- Losy uchwały w tej sprawie były burzliwe, ale ostatecznie zgodziliśmy się, że kobieta ma prawo być Honorową Obywatelką. Dzisiaj, gdy staramy się podążać za trendami równościowymi, jest to bardzo istotne – mówiła na sesji Rady Miasta Gdańska w sierpniu 2022 roku, gdy zapadła decyzja Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu „Wszystko dla Gdańska”.
ZOBACZ TEŻ: Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Gdańska. Radni zdecydowali
Niespełna 6 miesięcy później, w Dworze Artusa, odbyła się uroczystość, podczas której Danuta Wałęsa - żona byłego prezydenta RP, oficjalnie uznana została honorową obywatelką miasta Gdańska. Tytuł, jak tłumaczono, był jednocześnie hołdem dla wszystkich zupełnie nieznanych opinii publicznej żon i matek, które wspierały działaczy demokratycznej opozycji w PRL.
„Za bohaterami i bohaterkami naszej wolności stały – żony i partnerki, mężowie i partnerzy, rodzice… To oni organizowali życie, dbali o dom, zastępowali dzieciom nieobecnych ojców i matki, wspierali, jak trzeba było, to nosili żywność do aresztu i roznosili ulotki. Rewizje, podsłuchy, zatrzymania… Niełatwy to był los, w ciągłym napięciu, niepewności jutra i zgodzie na to, że sprawy rodzinne schodzą na plan dalszy. Takie życie wymagało odwagi, hartu ducha i wielkiego poświęcenia. Wszyscy jesteśmy winni wdzięczność tym cichym bohaterkom i bohaterom naszej wolności. Uosabia ich Danuta Wałęsa, żona legendarnego przywódcy Solidarności” – napisali w uzasadnieniu uchwały w tej sprawie, inicjatorzy nadania tytułu Danucie Wałęsie: radni Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska.
Dziękuję za świadectwo sensu i wartości trudu kobiet, dowód ich siły i godności. Dziękuję za dawanie kobietom nadziei. Dziękuję wreszcie za uświadomienie wielu, że my kobiety, też mamy prawo myśleć o sobie. Dla Gdańska to prawdziwy zaszczyt, że mamy taką obywatelkę
Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska
- Czuję wielką wdzięczność pani Danuto. Dziękuję za świadectwo sensu i wartości trudu kobiet, dowód ich siły i godności. Dziękuję za dawanie kobietom nadziei. Dziękuję wreszcie za uświadomienie wielu, że my kobiety, też mamy prawo myśleć o sobie. Dla Gdańska to prawdziwy zaszczyt, że mamy taką obywatelkę – deklarowała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Danuta Wałęsa jest traktowana przez obecną władzę, jak osoba niemal trędowata
- Ja kłaniam się najgłębiej jak umiem – powiedziała w wygłoszonej laudacji Krystyna Janda, która nazwała Danutę Wałęsę „jedną z najważniejszych postaci naszych czasów”, a w Dworze Artusa swoje wystąpienie wygłosiła również przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.
- Dziękuję radzie miasta i pani przewodniczącej za tak wielki zaszczyt, który mnie spotkał i całej radzie. I wszystkim, którzy głosowali za mną i tym, co nie głosowali, bo mam nadzieję – może to nie jest polityczne, ale muszę to powiedzieć – że wszyscy państwo w radzie miasta i wszyscy ci, co są za PiS-em nie będą aż tak zadziorni i tacy złośliwi, żeby to dzielić ludzi na dwa oddziały. Jesteśmy wszyscy tylko ludźmi, mamy krótki czas na tej ziemi i kochani: szanujmy się i z szacunkiem i miłością do siebie się zwracajmy - zaznaczyła w krótkim przemówieniu Danuta Wałęsa.
Honorowa obywatelka Gdańska urodziła się w 1949 r., w Kolonii Krypy na Mazowszu. Jako 20-latka wyszła za mąż za Lecha Wałęsę, robotnika Stoczni Gdańskiej i późniejszego lidera „Solidarności”, z którym miała ośmioro dzieci. W 1983 roku w imieniu męża odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla, a na początku lat ‘90, gdy został prezydentem RP, była pierwszą damą.
Napisz komentarz
Komentarze