Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

E-recepta. Jak działa i kto może z niej skorzystać?

Już od jakiegoś czasu poza tradycyjnymi receptami w Polsce można otrzymać e-recepty. Mają one dużo zalet - pozwalają oszczędzić czas i zmniejszyć ryzyko, że farmaceuta będzie miał trudności z przeczytaniem treści recepty. Te elektroniczne można zrealizować w każdej aptece. Są one oczywiście wystawiane wyłącznie wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Autor: materiał prasowy

Kto może skorzystać z e-recept?

E-recepty zaczęły cieszyć się większą popularnością w okresie pandemii. Wtedy dostanie się do przychodni było trudniejsze lub wręcz niemożliwe, a wiele osób było narażonych na przerwanie leczenia, co stanowiło zagrożenie dla ich zdrowia. Klasyczne wizyty zostały wyparte przez teleporady - to rozwiązanie komfortowe zarówno dla pacjentów, którzy nie musieli stać w długich kolejkach i czekać na wyznaczenie odległego terminu wizyty, jak i dla lekarzy, którzy byli mniej narażeni na zarażenie się infekcjami. Podczas konsultacji online lekarz może wystawić e-receptę, a pacjent wykupuje ją w dowolnej aptece. Nie musi też wykupować wszystkich przepisanych opakowań leku naraz.

W jaki sposób działa e-recepta?

Korzystanie z recept elektronicznych jest bardzo proste i intuicyjne. Wystawione recepty są dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli dana osoba podała w przychodni swój numer telefonu, otrzyma dodatkowo wiadomość SMS z kodem. Ten kod wraz ze swoim numerem PESEL musi podać w aptece. Można też skorzystać z aplikacji mojeIKP i pokazać w placówce odpowiedni kod. Wtedy pacjent nie musi podawać swoich danych osobowych, chyba że wykupuje leki narkotyczne.

Zapytaliśmy redakcję serwisu e-recepta.net o zdanie na temat recept elektronicznych:

"E-recepty stanowią doskonałą alternatywę dla tych tradycyjnych szczególnie w przypadku pacjentów, którzy stresują się nieudanymi próbami kontaktu z placówką medyczną. Niekiedy pacjenci liczą na to, że jeśli stawią się w przychodni osobiście, zwiększą swoje szanse na umówienie wizyty i otrzymanie recepty. Niestety na miejscu często dowiadują się o wyczerpaniu limitu pacjentów na dany dzień i tracą czas nie osiągając swojego celu. Istnienie e-recept sprawia, że każdy może w wygodny sposób skorzystać z porad lekarza internisty lub specjalisty. Pacjent nie musi długo czekać na receptę - zazwyczaj już po kilku minutach ma możliwość wykupienia leku i kontynuowania leczenia."

Jakie są zalety korzystania z Internetowego Konta Pacjenta?

Dostęp do e-recept to tylko jedna z zalet korzystania z Internetowego Konta Pacjenta. To duża pomoc dla osób, które nie otrzymają lub przypadkowo usuną SMS z kodem recepty. W IKP można wprowadzić dane osoby, która będzie miała dostęp do historii leczenia i informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. W tym miejscu użytkownik sprawdzi także historię swoich wizyt u lekarza i terminy tych nadchodzących. Dodatkowo znajdzie tam informacje dotyczące możliwych bezpłatnych działań profilaktycznych prowadzonych w danym momencie, w tym szczepień.

Czy korzystanie z e-recept i e-konsultacji jest bezpieczne?

Wiele osób wciąż nie ma niestety zaufania do usług oferowanych przez Internet. Warto jednak pamiętać, że telekonsultacje mogą świadczyć jedynie prawdziwi, zaufani specjaliści z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. To opcja tak samo bezpieczna jak umówienie się na zwykłą wizytę w placówce przychodni. Dodatkowo jest wygodniejsza i umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości czasu. E-recepty stanowią również rozwiązanie w pełni legalne i bezpieczne, są realizowane w każdej aptece. Chyba każdy miał do czynienia z sytuacją, w której farmaceuta nie mógł rozczytać treści recepty ze względu na niewyraźne pismo lekarza. Korzystanie z recept w formie elektronicznej stanowi rozwiązanie tego problemu. Wszystkie informacje są w razie potrzeby widoczne w Internetowym Koncie Pacjenta, dlatego można do nich w każdym momencie wrócić. Nie trzeba bać się korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Zostały one stworzone po to, by ułatwiać życie, dlatego warto mądrze się nimi posługiwać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama