Zamknięcie mostu poprzedziło burzliwe spotkanie mieszkańców z władzami Gdańska, o czym informowaliśmy. Podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 61 wyrażali swoje oburzenie, nie tyle wobec potrzeby samego remontu, o której mówiło się od dawna, ale bardziej wobec tego, że miasto podjęło decyzję nagle, z dnia na dzień.
CZYTAJ TEŻ: Miasto na deskach ws. Mostu Siennickiego. Mieszkańcy Stogów i Przeróbki nokautowali władze
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz tłumaczyła, że stan mostu jest monitorowany od 2019 roku, ale w ostatnim czasie jego stan się bardzo pogorszył.
- Mowa tu nie o samych przęsłach mostu, tylko o przyczółkach. Osuwanie następuje w tempie dużo szybszym, niż miało to miejsce dotychczas. Przez ostatnie 20 lat most przesunął się około 4 do 5 cm, natomiast w ostatnich tygodniach to przesuwanie następowało dużo szybciej. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców Gdańska musimy zamknąć Most Siennicki – mówiła.
Most Siennicki. Nie będzie ciepłej wody
Zamknięcie mostu to nie jedyna dolegliwość, która spotka mieszkańców. Pogarszający się jego stan wymusza konieczność przełożenia sieci ciepłowniczej, która zamontowana jest pod konstrukcją mostu. W związku z tym GPEC zaplanował prace, w ramach których nastąpią dwie przerwy w dostawach ciepła i ciepłej wody z miejskiej sieci ciepłowniczej. Pierwsza przerwa - w środę, 15 stycznia, od godz. 22.30. Obejmie ona mieszkańców dzielnic Przeróbka i Stogi.
Przerwa rozpocznie się w środę, 15 stycznia, po tzw. piku wieczornym, czyli o 22.30. Szacuje się, że prace potrwają do godzin nocnych w 16 stycznia.
GPEC informuje też, że aby ułatwić życie mieszkańcom, na okres obu przerw udostępni lokatorom i placówkom edukacyjnym grzejniki i farelki elektryczne.
Mieszkańcy mogą skorzystać z dwóch wypożyczalni zlokalizowanych w: bibliotece na Przeróbce, przy ul. Krynicznej 20 i bibliotece na Stogach, przy ul. Szpaki 1.
Wypożyczalnie będą czynne we wtorek, 14 stycznia oraz w środę, 15 stycznia w godzinach 8.00-12.00 oraz 16.00-19.00. Sprzęt będzie udostępniany bezpłatnie, ale należy zabrać ze sobą dowód osobisty.
Most Siennicki zamknięty. Utrudnienia w ruchu, zmiany w komunikacji
Most został całkowicie zamknięty dla ruchu pieszego, rowerowego komunikacji publicznej oraz komunikacji samochodowej. Wprowadzono już objazdy. Jak informuje gdański magistrat kierowcy będą mogli w tym czasie korzystać z objazdów ulicami Głęboką, Elbląską, Trasą Sucharskiego, mostem wantowym oraz Lenartowicza. Dla celów obsługi transportowej gdańskiego portu zalecanym objazdem będzie wykorzystanie Trasy Sucharskiego oraz tunelu pod Martwą Wisłą.
Zmiany czekają także komunikację miejską. Od momentu zamknięcia mostu, czyli od piątkowego wieczora, dojazd na Stogi i Przeróbkę będzie możliwy wyłącznie autobusami. Ostatnim przystankiem dla tramwajów jadących ze Śródmieścia będzie przystanek Głęboka. Choć w tym przypadku, jak informują służby, nie udało się wszystkiego przygotować na czas.
- W związku z problemami technologicznymi, prace związane z montażem rozjazdu nakładkowego na przystanku tramwajowym Głęboka przedłużyły się. Prace wciąż trwają, a na miejscu są służby ZTM i GAiT - informuje na swoim Facebooku Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.
ZOBACZ TAKŻE: Most Siennicki w Gdańsku się sypie. Konstrukcja zostanie zamknięta, prezydent spotka się z mieszkańcami
Linie tramwajowe 8 i 9 jeżdżą na skróconej trasie - do przystanku „Śródmieście SKM”. Natomiast zastępcza linia autobusowa ma wydłużoną trasę. Z tramwajów do autobusów pasażerowie mogą sprawnie przesiąść się właśnie na przystanku „Śródmieście SKM”. Dodatkowo na Podwalu Przedmiejskim kursują dwa tramwaje wahadłowo między przystankami „Okopowa” a „Brama Żuławska" .
Rozpoczęcie prac remontowych planowane jest na lipiec bieżącego roku.
Znicze i kondukt żałobny na pożegnanie Mostu Siennickiego
W piątkowy wieczór, aktywiści z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, symbolicznie pożegnali Most Siennicki. Odegrano pogrzebową "Ciszę" i zapalono znicze.
- Most ten przegrał jednak konkurs o pieniądze i, przede wszystkim, uwagę władz miasta. Przegrał z kolejnym festynem, PR-owym bełkotem, zajęciami na Collegium Humanum, relacją na Facebooku. Podobnie wciąż przegrywa most na Toruńskiej, chodniki na Długich Ogrodach i cała reszta zaniedbań, na które wiele środowisk zwraca uwagę od lat. Cokolwiek przyjdzie jutro wydarzyło się wczoraj, a wczoraj zamiast siedzenia nad rozwiązywaniem problemów i wyzwań mieliśmy zabieganie o głosy w nic nieznaczących plebiscytach na najlepszy jarmark - czytamy na Facebooku FRAG.
Napisz komentarz
Komentarze