Pogoda długoterminowa na lato 2023. Jak będzie na Pomorzu?
W tym roku więcej Polaków niż w poprzednich latach odkłada na ostatnią chwilę decyzję o wakacyjnym wyjeździe. Ci, którzy planują odpoczynek nad morzem, poza cenami zastanawiają się jeszcze, jaka będzie pogoda i kiedy skorzystać z wolnych dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił eksperymentalną długoterminową prognozę pogody: od lipca do października.
Prognoza pogody na drugą połowę czerwca 2023 nad morzem
Najpierw – uwaga! Przed nami trudny tydzień. Do Polski już zbliżają się afrykańskie upały, przekraczające 30 st. C. A do tego dojdą silne burze. W środę, 21 czerwca spokojnie będzie już tylko na wschodzie. W innych regionach, m.in. na Pomorzu – nawet grad i silny wiatr.
PRZECZYTAJ TEŻ: Prognoza pogody na lato 2023. Kiedy jechać na wakacje?
W połowie tygodnia skwar do 32-33 st. C przemieści się nad Pomorze Gdańskie, Warmię, centrum i częściowo południe Polski. Dopiero w weekend temperatura nieco spadnie – do ok. 20 st. C na Pomorzu, a nocami może obniżać się nawet nieco poniżej 15 st. C. Generalnie termometry w nadmorskich miejscowościach będą wskazywały 20-21 stopni, cieplej będzie w południowej części województwa: do 24-26 stopni.
Prognoza na lato 2023 dla Pomorza. Po 10 lipca upały
Na szczęście dla turystów, długoterminowe prognozy wskazują też na to, że pogoda nad polskim morzem będzie w tym roku wyjątkowo im sprzyjała. Prawdziwie upalnych dni można spodziewać się po 10 lipca i przez większość sierpnia!
W lipcu – jak wynika z przewidywań meteorologów – w całej Polsce średnia miesięczna temperatura będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Pierwsze prognozy na lipiec na Pomorzu mówią o opadach na początku miesiąca. Temperatury będą w tym czasie – podobnie jak w czerwcu – dochodziły do ok. 20 stopni Celsjusza. Upały mają pojawić się po 10 lipca, ale mogą im towarzyszyć burze i gwałtowne deszcze.
W drugiej połowie lipca ma być bardzo ciepło. Według prognoz, lipiec 2023 nad morzem ma być cieplejszy od zeszłorocznego, szczególnie podczas dwóch ostatnich tygodni.
PRZECZYTAJ TEŻ: Orkan Otto nad Polską! Ponad 1000 interwencji srtrażaków na Pomorzu
Jeżeli chodzi o opady, ich suma w całym kraju najprawdopodobniej znajdzie się w zakresie normy z 30 lat.
Prognoza na wakacje 2023 dla Pomorza. Gorący sierpień
Podobnie zapowiada się kolejny miesiąc wakacji. We wszystkich regionach kraju średnia miesięczna temperatura w sierpniu powinna plasować się powyżej normy.
Suma opadów w większości kraju, w skali całego miesiąca, osiągnie prawdopodobnie wartości w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W niektórych południowych i środkowych regionach meteorolodzy przewidują sumę opadów powyżej normy.
Pogoda w sierpniu nad morzem zapowiada się także bardzo atrakcyjnie dla wszystkich, których planują swój wypoczynek w tym czasie. Wiele wskazuje na to, że po chłodniejszym pierwszym tygodniu sierpnia, nad Bałtyk wrócą wysokie temperatury z połowy lipca i utrzymają się do końca miesiąca.
PRZECZYTAJ TEŻ: Prognoza pogody na lato 2023. Kiedy jechać na wakacje?
Sierpień będzie też najcieplejszym miesiącem roku. Opady najczęściej będą związane z burzami, które mogą być bardzo gwałtowne, jednak nie będą trwały zbyt długo.
Prognoza IMGW na wrzesień 2023
Jeśli ktoś zamierza odłożyć wakacyjny wypoczynek na wrzesień – bez obaw: pod względem temperatury nie inaczej będzie i w tym miesiącu. Dla całej Polski przewidywana jest temperatura powietrza powyżej normy wieloletniej.
Jaka jest sprawdzalność prognoz długoterminowych?
Jak podkreśla IMGW, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres. Rozbieżności wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter – eksperymentalny, oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.
PRZECZYTAJ TEŻ: Sinice zakwitły na Zalewie Wiślanym! IMGW ostrzega
Co oznacza średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy – można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy – można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie – można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Napisz komentarz
Komentarze