.

17.03.2023 15:17
Dariusz Szreter
Globus Polski. Wolność kocham i nie rozumiem

Jak to jest, że w kwestii przeszłości Kościoła katolickiego polską racją stanu jest bezdyskusyjne przyjęcie jednego słusznego i niepodważalnego punktu widzenia, a w sprawie przyszłości naszej planety dopuszczalna jest całkowita swoboda poglądów i zachowań?

17.03.2023 15:13
Mariusz Szmidka
Dożywocie dla zabójcy Pawła Adamowicza. Oby ten wyrok przywrócił zachwiane przez mord poczucie sprawiedliwości

Ponad cztery lata musieliśmy czekać na osądzenie nożownika, który na oczach ludzi i przed obiektywami kamer podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zamordował prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Wina i tożsamość sprawcy od dnia tragedii nie budziła żadnych wątpliwości, a jednak sprawa utknęła na tyle lat. Sąd skazał go nieprawomocnie na dożywocie i pozwolił na ujawnienie wizerunku i nazwiska skazanego. Oby tym wyrokiem przywrócone zostało poczucie sprawiedliwości zachwiane przez mord.

16.03.2023 11:11
Reklama
Zbigniew Canowiecki
W słowie są piękno i siła...

W 2003 roku nakładem Wydawnictwa Oskar ukazała się książka pt. „Rozmowy o tańcu” z wywiadem - rzeką przeprowadzonym przez znawczynię teatru i baletu, dziennikarkę i pisarkę Barbarę Kanold z wybitną choreografką, twórczynią pierwszego w Polsce teatru tańca Janiną Jarzynówną – Sobczak. I tak narodził się cykl książek Barbary Kanold pod wspólnym tytułem „Znani Gdańszczanie”.

13.03.2023 13:12
autobus w Gdyni
Czyje jest miasto? Opadł kurz, została wściekłość

Minął już prawie miesiąc od sławetnej rzezi połączeń gdyńskiego ZKM. Oficjele udzielili serii uspokajających wywiadów, że komunikacja w Gdyni jest najlepsza w Polsce, a poza tym "wojna-pandemia-polski ład". Rady dzielnic składające petycje otrzymały podobne odpowiedzi w bardziej urzędowym tonie. Teoretycznie wszystko jest więc w porządku. Czy na pewno?

07.03.2023 13:26
Mariusz Szmidka
Rocznica tragicznej agresji Rosji na Ukrainę. Bądźmy solidarni

To jest smutna i tragiczna w skutkach rocznica. Nawiązujemy do niej w dzisiejszym wydaniu tygodnika, by po raz kolejny pokazać solidarność z Ukrainą, wesprzeć ich w tych dramatycznych okolicznościach, uwrażliwić tych, którzy są już zmęczeni mówieniem o tej wojnie i wywrzeć presję na decydentów, by nigdy się od nich nie odwrócili.

24.02.2023 14:50
Reklama
Mariusz Szmidka
Wizyta prezydenta Bidena w Polsce ma być przełomowa. Bo USA i NATO to gwarancja naszego bezpieczeństwa

Polska – od najbliższego poniedziałku - znajdzie się w centrum uwagi niemal całego świata. A to za sprawą oficjalnej wizyty Joe Bidena, prezydenta USA, w naszym kraju. Odbędzie się ona w przededniu pierwszej rocznicy, brutalnej agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę. To już druga wizyta tego przywódcy w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

19.02.2023 19:01
„Wierna rzeka”. Stary sługa – Maciej Michalak, Powstaniec – Edward Ożana, Salome – Halina Dąbrowska
Teatr w teatrze. Stanie za barem to też był teatr

Dziś będzie o sopockim Spatifie sprzed lat. Kiedyś mówiło się, że była to mekka artystów i intelektualistów polskich, z których wielu osiągnęło znaczne sukcesy, nie tylko przy barze. Mimo że był słynną knajpą, niewątpliwie był też teatrem, jedną wielką sceną towarzyską. Sceną, na której każdy chciał grać.

15.02.2023 09:00
Stanisław Danielewicz
O muzyce nade wszystko. Muzyka i film – historia osobista

Bryk z historii kina drugiej połowy XX wieku? Ściągawka dla tych, którzy nie mają pamięci do nazwisk, ale chcieliby dowiedzieć się więcej o twórcach muzyki do filmów? Na pewno nie akademicka, chronologicznie spisana i gatunkowo poszufladkowana historia…

12.02.2023 15:58
Reklama
Mariusz Szmidka
To przełom. Naukowcy badają, czym różni się genom Kaszubów od genomu innych mieszkańców kraju

Naukowcy z Poznania badają, co łączy, a co dzieli mieszkańców różnych części Polski, w tym Kaszubów. W ramach unijnego projektu chcą stworzyć Genomiczną Mapę Polski, potężną bazę danych i wzorzec zdrowego Polaka. W tym celu pobrali już próbki śliny do badań DNA od 5 tys. Polaków, w tym 200 Kaszubów.

04.02.2023 15:41    1
Mariusz Szmidka
„Zawsze Pomorze” gra z WOŚP w rytm ludzkiej życzliwości i ofiarności. W niedzielę bądźmy razem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na stałe wpisała się w polski kalendarz i jest ewenementem na skalę świata. Jej twórcy, Jerzemu Owsiakowi, udało się porwać, zachęcić i zarazić pozytywną energią miliony Polaków. Od 31 lat skupia on wokół siebie rzeszę wolontariuszy, ludzi dobrej woli i ofiarodawców, którzy dobrowolnie dają swoje pieniądze na szczytne cele. Z uzbieranych przez WOŚP środków, polskie szpitale, od lat są wyposażane w specjalistyczny sprzęt. I dzięki niemu ratują zdrowie i życie wielu swoich pacjentów: dzieci i dorosłych. Nasza redakcja gra razem z WOŚP.

28.01.2023 12:22
„Czekając na Godota”, Teatr Wybrzeże, 1970. Reż. Stanisław Hebanowski
Teatr w Teatrze. Aktorzy i grabarze

Zmarł na zawał serca na peronie dworca w Gdyni. Ciekawe, który to peron. Dziś trudno sprawdzić. Ale może ktoś wie?

23.01.2023 11:36
Reklama
Reklama