Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Opinie

Mariusz Szmidka
Mimo różnic, świętujmy rocznicę niepodległości. To piękny przejaw patriotyzmu

Wolałbym, żebyśmy jako obywatele wolnego i suwerennego kraju, zamiast wznoszenia murów nienawiści między zwolennikami koalicji rządzącej, a popierającymi opozycję, skupili się na tym, co łączy. Na bezpieczeństwie obywateli oraz obecności Polski w UE i NATO. I wyciągali wnioski z przeszłości z pożytkiem dla przyszłości. To najlepszy przejaw patriotyzmu.

10.11.2022 15:56
Mariusz Szmidka
Atomówka, czyli strategia gwarantująca bezpieczeństwo energetyczne Polski w niespokojnych czasach

Dzisiaj, w obliczu wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego i zagrożenia ze strony Rosji, jak nigdy dotąd, potrzeba nam jedności oraz obecności w rodzinie państw europejskich i NATO. To gwarancja naszego bezpieczeństwa – teraz i w przyszłości. Dlatego chwalę rząd PiS za decyzję o zamiarze wybudowania elektrowni atomowej w Lubiatowie-Kopalinie (gmina Choczewo) w oparciu o technologię amerykańskiej firmy Westinghouse.

05.11.2022 05:00
Dariusz Szreter
Globus Polski. Daisy i inne szkolne kwiatki

Dzisiejszą podróż palcem po globusie Polski zaczniemy od Wałbrzycha, gdzie uczniowie, rodzice i nauczyciele w głosowali nad patronem dla jednej z tamtych podstawówek. Wygrała księżna Daisy Hochberg von Pless (1873-1943), filantropka, pacyfistka, niegdyś pani na pobliskim zamku w Książu, a przez ostatnie trzy lata życia mieszkanka Wałbrzycha.

04.11.2022 10:15
Dariusz Szreter
Globus Polski. Jesienna łapanka prezesa

Opowieści dziwnej treści i niejasnego statusu prawnego pada ostatnio z ust Jarosława Kaczyńskiego coraz więcej.

25.10.2022 07:00
Zbigniew Szczypiński
Albo, albo…

Pewne jest tylko to, że nic nie jest pewne. Rozedrgana rzeczywistość, zmienność, „płynna nowoczesność”, narastająca niepewność, to tylko niektóre określenia i terminy konieczne do opisania czasu, w którym przyszło nam żyć.

18.10.2022 12:18
Stanisław Danielewicz
O muzyce nade wszystko. Szwajcarski ślad

Muzykę pop w skali globalnej opanowała produkcja anglosaska, choć, jeśli przyjrzeć się dobrze obszarom pozaeuropejskim (np. Indie, kraje arabskie), to skala owej anglosaskiej inwazji jest różna.

18.10.2022 10:00
Reklama
Zbigniew Canowiecki
Pełzające zmiany w finansowaniu ochrony zdrowia

Niepostrzeżenie w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpiła całkowita prywatyzacja usług stomatologicznych i przejście na wyłączne ich finansowanie przez obywateli.

16.10.2022 09:00
przewrócona łódź na Motławie w Gdańsku
Dramat na Motławie. Dlaczego galary dostały zgodę na pływanie [nl] w pobliżu stoczni?

Jeśli latem zarządca Stoczni Remontowej zgłaszał armatorowi, że pływanie jednostek z turystami w pobliżu statków, doków pływających, nabrzeży stoczniowych stanowi zagrożenie, można domniemywać, że już wcześniej dochodziło do ryzykownych zachowań – mówi po tragicznym wypadku galara na Kanale Kaszubskim dr hab. inż. kpt. ż.w. Grzegorz Rutkowski, profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

11.10.2022 11:29
Mariusz Szmidka
Szukanie „węglowego” kozła ofiarnego

Samorządy są najbliżej ludzi i powinny im służyć, wypełniając zadania wskazane w ustawie o samorządzie terytorialnym. W ostatnich dwóch latach obserwowaliśmy, jak gminy, powiaty, samorządy wojewódzkie mocno włączyły się w walkę z pandemią koronawirusa, przeciwdziałającą temu wirusowi akcję szczepień, a ostatnio w pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom czy w usuwanie skutków katastrofy ekologicznej na Odrze. Ale nie mogą wyręczać rządu ze wszystkiego, zwłaszcza z kryzysów wywołanych jego błędami.

07.10.2022 12:41
Reklama
Mariusz Szmidka
Zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy weszło na nowy poziom

W Polsce rosnące ceny energii i gazu uderzają w każdego. Na to wszystko nakłada się coraz bardziej niebezpieczna sytuacja międzynarodowa, a scenariusz wydarzeń na najbliższą przyszłość jest niepokojący i nieprzewidywalny. To wygląda jak gra w rosyjską ruletkę.

05.10.2022 13:49
Dariusz Szreter
Globus Polski. Nowe „Nowe szaty cesarza”

Przekop Mierzei Wiślanej otwarto z wielką pompą w ubiegłym tygodniu, ale pierwszy opis tego wiekopomnego wydarzenia pochodzi jeszcze z... 1837 roku. Opublikował go wtedy duński bajkopisarz, Hans Christian Andersen, pod tytułem „Nowe szaty cesarza”.

26.09.2022 10:01
Gabriela Pewińska
Jeszcze do końca nie umarłem

Na teatralnej scenie oliwskiego Domu Zarazy zagrał w ciągu 13 lat szesnaście monodramów. Ostatni to „Budowniczy”, ledwie miesiąc przed śmiercią. Ostatni… Ostatni? W jednym z przedstawień mówił przecież: – Śmierć to nie jest powód, by zejść ze sceny, by przestać grać. Dlatego... wraca! Na scenę. W sobotę. Z nowym monodramem.

23.09.2022 08:40
Reklama