Aktualizacja | 17.02.2023 r.
godz. 19:00
Informacje o bieżącej sytuacji pogodowej znajdziecie w artykule: Nadciąga orkan Otto! Apogeum w nocy z piątku na sobotę. Jaka będzie siła wiatru?
Orkan Otto nadciąga na Pomorze!
Na Wybrzeżu mocno powieje! Prognoza pogody na weekend 17-19 lutego
– Na Bałtyku spodziewamy się silnego sztormu – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – W sobotę wiatr będzie wiał z północnego zachodu, co będzie stanowiło dodatkowe zagrożenie dla rejonów nadmorskich.
O, delikatnie rzecz ujmując, braku warunków do spacerów mówią także specjaliści z Pomorskiego Alarmu Pogodowego.
– Począwszy od piątkowego wieczora, aż do sobotniego popołudnia lub wieczora czekają nas na północy kraju bardzo silne porywy wiatru – informuje Bartek Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego. – Będą one związane z przechodzącym przez północną część Europy dynamicznym niżem wtórnym, który, z dużym prawdopodobieństwem, zyska miano europejskiego orkanu.
Jak zaznacza Pomorski Alarm Pogodowy, główna fala wiatru, związana z niżem umiarkowanych szerokości geograficznych, nasunie się na południowy Bałtyk i dalej Polskę w piątkowy wieczór, wraz z nadejściem frontu chłodnego.
– Najgwałtowniejszych porywów spodziewamy się przede wszystkim na Pobrzeżu Słowińskim, obejmującym północną część województw pomorskiego i zachodniopomorskiego – informuje Bartek Zastawny. – Jeśli wyliczenia modeli się nie zmienią, w pasie nadmorskim wiatr będzie mógł przekraczać 100-110 km/h, a skrajnie – nawet ponad 120 km/h. Bardzo silne porywy wiatru będą mogły wystąpić również na mierzejach Helskiej i Wiślanej, a także w okolicach Trójmiasta (90-105 km/h). Nieco dalej od morza, w pasie pojezierzy, porywy osiągną najpewniej wartości na poziomie 80-95 km/h. Nieco słabiej powieje na Pojezierzu Starogardzkim czy w części Żuław Wiślanych oddalonej od Zatoki Gdańskiej: do 70-85 km/h.
PRZECZYTAJ TEŻ: Możliwe silny wiatr oraz burze. Bądźmy na to przygotowani
Taka sytuacja utrzyma się aż do sobotniego wieczora, 18 lutego. Od godzin popołudniowych w sobotę raczej powinno dać się zaobserwować stopniowy spadek siły wiatru.
Jak zaznaczają synoptycy, prognozy należy traktować jako wstępną zapowiedź sytuacji, która może się jeszcze nieznacznie zmienić. W piątek, 17 lutego na profilu Pomorskiego Alarmu Pogodowego pojawi się jeszcze ostrzeżenie meteo w formie graficznej.
Sztorm na Bałtyku i cofka. Mogą być przerwy w dostawie prądu
Dynamiczny, wietrzny weekend przyniesie znaczne wzrosty poziomów wody na stacjach morskich, cofkę w ujściowych odcinkach rzek i sztorm na Bałtyku do 12 w skali B. Sytuacja będzie się stopniowo stabilizować po weekendzie.
Jeśli nic się nie zmieni, z taką prognozą pogody możemy spodziewać się licznych utrudnień komunikacyjnych, a miejscami przerw w dostawach energii elektrycznej. Pamiętajmy o zabezpieczeniu okien, wiat i sprzętów, które muszą być składowane na świeżym powietrzu. Nie parkujmy też samochodów pod drzewami.
Napisz komentarz
Komentarze