Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowatorskie zabiegi w UCK. Pomogła sonda wprowadzona do jamy serca

Trzech pacjentów z migotaniem przedsionków, narażonych na udar, przeszło w Gdańsku udane zabiegi zamknięcia lewego przedsionka. Jako że ich stan nie pozwalał na wprowadzenie sondy ultrasonograficznej do przełyku, lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie zabiegu pod kontrolą głowicy wprowadzonej bezpośrednio do jamy serca.
Nowatorskie zabiegi w UCK. Pomogła sonda wprowadzona do jamy serca

Autor: UCK

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Nowatorska metoda obrazowania otwiera nowe możliwości

Lekarze z Pracowni Kardiologii Inwazyjnej I Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wykonali trzy zabiegi zamknięcia uszka lewego przedsionka z wykorzystaniem systemu echokardiografii wewnątrzsercowej (ICE). To bardzo ważna wiadomość dla osób chorujących na serce, a dodatkowo, w wyniku innych schorzeń, mających problemy z przełykiem - poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

Chorzy z migotaniem przedsionków muszą stale zażywać leki przeciwzakrzepowe, by uniknąć udaru niedokrwiennego mózgu. Część pacjentów jednak, ze względu na ryzyko powikłań krwotocznych, wymaga interwencyjnych zabiegów zamknięcia uszka lewego przedsionka (ang. LAAO – left atrial appendage occlusion). Rutynowo zabiegi tego typu wykonuje się pod kontrolą echokardiografii przezprzełykowej - głowica ultrasonograficzna jest wsuwana do przełyku pacjenta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W UCK przeszczepiono równocześnie serce i płuca. Po raz pierwszy od 21 lat!

Jednak, jak tłumaczy w komunikacie nadesłanym z UCK dr n. med. Dariusz Ciećwierz, koordynator Pracowni Kardiologii Inwazyjnej I Kliniki Kardiologii UCK, u części pacjentów kwalifikowanych do LAAO ryzyko związane z wykorzystaniem obrazowania tą właśnie metodą, jest zbyt wysokie ze względu na poważne zmiany chorobowe przełyku.

- To dotychczas uniemożliwiało wykonanie zabiegu - mówi dr Dariusz Ciećwierz. - Obrazowanie metodą ICE pozwala na bezpieczne wykonanie zabiegu zamknięcia uszka lewego przedsionka również w tej grupie chorych, ponieważ specjalną sondę ultrasonograficzną wprowadza się nie do przełyku, lecz przez układ żylny pacjenta, bezpośrednio do jam serca. Dodatkową korzyścią tego rozwiązania jest większy komfort pacjenta w trakcie zabiegu, dzięki czemu można uniknąć sedacji czy znieczulenia ogólnego.

Wśród pacjentów, u których nie można stosować echokardiografii przezprzełykowej są m.in. chorzy z marskością wątroby, u których wytworzyły się żylaki przełyku.

- Mogą one powodować ciężkie krwawienia, co sprawia, że u części takich pacjentów nie ma możliwości leczenia przeciwzakrzepowego i proponuje się zabieg LAAO. Z drugiej strony wprowadzenie sondy ultrasonograficznej do zmienionego chorobowo przełyku samo w sobie wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia krwawienia z żylaków. U takich chorych mamy obecnie możliwość wykonania zabiegu z zastosowaniem obrazowania metodą ICE – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marcin Fijałkowski, koordynator Oddziału Chorób Strukturalnych I Kliniki Kardiologii UCK.

ZOBACZ TEŻ: UCK operuje dzieci z wykorzystaniem robota Da Vinci. To pierwsze takie zabiegi w Polsce!

Nowatorską technikę obrazowania wdrożył zespół I Kliniki Kardiologii w składzie: dr n. med. Piotr Drewla, dr n. med. Rafał Gałąska i dr n. med. Maksymilian Mielczarek. Gdańscy lekarze wcześniej trenowali nową metodę na zaawansowanym symulatorze w Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej GUMed. Zabiegom poddano troje pacjentów, w tym dwóch z zaawansowanymi żylakami przełyku z powodu marskości wątroby oraz  pacjentkę z wrodzoną naczyniakowatością krwotoczną (choroba Rendu-Oslera-Webera). Nadzór merytoryczny zapewnił dr hab. n. med. Witold Streb, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Wszyscy pacjenci po dwóch dobach obserwacji zostali w stanie dobrym wypisani do domów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama