Morskie farmy wiatrowe już wkrótce rozpoczną pracę w polskim obszarze Morza Bałtyckiego. Aby działały właściwie, niezbędny jest odpowiednio wyszkolony personel. Z odpowiedzią na te potrzeby przyszło Centrum Nowych Kompetencji z Gdyni, które stworzyło wirtualny symulator statku typu Crew Transfer Vessel, służącego do transferu ludzi na morskie farmy wiatrowe. To jedyne takie urządzenie na świecie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Statek z gdyńskiej stoczni pomoże zbudować podmorski tunel między Niemcami a Danią
– Przy okazji grantu na badania i rozwój, jaki otrzymaliśmy na badanie modelu zachowań skipperów podpływających do turbin wiatrowych w czasie ich budowy, obsługi i serwisowania, zbudowaliśmy cały program. W rezultacie, w sposób skuteczny, tani i ekologiczny przetrenujemy osoby już w jakimś stopniu związane z gospodarką morską. W warunkach wirtualnej rzeczywistości będą one mogły przećwiczyć niebezpieczne sytuacje, które mogą wystąpić w ich codziennym życiu – powiedział Tomasz Lisiecki, prezes Centrum Nowych Kompetencji w Gdyni.
Matką chrzestną wirtualnej jednostki została Małgorzata Bartosik, wiceszefowa WindEurope – organizacji zrzeszającej firmy odpowiedzialne za morskie farmy wiatrowe w całej Europie. Wirtualny szampan został „wyrzucony” z Brukseli, a statek otrzymał imię Centrum Nowych Komepetencji.
– Projekt wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do prowadzenia szkoleń załóg statków typu Crew Transfer Vessel (CTV). Mam ogromną przyjemność być matką chrzestną tego wspaniałego projektu – powiedziała Małgorzata Bartosik, wiceszefowa WindEurope.
Dzięki symulatorowi będzie można przećwiczyć sytuacje podwyższonego ryzyka, które na otwartym morzu zdarzają się bardzo często. To m.in. pływanie w trudnych warunkach pogodowych, w nocy lub przy ograniczonej widoczności. Z wirtualnego szkolenia będą mogli skorzystać skipperzy, serwisanci, ekipy ratunkowe czy inne osoby związane z gospodarką morską.
Symulator składa się z fotela skippera z pulpitem oraz lekkiej i stylowej obudowy, wykonanej z trwałej sklejki.
PRZECZYTAJ TEŻ: Na Politechnice Gdańskiej zaprojektują statek zbierający odpady
– Jestem przekonana, że będzie to miało szersze znaczenie dla gospodarki morskiej, bo przecież dzisiaj w każdej branży, a w szczególności tych, które są wysoko specjalistyczne, mierzymy się przede wszystkim z niedoborem rąk do pracy, z niedoborem rąk dobrze wyszkolonych. Jeśli zatem powstaje nowe narzędzie, które jest nie tylko innowacyjne, ale też małe, zgrabne, lekkie, łatwe do zastosowania, przez to ogranicza czas i koszty szkolenia, możemy liczyć na to, że zwiększy się kadra, którą można zatrudniać. A dzisiaj, przy rozwoju tego wszystkiego, co dzieje się na morzu, przy rozwoju energetyki wiatrowej, różnego rodzaju innych biznesów, to jedna z podstawowych potrzeb – powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Centrum Nowych Kompetencji na co dzień szkoli osoby związane z gospodarką morską. Wykorzystuje do tego najnowsze technologie, w tym symulatory wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości VR+AR.
Napisz komentarz
Komentarze