Gdańsk obchodził Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego, czyli święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzimy od 13 sierpnia 1992 r. na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej. Batalię tę uznano za 18. najbardziej przełomową bitwę w historii świata. Zatrzymała ona marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego był wówczas Józef Piłsudski.
To właśnie pod jego pomnikiem w Gdańsku w poniedziałek, 14 sierpnia oddano hołd polskim żołnierzom. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele wojska, a także kombatanci i środowisko Związku Piłsudczyków.
PRZECZYTAJ TEŻ: Narodowy Dzień Niepodległości w Gdańsku. Zobacz zdjęcia!
Komandor Tomasz Laskowski, dowódca Garnizonu Gdańsk podczas uroczystości odczytał list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Nie zabrakło w nim nawiązań do wojny, jaka toczy się w Ukrainie. Minister w swoim liście zaznaczył, że „okazanie szacunku i wdzięczności ma szczególny wymiar zwłaszcza teraz, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, a granica polsko-białoruska jest miejscem agresji hybrydowej”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Piłsudski, Wilson i Paderewski na obchodach Święta Niepodległości w Malborku
Kmdr Tomasz Laskowski w swoim wystąpieniu podkreślał, że należy pamiętać o historii, ale też o teraźniejszości.
– Święto Wojska Polskiego to wyjątkowy moment, aby zapalić symboliczny znicz i złożyć hołd na grobach tych, którzy stracili życie podczas walk sprzed ponad 100 lat. Należy pamiętać, że ich wielkie zwycięstwo, ten „Cud nad Wisłą” – jak zwykło się nazywać polski triumf nad Armią Czerwoną – zmienił losy tamtej wojny – mówił kmdr Tomasz Laskowski. – Słabemu wówczas państwu polskiemu, które ledwo dwa lata wcześniej odzyskało – po 123 latach – niepodległość, ponownie groziły zabory. Bieg historii odwrócił marszałek Józef Piłsudski, wsparty milionową armią bohaterskich żołnierzy. Święto Wojska Polskiego to również teraźniejszość i przyszłość. Dziś, w czasach pełnych wyzwań i zagrożeń, nasze wojsko stoi na straży bezpieczeństwa obywateli – dodał komandor.
Także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nawiązała do trwającej wojny w Ukrainie.
– U progu wiosny 1920 r. odrodzona Polska rzuciła prawdziwe wyzwanie bolszewickiej Rosji – przypomniała prezydent Gdańska. – Wyprawę na Kijów poprzedziło porozumienie polsko-ukraińskie, wzmocnione sojuszem wojskowym. Istotą rzeczy było bezwzględne uznanie suwerenności Ukrainy. Walcząc „za naszą i waszą wolność”, wspólnie tworzono zręby prawdziwie niepodległej Ukrainy. Krótka to była chwila wspólnej chwały, bowiem już latem 1920 roku rozpoczęła się bolszewicka kontrofensywa. Obok polskich oddziałów walczyli również żołnierze ukraińscy. Warto pamiętać o przymierzu politycznym i braterstwie broni zwłaszcza dzisiaj, kiedy sąsiadująca Ukraina broni się przeciwko zbrodniczej agresji Putina – dodała Aleksandra Dulkiewicz.
PRZECZYTAJ TEŻ: W chwili gdy Piłsudski był witany na warszawskim dworcu, na Pomorzu mógł obowiązywać właśnie tydzień bezmięsny
W trakcie uroczystości odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Wyróżniający się żołnierze zostali odznaczeni oraz otrzymali awanse. Pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego złożono wiązanki kwiatów.
Warto przypomnieć, że uroczystości w Gdańsku od wielu lat organizowane są 14 sierpnia. 15 sierpnia gdański Garnizon musi być obecny w Warszawie na centralnych uroczystościach.
Źródło: gdansk.pl.
Napisz komentarz
Komentarze