W okolicach Gdańska ma zostać usytuowana pływająca jednostka FSRU (Floating Storage Regasification Unit), która umożliwi wyładunek gazu LNG, jego procesowe składowanie i regazyfikację, także świadczenie usług dodatkowych. Terminal ma być dostosowany do prowadzenia regazyfikacji na poziomie około 6,1 miliarda metrów sześciennych paliwa gazowego rocznie.
PRZECZYTAJ TEŻ: 856 mln zł na falochron osłonowy dla terminalu LNG w Porcie Gdańsk
W zależności od rozwoju rynku i wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i w regionie, przewidywana jest możliwość zwiększenia mocy regazyfikacji.
Na Pomorzu powstanie nowy gazociąg. Jest decyzja lokalizacyjna
Terminal to jedno, konieczna jest jeszcze odpowiednia sieć przesyłowa, która umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego, zaś po jego regazyfikacji – wprowadzenie go do systemu przesyłowego w kraju. Projektowane są już trzy odcinki przyszłego gazociągu:
- pierwszy – z Gdańska do Kolnika (około 35 km),
- drugi – z Kolnika do Gardei (około 86 km),
- trzeci – z Gardei do Gustorzyna pod Włocławkiem (około 128 km).
Oddanie inwestycji do użytku jest planowane w perspektywie lat 2027/2028.
Na terenie województwa pomorskiego planowany gazociąg ma przebiegać przez gminy:
- Pszczółki, Tczew, Subkowy, Pelplin, Kwidzyn oraz Gardeja.
Dlatego wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał dwie decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji, jedną dla odcinka Gdańsk-Kolnik, drugą – dla odcinka Kolnik-Gardeja.
PRZECZYTAJ TEŻ: Przez Pomorze „pobiegnie” nowy gazociąg
Znajdować się będą na tej trasie liczne obiekty techniczne zapewniające bezpieczne i sprawne przesyłanie gazu, przewidywane jest również wykonanie dodatkowych prac budowlanych, w razie kolizji trasy gazociągu z już istniejącymi obiektami.
Napisz komentarz
Komentarze