Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Mazowsze zaśpiewa w bazylice w Pelplinie najpiekniejsze kolędy

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Pelplina i okolic. Po dziesięciu latach - 21 stycznia - w bazylice katedralnej ponownie zagości Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zespół wykona te znane i mniej znane kolędy i pastorałki. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Mazowsze zaśpiewa w bazylice w Pelplinie najpiekniejsze kolędy

Autor: Mazowsze

- Trudno wyobrazić sobie okres Bożego Narodzenia bez kolęd w wykonaniu zespołu „Mazowsze” - mówią organizatorzy koncertu. - Całe pokolenia Polaków przywykły, że w tym najpiękniejszym czasie w roku rozbrzmiewają one z głośników radiowych i telewizyjnych. Ale chyba najpiękniej i najpełniej brzmią na żywo, podczas koncertów kolęd i pastorałek, których co roku zespół gra bardzo dużo.

Jednym z miejsc, gdzie w tym roku będzie można usłyszeć Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” będzie bazylika katedralna w Pelplinie. Koncert w pelplińskiej katedrze odbędzie się w sobotę 21 stycznia 2023 r. o godz. 18:00. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

- Podczas koncertu obok najpiękniejszych polskich kolęd usłyszymy również najbardziej znane kolędy zagraniczne, z różnych zakątków świata – mówi Piotr Łaga, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.

Nie wszyscy wiedzą, że koncert kolęd i pastorałek to także pewnego rodzaju lekcja historii. Najbardziej znane polskie kolędy ściśle splatają się z historią naszego kraju. Autorstwo kolędy "W żłobie leży" przypisywane jest zwyczajowo polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze, a słowa śpiewane są do melodii poloneza koronacyjnego króla polskiego Władysława IV.

 

Słowa innej z kolęd - "Bóg się rodzi" napisał słynny polski poeta i pamiętnikarz epoki oświecenia Franciszek Karpiński. Twórcy kolęd, to wybitni polscy poeci, m.in. Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a także kompozytorzy: Zygmunt Noskowski, Feliks Nowowiejski oraz, jeszcze w XX wieku, Witold Lutosławski. Co godne podkreślenia, jedną z najpiękniejszych polskich kolęd "Lulajże Jezuniu" w jednym ze swoich utworów, Scherzu h-moll op. 20 wykorzystał Fryderyk Chopin.

Wszędzie, gdzie występuje "Mazowsze" pozostawia po sobie niesamowite doznania. Z jednej strony składa się na nie kunsztowne wykonanie utworów bożonarodzeniowych, a z drugiej ich prostota.

Kunszt wykonań zespołu podbił serca nie tylko Polaków, ale odbiorców zagranicznych. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe, „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. Dla tysięcy odbiorców zagranicznych, koncerty „Mazowsza” były pierwszym kontaktem z polską kulturą. „Jeśli takie jest oblicze Polski, to niech żyje Polska!" napisał o zespole szwajcarski dziennik “Gazette de Lausanne", a Jerzy Waldorff nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. Dotychczas ich występy widziało ponad 27 mln widzów, przejechali 2,3 mln km! Odwiedzili 210 miejscowości w Polsce i 51 krajów świata, a prezentując pieśni ludowe i tańce narodowe zyskali popularność i miano Ambasadora Polskiej Kultury. W Pelplinie "Mazowsze" wystąpi w – bagatela – 90-osobowym składzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama