Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Festiwal Historyczny „Vivat Vasa!”. Do Gniewu przyjedzie ponad 200 zbrojnych z kraju i zagranicy

Wielkimi krokami zbliża się XXII edycja Festiwalu Historycznego „Vivat Vasa”! W długi sierpniowy weekend 11-13 sierpnia ulice Gniewu będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością rodem z XVII wieku. Głównym punktem wydarzenia będzie widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”. W szranki stanie ponad 200 zbrojnych z Polski i Czech.
Vivat Vasa, Gniew

Autor: StudioA

Festiwal Historyczny „Vivat Vasa!” już 11 sierpnia w Gniewie

Przez niemal trzy dni sierpnia ulice Gniewu będą tętnić atmosferą XVII wieku. Organizowane będą musztry i egzercerunki piechoty, ubogacone koncertami, tańcami, rzemieślniczymi warsztatami oraz starodawnym jadłem. Dzięki szerokiej ofercie atrakcji trwających przez cały weekend każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego „Vivat Vasa!” będzie widowisko historyczno- batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się w sobotę, 12 sierpnia na łąkach nadwiślańskich. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski oraz spoza jej granic.

PRZECZYTAJ TEŻ: Vivat Vasa! Lubisz wyprawy w przeszłość? Poleje się krew, w posadach zadrżą mury zamku w Gniewie

– Spodziewamy się ponad 200 zbrojnych z Polski i Czech, w tym kilkudziesięciu konnych – mówi Tadeusz Lentz z gniewskiego regimentu. – W większości to rycerstwo z zaprzyjaźnionych bractw z całego kraju oraz z Czech. W tym roku będą też zbrojni, którzy po raz pierwszy zaprezentują się podczas „Vivat Vasy!” – dodaje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Vivat Vasa! Szwedzi zajęli Gniew. Wojenna batalia rodem z 1626 r. Bitwa Dwóch Wazów

Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin. Wzgórze Zamkowe stanie się strategicznym punktem obserwacyjnym, skąd będzie rozciągał się widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów. Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji będzie niezwykle widowiskowa parada z pochodniami, która przejdzie uliczkami Gniewu w towarzystwie husarzy na koniach.

Będzie także okazja, aby zobaczyć popisy Chorągwi, Rot i Regimentów, Turniej Szabli Polskiej, spektakl – Husaria Chluba Oręża Polskiego, oraz Gniewski Turniej Husarski. Grupy rekonstruktorskie zaprezentują także autorskie pokazy łucznictwa konnego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wojska pruskie pokonane! Bitwa o Tczew za nami

Niestety, tym razem nie zobaczymy jeżdżącego konno kasztelana Jarosława Struczyńskiego. Jednak z pewnością będzie on wspierał odtwórców historycznych, którzy przyjadą na bitwę dwóch Wazów.

Przypomnijmy, w Gniewie na nadwiślańskich błoniach znowu staną naprzeciw siebie wojska króla Szwecji Gustawa Adolfa oraz króla Polski Zygmunta III Wazy.

„Vivat Vasa!” 2023. Imprezy towarzyszące

XVII-wieczny targ

Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach tego wydarzenia, wiedzą już, że podczas „Vivat Vasy!” można będzie przenieść się w czasie na XVII-wieczny targ, pełen historycznych perełek. Goście odwiedzą kramy cenionych rzemieślników i rękodzielników. Będzie też okazja, aby zjeść pyszne regionalne produkty, posmakować domowego jadła, przysmaków oraz staropolskich trunków. Wystawcy będą czekali na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę, 12 i 13 sierpnia od godz. 12.00.

Koncerty

Podczas festiwalu na gniewskiej scenie wystąpią zespoły z iście folkową nutą.

  • W sobotę o godzinie 16:30 zagra zespół „Goście Jankiela”,
  • a o godzinie 21:00 zespół „Mitra”.
  • Historyczne biesiadowanie w niedzielę o godzinie 14:30 rozpocznie zespół „Orkiestra Samanta”.
  • Na zakończenie o godzinie 16:30 wystąpi zespół „Roderyk”.

Warsztaty dla dzieci

Na młodszych uczestników również czeka wiele atrakcji, w tym różnorodne warsztaty i animacje:

  • żywe lekcje historii na rynku
  • oraz stanowiska dawnych rzemieślników.

Piknik Militarny „Silna Biało-Czerwona”

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych oraz fanów wojskowości będzie Piknik Militarny „Silna Biało-Czerwona”, który odbędzie się w sobotę, 12 sierpnia.

  • O godzinie 12:00 rozpocznie go występ orkiestry wojskowej na rynku.
  • Następnie odbędzie się koncert zespołu wokalnego „Reling”.
  • O godzinie 18:00 na skwerze przy alejce pokazy rozpocznie kino frontowe.
  • Pomiędzy 12:00 a 18:00 na łąkach nadwiślańskich:
    • pokaz statyczny sprzętu i uzbrojenia wojskowego,
    • strzelnica ASG,
    • tor saperski
    • oraz wiele więcej tematycznych atrakcji.

Nie zabraknie poczęstunku grochówką wojskową.

V Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego

Podczas jarmarku odbędzie się również V Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin „Gas” Manikowski, który odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych specjalistów od broni białej.

Podczas pokazu będzie można spotkać kowali, oglądać ich w akcji oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jarosław Struczyński: Mimo wszystko to był dobry rok. Tylko Grunwaldu żal

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Miasto i Gmina Gniew oraz Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama