Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Vivat Vasa! Lubisz wyprawy w przeszłość? Poleje się krew, [nl] w posadach zadrżą mury zamku w Gniewie

W Gniewie w weekend 5-7 sierpnia odbędzie się XXI edycja Festiwalu Historycznego Vivat Vasa. Ulice miasteczka będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością. Uczestnicy wydarzenia przeniosą się w czasie do XVII wieku. Na każdym kroku będzie można poczuć ducha historii...
Vivat Vasa, Gniew
(fot. StudioA)

Przez niemal trzy dni sierpnia ulice Gniewa będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością. Odtwórcy, wystawcy, historyczni animatorzy, kowale, muzycy folkowi, mieszkańcy, turyści przeniosą się w czasie do XVII-wiecznej rzeczywistości. Toczyć się będą musztry i egzercerunki piechoty, ubogacone koncertami, tańcami i rzemieślniczymi warsztatami.

(fot. StudioA)
(fot. StudioA)

Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego Vivat Vasa! będzie widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się w sobotę, 6 sierpnia na łąkach nadwiślańskich. Naprzeciw siebie staną wojska dwóch władców z rodu Wazów: król Szwecji Gustaw Adolf oraz król Polski Zygmunt III Waza. W batalii wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski oraz zagranicy. Na polu bitwy pojawią się piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat bitwy, a wszystko to stworzy wielkie widowisko dla całych rodzin. Wzgórze Zamkowe stanie się strategicznym punktem obserwacyjnym, będzie rozciągał się z niego widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów, tworząc przy tym podniosłą atmosferę.

(fot. StudioA)
(fot. StudioA)

Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji będzie wyjątkowa parada z pochodniami po gniewskich uliczkach, w towarzystwie husarzy na koniach.

Podczas Vivat Vasy można będzie także doświadczyć:

  • popisu Chorągwi, Rot i Regimentów,
  • Turnieju Szabli Polskiej,
  • spektaklu – Husaria Chluba Oręża Polskiego
  • oraz Gniewskiego Turnieju Husarskiego – Husarska Wyprawa,
  • grupy rekonstruktorskie zaprezentują autorskie pokazy Łucznictwa Konnego.
(fot. StudioA)
(fot. StudioA)

Na Rynku w Gniewie odbywać się będą imprezy towarzyszące, takie jak:

  • Jarmark Rzemiosł Dawnych,
  • biesiadowanie podczas koncertów muzycznych,
  • plenery malarskie
  • czy tradycyjny Pokaz Sztuki Kowalskiej im. Marcina „Gasa” Manikowskiego.

Przez cały weekend każdy znajdzie coś specjalnego dla siebie.

Festiwal Historyczny Vivat Vasa. Imprezy towarzyszące

Jarmark Rzemiosł Dawnych

Przeniesiemy się w czasie na dwudniowy XVII-wieczny targ, na którym znajdziecie prawdziwe perełki. Odwiedzicie kramy cenionych rzemieślników i rękodzielników. Zjecie pyszne, regionalne produkty, domowe jadło, przysmaki oraz posmakujecie staropolskich trunków. Poznacie lokalne tradycje i zwyczaje. Wystawcy będą czekali na Was na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę, 6 i 7 sierpnia od godz. 12:00.

Koncerty muzyki folkowej

Specjalnie dla Was zagrają takie zespoły jak Roderyk, Hoverla, Żniwa i Vocantus. Koncerty w sobotę, 6 sierpnia o godzinie 18:00 i o 21:00 oraz w niedzielę, 7 sierpnia od godziny 14:30. Gwarantowana cudowna zabawa przy niesamowitych dźwiękach muzyki folkowej. Dodatkowo podczas koncertów odbywać się będzie historyczne biesiadowanie.

(fot. StudioA)
(fot. StudioA)

Warsztaty i animacje

Festiwal Historyczny Vivat Vasa! jest zorganizowany z myślą o wszystkich uczestnikach. Zapraszamy całe pokolenia i gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym różnorodne warsztaty i animacje:

  • Żywe lekcje historii na Rynku,
  • Stanowisko dawnych rzemieślników.

IV edycja Pokazu Kowalstwa im. Marcina „Gasa” Manikowskiego

Podczas Jarmarku odbędzie się IV Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin „Gas” Manikowski. Odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych specjalistów od broni białej. Podczas pokazu będziecie mogli spotkać kowali, oglądać ich w akcji oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów.

(fot. StudioA)
(fot. StudioA)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama