Aktualizacja | 19.02.2023 r.
godz. 10:00
Aktualizacja | 18.02.2023 r.
godz. 23:00
Noc zapowiada się dużo spokojniej niż wczoraj. Dziękujemy, że byliście z nami! Na zakończenie relacji, krótkie podsumowanie niszczycielskich działań orkanu Otto.
@hubistormhunter ZAPRASZAM NA PROFIL GRZEGORZ ZAWIŚLAK POLISH STORM CHASER.Ta noc była bardzo ciężka w Północnych rejonach Polski. A jak u was minęła piszcie w komentarzach ? #polska #pogoda #weather #dc #viral #cyklonulf #cyklonotto #wiatr #baltyk #foryoupage #windy #sea ♬ dźwięk oryginalny - HubiStormHunter
Aktualizacja
godz. 23:45
Powalone drzewo blokuje drogę na trasie Domachowo-Zaskoczyn w powiecie gdańskim. Na miejscu pracują strażacy z OSP Mierzeszyn.
Orkan Otto nad Polską! Sztorm, silny wiatr i burze
Ostrzeżenie 3. stopnia o silnym wietrze wydało Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Ostrzega także o sztormie o sile huraganu we wschodniej strefie brzegowej. Może on osiągnąć nawet 12 stopni w skali Beauforta! Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią około północy.
Do mieszkańców całego kraju trafił alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
– Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02.) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr – poinformowało RCB.
Orkan Otto nad Wybrzeżem. Odwołano rejsy promów
Z powodu sztormu o sile huraganu odwołano rejsy promów. Jak poinformowała Polska Żegluga Bałtycka (Polferries), ze względu na złe warunki atmosferyczne, odwołano następujące odejścia promów:
- m/f Cracovia
- 17.02.2023 r., 12:30 Świnoujście-Ystad,
- 17.02.2023 r., 22:45 Ystad-Świnoujście,
- m/f Mazovia
- 17.02.2023 r., 13:40 Ystad-Świnoujście,
- 17.02.2023 r., 22:30 Świnoujście-Ystad,
- m/f Nova Star
- 17.02.2023 r., 18:00 Gdańsk-Nynäshamn,
- 18.02.2023 r., 18:00 Nynäshamn-Gdańsk,
- m/v Baltivia
- 17.02.2023 r., 18:00 Nynäshamn-Gdańsk,
- 18.02.2023 r., 18:00 Gdańsk-Nynäshamn.
Orkan Otto. Jaka będzie siła wiatru?
Załamanie pogody spowodowane jest niżem „ULF, który zakwalifikowano jako orkan o nazwie Otto, który nadciąga nad Pomorze od strony Wysp Brytyjskich i wybrzeży Danii oraz południowej Norwegii”.
– Nad wodami Bałtyku spodziewany jest gwałtowny sztorm, a porywy wiatru będą mogły osiągać wręcz huraganowe wartości – potwierdza Bartosz Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego.
PRZECZYTAJ TEŻ: Na Wybrzeżu mocno powieje! Prognoza pogody na weekend 17-19 lutego
Jak przewiduje, najsilniej będzie wiało na Pobrzeżu Słowińskim, gdzie porywy wiatru sięgać będą 100-115 km/h, a skrajnie właśnie aż 120 km/h.
Trudna sytuacja będzie w całym województwie pomorskim.
– Bardzo silny wiatr odnotujemy także na Mierzei Wiślanej, Helskiej, w rejonie Trójmiasta, Lęborka czy Słupska, skrajnie mogący przekraczać 95-100 km/h. Nieco dalej na południe, w okolicach: Bytowa, Kartuz, Kościerzyny, Chojnic, Człuchowa, Starogardu Gdańskiego czy Tczewa spodziewane są porywy w przedziale 70-90 km/h. Będą one jednak chwilami potęgowane przez procesy konwekcyjne, stąd wartości 90 mogą zostać przekroczone – ostrzega Zastawny.
W pozostałej części województwa będzie wiało między 60 a 80 km/h. Najgorzej w nocy z piątku na sobotę, 17/18 lutego. Od sobotniego poranka wiatr będzie coraz słabszy. W najbliższych godzinach warto więc szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.
Jak zachować się podczas wichury?
RCB podaje, jak zachować się podczas wichury:
- słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów,
- unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, najlepiej szukaj schronienia w budynku,
- w mieszkaniu i domu zamknij okna oraz sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz),
- z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.),
- silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie, naładuj telefony komórkowe,
PRZECZYTAJ TEŻ: Alert RCB dla Pomorza! Zamiecie, mrozy i bardzo silny wiatr
- postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.,
- nie parkuj pojazdów w pobliżu: drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.,
- podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami,
- zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach,
- pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.
Napisz komentarz
Komentarze