Pierwsze wydarzenia związane z obchodami Święta Niepodległości rozpoczęły się w czwartek, 11 listopada o godz. 10:00 Święto zainaugurowało uroczyste podniesienie flagi państwowej na znajdujący się na Górze Gradowej najwyższy w Gdańsku maszt.
Święto Niepodległości w Gdańsku. Tysiące biało-czerwonych flag
– 103 lata temu był jeden lider – marszałek Józef Piłsudski. Ale byli liderzy także innych ugrupowań, którzy potrafili usiąść do jednego stołu i którzy wiedzieli, że jest coś ważniejszego niż partykularne interesy – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – 103 lata temu tą wartością było przywrócenie niepodległości Polski po 123 latach zaborów. Wierzę, że dzisiaj, niezależnie skąd pochodzimy, czy mieszkamy w Gdańsku, czy poza nim, jesteśmy w stanie zjednoczyć się pod biało-czerwoną flagą i jesteśmy w stanie znaleźć takie wartości, które nas łączą.
– Chciałabym życzyć państwu, abyście na co dzień mieli siłę do budowania Polski demokratycznej, wolnej i bezpiecznej – mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. – Abyście codziennie starali się czynić naszą ojczyznę krajem, w którym każdy czuje się dobrze, krajem, który jednoczy i chroni swoich mieszkańców.
W wydarzeniu, któremu towarzyszył koncert mobilnego carillonu „Gdańsk”, udział wzięli uczniowie gdańskich szkół i przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk.
Tuż po wciągnięciu flagi, przy Bramie Wyżynnej i na Skwerze Dariusza Kobzdeja rozpoczęło się tradycyjne dzielenie się flagami. Przygotowano 1000 flag narodowych i 300 gdańskich oraz kotyliony do przypięcia, po które licznie stawili się mieszkańcy. Większe wersje kotylionów pojawiły się na Długim Targu, Zielonym Moście oraz na budynkach Rady Miasta i Urzędu Miejskiego, natomiast ponad 2 tys. flag przyozdobiło główne miejskie arterie, a także pojazdy komunikacji miejskiej.
Święto Niepodległości w Gdańsku. Wspólnie odśpiewali hymn
Tłumy przyciągnął także kulminacyjny punkt obchodów. Na schodach Dworu Artusa przy Długim Targu przemawiał sam marszałek Józef Piłsudski (w tej roli wystąpił aktor Teatru Wybrzeże Piotr Łukawski). Towarzyszyli mu m.in. uczniowie – członkowie kilkudziesięcioosobowego Młodzieżowego Chóru Scherzi Musicali, działającego przy XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Mariana Mokwy.
Młodzi śpiewacy, pod dyrekcją Darii Polanowskiej i z udziałem zebranych przed Dworem Artusa mieszkańców Gdańska, wykonali koncert pieśni patriotycznych. Zabrzmiały m.in. „Przybyli ułani pod okienko” czy „Niepodległa, niepokorna”. Punktem kulminacyjnym uroczystości było podniesienie narodowej flagi na wieży historycznego budynku, któremu towarzyszyło wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
Ponadto wiele atrakcji muzycznych czekało na Zielonym Moście i ulicy Chlebnickiej, coś dla siebie mogli tego dnia znaleźć także miłośnicy pokazów grup rekonstrukcyjnych i zabytkowych pojazdów, spacerów z przewodnikami PTTK po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej, czy oprowadzeń kuratorskich po zabytkowych wnętrzach Ratusza Głównego Miasta. Wszystko w radosnej, uroczystej atmosferze świętowania.
Tak świętowali gdańszczanie. Zobacz zdjęcia!
Napisz komentarz
Komentarze