Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

„Fefernuski” - najmłodszy i najbardziej nieokrzesany zespół na Kociewiu wydał płytę

Kociewska Kapela „Fefernuski”, działająca przy Starogardzkim Centrum Kultury wydała płytę i Śpiewnik Kociewski. Na płycie znalazło się 14 utworów oraz wersje instrumentalne każdego z nich. „Fefernuski” działają już ósmy rok. Jak podkreśla Aleksandra Miczek, opiekująca się kapelą, to najmłodszy i najbardziej nieokrzesany zespół na Kociewiu.
Fefernuski

Autor: UM Starogard Gdański

Nad przygotowaniem produkcji czuwała prowadząca grupę Aleksandra Miczek, a o oprawę muzyczną i wokalną zadbał Wojciech Leszczyński. Nie zabrakło też pięknych kociewskich ilustracji do śpiewnika przygotowanych przez panie z grupy twórczej „Kreska” ze Skórcza, pod kierownictwem Józefa Olszynki. Sukcesu pogratulował członkom zespołu Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Marcin Lempkowski. Płytę i śpiewnik zainteresowani mogą kupić w Starogardzkim Centrum Kultury. 

Reklama

Kociewska Kapela ,,Fefernuski” pracuje w Starogardzkim Centrum Kultury od października 2018 roku. Zespół skupia dzieci od lat 8 do 14 lat , które kultywują folklor kociewski poprzez śpiew, gwarę oraz odtwarzanie obrzędów ludowych naszych przodków. W swoich programach kapela prezentuje grę na unikatowych instrumentach kociewskich takich jak burczybas i diabelskie skrzypce.

CZYTAJ TEŻ: Trupa Trupa i jej przebojowy kondukt żałobny. Zespół powrócił z najlepszą płytą w dorobku

- Zaczęliśmy pracę w 2017 roku – mówi Aleksandra Miczek. - Jesteśmy najmłodszym i najbardziej nieokrzesanym zespołem na Kociewiu. Po prostu żywioł. Kochany żywioł. Te „ancymony” się kochają. W tej chwili pracują że mną 44 osoby. Najmłodsze ma lat 5, najstarsze w tym roku kończy 18. Dzieci i młodzież, to jedna rodzina. Przedszkolaki zazwyczaj powoli się aklimatyzują – dodaje.

(fot. UM Starogard Gdański)

Nazwa zespołu została zapożyczona od nazwy korzennych ciasteczek wypiekanych na Kociewiu przed Świętami Bożego Narodzenia – oczywiście mowa o kociewskich pierniczkach nazywanych fefernuskami. Kapela bierze udział w konkursach, przeglądach i festiwalach folklorystycznych na Pomorzu zdobywając wiele nagród za śpiew, recytację, gadkę i program regionalny zespołu. Ponadto organizuje koncerty edukacyjne dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. 

Nawiązując do liczby członków kapeli warto poznać, jakie znaczenie ma liczba 44. „Anielska liczba 44 jest specjalnym znakiem od twoich aniołów i przewodników duchowych. W królestwie liczb anielskich, znaczenie liczby anielskiej 44 jest znaczące, ponieważ służy jako boskie przesłanie od aniołów stróżów, które ma oferować wskazówki i wsparcie podczas życiowych podróży. Wielu wierzy, że 44 to liczba manifestacji, ciężkiej pracy, duchowego przewodnictwa, wewnętrznej mądrości i determinacji.” - czytamy na www.anahan.com/pl

(fot. UM Starogard Gdański)

Patrząc jak pracowite są „Fefernuski” i jak dobrze są prowadzone drogą tradycji muzycznych w tym regionie, przed młodymi Kociewiakami droga otwarta do kariery.

Kociewska Kapela ,,Fefernuski” pracuje w Starogardzkim Centrum Kultury od października 2018 roku pod kierunkiem Aleksandry Miczek i Wojciecha Leszczyńskiego. “Gzuby grajo, śpsiwajó, gadajó po naszamu, a i trocha tańcujó”.

CZYTAJ TAKŻE: Ale niespodzianka! O Rany, Tulipany – już od wielkanocnego poniedziałku!

Kapela bierze udział w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach folklorystycznych na pomorzu zdobywając wiele nagród za śpiew, recytację, gadkę i program regionalny zespołu. Ponadto kapela organizuje koncerty edukacyjne dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów.

W 2022 roku działalność kapeli została uwieńczona nagraniem w piosenek w Radiu Głos w Pelplinie oraz nagranie klipu video z „Hymnem Kociewskim”.

Reklama Newsletter Zawsze Pomorze - zapisz się
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama