Nowa, miastotwórcza inwestycja w centrum Gdyni – takim hasłem firmuje swój projekt Invest Komfort. W najbliższym czasie na terenie przy ul. Władysława IV, pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Armii Krajowej oraz Obrońców Wybrzeża, rozpocznie się budowa nowego, 7-kondygnacyjnego obiektu mieszkaniowo-usługowego, który ma współtworzyć pierzeję przy jednej z najbardziej ruchliwych arterii w centrum miasta. Do tej pory znajduje się tam niewielki parking oraz skwer, którego część, poza terenem pod inwestycję, ma zamienić się w nowy park.
Zanim to się stanie, konieczna jest wycinka drzew i krzewów, którą inwestor realizuje od wtorku. Przed przystąpieniem do prac zlecono dodatkową inwentaryzację przyrodniczą skweru.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdynia przegrała kolejny proces o grunt przy ul. Władysława IV. Co czeka szkołę sportową?
- Ustalono, że wycinka obejmie młodą, stosunkowo niską roślinność pospolitych gatunków. Przyszłościowo, nowe nasadzenia ma cechować znacznie większa różnorodność. Zasadzonych zostanie 37 wysokich, ok. 6-metrowych drzew i 30 nieco niższych – informuje gdyński magistrat. Wcześniej uzyskano odpowiednie decyzje. Przeprowadzono też ekspertyzę ornitologa, który potwierdził brak ptasich gniazd.
Przygotowaniem projektu obiektu zajmie się pracownia JEMS Architekci, która wygrała konkursu na opracowanie koncepcji przyszłej zabudowy. Projektanci z Warszawy postawili na architekturę inspirowaną modernizmem. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ma być zbudowana ze strukturalnie ułożonych wykuszy oraz loggi elewacja. Jak mówią autorzy zwycięskiej koncepcji, przy jej opracowaniu sięgano do wzorców m.in. z słynnego „Bankowca” autorstwa Stanisława Ziołowskiego czy gmachu PLO projektu Romana Piotrowskiego.
- Pamiętajmy, że wielobarwność gdyńskiego modernizmu urzeka kolejne pokolenia. Zadaliśmy sobie więc pytanie: jaki dom powinien stanąć w sąsiedztwie pereł gdyńskiego funkcjonalizmu? Zdecydowaliśmy, że cechy zabudowy zrealizowanej blisko 100 lat temu powinny przyświecać naszej pracy także dziś. Chcieliśmy stworzyć budynek funkcjonalny, a przy tym przyjazny mieszkańcom oraz harmonijnie wkomponowany w istniejącą strukturę miasta - mówi arch. Maciej Olczak z JEMS Architekci.
W tym, żeby teren nie utracił swojej obecnej funkcji ma pomóc rewitalizacja okolicznej zieleni. Inwestor w ramach projektu zobowiązał się do zbudowania wspomnianego parku, który znajdzie się w drugiej części nieruchomości, oddzielając w ten sposób nową zabudowę od ciągu starszych kamienic. W ogólnodostępnym parku o pow. 3700 mkw. mają znaleźć się ścieżki, ławki, plac zabaw oraz pawilon ogrodowy.
Napisz komentarz
Komentarze