Projekt powstał pod kierownictwem architekta Marcina Woyciechowskiego, którego marzeniem było, aby Garnizon zaistniał jako wielofunkcyjna dzielnica centralna metropolii trójmiejskiej. Z przestrzeniami dla szeroko rozumianego handlu, ale i terenem dla kultury, z miejscami dla edukacji, ale i rozrywki, z budowlami, w których znajdą sobie stanowiska pracy zacne firmy, ale i z obszarami dla artystycznej bohemy, z enklawami do mieszkania, ale i z miejscami rekreacji zarówno duchowej, ruchowej, jak i tej łechczącej podniebienie, a wszystko to dobrze skomunikowane, harmonijnie powiązane zielenią, uliczkami i kameralnymi placami, wspólnie się wspierające i nie przeszkadzające sobie nawzajem. Z perspektywy 15 lat można powiedzieć, że to marzenie udało się spełnić.
Garnizon stawainy jest m.in. za wzór udanej rewitalizacji obiektu militarnego o zabytkowym charakterze, którego pierwotna funkcja przestała być wykorzystywana.
CZYTAJ TEŻ: SKYCITY Gdynia. Budowa nowej ikony miasta rusza jeszcze w tym roku
Kolejna nagroda w kolekcji
W przeszłości Garnizon zebrał już wiele laurów: nagradzano i wyróżniano zarówno cały projekt (masterplan) Garnizonu, jak i poszczególne jego elementy, takie jak popularny klub muzyczny Stary Maneż czy nowoczesny i przyjazny środowisku biurowiec GATO. Jednak ostatnie wyróżnienie ma wyjątkowy i globalny charakter.
W tym roku niezależny panel ponad 100 ekspertów branżowych, któremu przewodniczą czterej członkowie brytyjskiej Izby Lordów (lordowie: Best, Waverley, Thurso i The Earl of Lytton) po raz 31 przyznało nagrody European Property Awards. To jeden z najbardziej prestiżowych i największych światowych konkursów w branży nieruchomości, który jest organizowany w Wielkiej Brytanii od 1993 roku. Wyróżnia w ponad 50 różnych kategoriach najlepsze projekty, firmy i osoby z sektora nieruchomości na 6 kontynentach. Uczestnicy, którzy otrzymają najwyższe noty w kraju, mają szansę na zwycięstwo na poziomie regionalnym. To już ogromny sukces!
Ocena panelu sędziowskiego koncentruje się na jakości, usługach, innowacyjności, oryginalności i zaangażowaniu uczestników w zrównoważony rozwój. Regionalne eliminacje odbywają się w Arabii, Europie, Afryce, Kanadzie, Ameryce Środkowej i Południowej, na Karaibach, w USA, Wielkiej Brytanii i regionie Azji i Pacyfiku. Najlepsi z każdego regionu przechodzą do etapu finałowego, gdzie wyłaniani są globalni zwycięzcy.
W tym roku będzie to miało miejsce 17 października, kiedy to w londyńskim hotelu Marriott Grosvenor Square odbędzie się uroczysta gala, podczas której zwycięzcy nagród, w tym Grupa Inwestycyjna Hossa, mogą otrzymać jeszcze dodatkowe wyróżnienie w postaci pięciu gwiazdek, które wiąże się z nominacją do International Property Awards, czyli nagrody o skali globalnej.
Minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy Garnizonu
Pierwszą działkę z częścią zabudowań dawnych koszarów Czarnych Huzarów, a później „niebieskich beretów” Grupa Inwestycyjna Hossa kupiła na przetargu, organizowanym przez Agencję Mienia Wojskowego w 2005 roku. Przygotowania do inwestycji trwały 4 lata, budowa pierwszych obiektów ruszyła w 2009 roku. Mija więc właśnie 15 lat od wbicia pierwszej łopaty. W tym czasie inwestorowi udało się stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska. Warto wspomnieć, że Garnizon to pionierski w historii miasta projekt multifunkcyjny (w takiej właśnie kategorii mixed-use został nagrodzony European Property Awards2024-2025 ). Na obszarze 25 hektarów harmonijnie funkcjonują i wzajemnie uzupełniają się obiekty nowe i zabytkowe (7 zabytkowych budynków koszarowych, w tym pięknie odrestaurowana Willa Komendanta) mieszkaniowe, handlowo-usługowe, biurowe, rekreacyjne, sportowe i kulturalne. Całość uzupełniają atrakcyjne przestrzenie publiczne, zadbana zieleń miejska - parkowe corso ze starodrzewem i rozlewiskami rzeki Strzyża, a także elementy małej architektury i interwencje artystyczne.
Aby taki efekt osiągnąć deweloper z determinacją dążył do scalenia gruntów w tym rejonie, nabywając w kolejnych przetargach m.in. działkę z dawnym Klubem Garnizonowym, którego zagospodarowanie jest jeszcze w planach.
Przestrzeń, powstająca sukcesywnie w miejscu dawnych koszar Czarnych Huzarów w gdańskim Wrzeszczu, w samym sercu metropolii Trójmiasta, spełnia dzisiaj wiele funkcji. To po pierwsze bardzo lubiana i ceniona (zwłaszcza przez młodych gdańszczan) dzielnica mieszkaniowa. Po drugie – to modna „miejscówka”, wykreowana od podstaw, na którą składają się nie tylko wyjątkowo liczne lokale gastronomiczne, ale również Garnizon Kultury. To tętniąca życiem przestrzeń przeznaczona dla potrzeb dla kultury, sztuki, rozrywki, sportu i rekreacji, która od 2015 roku stanowi nowe centrum Wrzeszcza.
W Garnizonie Kultury prowadzą działalność mn.in. klub muzyczny Stary Maneż, księgarnia i galeria Sztuka Wyboru (oryginalny koncept łączący w sobie kawiarnię, księgarnię, galerię sztuki i sklep z polskim wzornictwem), przestrzeń warsztatowa Koty NaPłoty, WRZEpracownia, Browar Vrest, Pomorski Inkubator Kultury, Studio Tańca Artistic, Centrum Wspinaczkowe Murall, Klub Badmintona Garnizon. Od niemal 10 lat w Garnizonie działa również Bazar Natury, miejsce gdzie można kupić dwa razy w tygodniu ekologiczną żywność od lokalnych dostawców.
To również przestrzeń biznesowa: nowe biurowce i powierzchnie biurowe zaaranżowane w zabytkowych budynkach przyciągnęły wiele firm, tworząc miejsca pracy. Na terenie Garnizonu działa hotel, a także Kampus – unikatowa przestrzeń do życia i mieszkania w odrestaurowanym budynku Esprit Haus: to nowoczesne, kompaktowe studia – lofty, stworzone dla dynamicznych osób, poszukujących miejsca do życia w prestiżowym centrum miasta.
Nie tylko mieszkania i biznes
Warto docenić elastyczność projektu, który znakomicie znosi upływ czasu i zmieniające się trendy w architekturze i urbanistyce. Proces projektowania tego obszaru można podzielić na dwie części: z jednej strony należało opracować takie formy nowej zabudowy, aby korespondowały z charakterem miejsca, z istniejącymi zabytkami, z drugiej strony nie mniej ważne było przewidzenie tu najróżniejszych funkcji, by spełnił się plan inwestora o powstaniu żywej, atrakcyjnej dla szerokiego grona ludzi przestrzeni. Tak modną obecnie ideę miasta 15-minutowego tutaj zaczęto realizować już prawie 20 lat temu!
Warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie – nietypowych - działań dewelopera: w 2018 roku po 10 latach badań, wydana została nakładem wydawnictwa Kosycarz Foto Press monumentalna (680 stron!) monografia"Od Czarnych Huzarów do Niebieskich Beretów" pod redakcją prof. Krzysztofa Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego.
ZOBACZ TEŻ: Gdańsk: Była miejska rzeźnia, będzie osiedle na 900 mieszkań
Co Kossak namalował cesarzowi
Garnizon ciągle się zmienia i rozrasta. Nadal planowane są kolejne budynki mieszkalne, ale większość gdańszczan czeka z ciekawością na remont dawnego kasyna oficerskiego owianego legendą.
Wiele osób pamięta jeszcze kino „Zawisza”, działające przed erą multiplexów. Warto przypomnieć, że znajdowało się w historycznej Sali Królewskiej dawnych pruskich koszar, którą po otwarciu zdobiły obrazy o tematyce batalistycznej, wypełniające górną część ścian pomiędzy sufitem a boazerią. Trzy największe obrazy namalował... Wojciech Kossak, największy polski batalista. Malowidła "Czarni huzarzy pruscy pod Düsselward w 1758", "Szarża huzarów pruskich na baterię rosyjską pod Gross Jägersdorf w 1757" i "Walka o sztandar w bitwie pod Heilsbergiem w 1807" powstały specjalnie na zamówienie niemieckiego cesarza Wilhelma II i dokumentowały największe tryumfy stacjonującego tu niegdyś regimentu. Niestety, zaginęły jeszcze przed wojną. Z oryginalnego wyposażenia zabytkowego budynku nic nie ocalało...
Deweloper planuje przeznaczenie zabudowań na poszerzenie Garnizonu Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze