Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Mieszkańcy Trójmiasta będą świętować rocznicę odzyskania niepodległości

Wiele rozmaitych wydarzeń zaplanowano w ramach obchodów Święta Niepodległości w metropolii trójmiejskiej w piątek, 11 listopada. Od oficjalnych uroczystości, poprzez koncerty, parady i marsze. Pierwsze spośród nich odbędą się już w czwartek, 10 listopada, w przeddzień rocznicy symbolicznego odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Warto wywiesić na swoim domu biało-czerwoną flagę, podkreślając w ten sposób udział w obchodach święta.
Święto Niepodległośi w Gdańsku, 2021

Autor: Krzysztof Ignatowicz | Zawsze Pomorze

Obchody Święta Niepodległości w Trójmieście. Program wydarzeń

Gdańsk

Prezentację najważniejszych wydarzeń planowanych z okazji Święta Niepodległości rozpoczynamy od Gdańska.

Reklama

– Zapraszam gdańszczanki, gdańszczan i wszystkich tych, którzy będą w naszym mieście, do udziału w uroczystościach. Przez cały dzień odbędzie się wiele atrakcji, ale to, co najważniejsze – już po raz 20. ruszymy ulicami Gdańska w kolorowym i radosnym korowodzie, w którym znajdzie się miejsce dla każdego – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Zapraszam wszystkich do aktywnego udziału. Ozdóbcie swoje balkony i okna, jeśli macie miejsce, to powieście biało-czerwone, gdańskie i europejskie flagi, aby nasze domy były udekorowane na Święto Niepodległości. 

  • Już w czwartek, 10 listopada o godz. 11:00 złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wypuszczone zostały białe gołębie, symbolizujące pokój, dla uczestników przygotowana została grochówka z polowej kuchni. 
  • Inauguracją piątkowych (11 listopada) uroczystości będzie o godz. 9:30 podniesienie flagi państwowej na maszt stojący na Górze Gradowej.
  • Godzinę później zabrzmi dzwon „Pokój i Pojednanie” w kościele św. Katarzyny.
  • Na placu Kobzdeja od godz. 10:00 rozdawane będą biało-czerwone flagi.
  • Specjalna iluminacja oświetlać będzie m.in. wiadukt przy ul. Uczniowskiej obok stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, wiadukt przy Galerii Bałtyckiej w ciągu ul. Kościuszki, pomnik Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej oraz plac Solidarności.
  • Od godz. 10:00-17:00 na trasie Brzeźno-Siedlce kursować będzie specjalnie udekorowany, historyczny już tramwaj typu 105N, przejazdy będą bezpłatne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Koncerty z okazji Święta Niepodległości w Trójmieście

– Zapraszamy na plac Kobzdeja, gdzie rozdamy tysiąc flag Polski, pięćset flag Gdańska oraz kotyliony do wpięcia w poły płaszcza – mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta.

  • Przez centrum Gdańska przejdzie Parada Niepodległości, organizowana ponownie po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Parada wyruszy o godz. 10:30.

– Zbieramy się już od godziny 9:00 na ulicy Podwale Staromiejskie, a parada startuje o godzinie 10:30. Przejdziemy okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto i, pokazując się z biało-czerwonymi flagami, dojdziemy aż na Długi Targ. Tam odśpiewamy hymn, tam staniemy wszyscy do rodzinnego zdjęcia gdańszczan oraz przyjaciół z Ukrainy i Białorusi. W całym Głównym Mieście będzie także mnóstwo innych, mniejszych wydarzeń: koncerty, spotkania z rekonstruktorami. Parada to jest wielka impreza składkowa – każdy przynosi to, co ma najlepszego dla Ojczyzny na 11 listopada – mówi Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizator parady.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańska Parada Niepodległości. Polskość i niepodległość w Gdańsku podkreśla się na tysiące możliwych sposobów

Marszruta Parady to ulice: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny, Świętego Ducha, Kołodziejska, Tkacka, Długa aż na Długi Targ. Udział w paradzie potwierdziły: grupy rekonstrukcyjne, oddziały konne, pasjonaci starej motoryzacji, wiele orkiestr i zespołów muzycznych, grupy szkolne, stowarzyszenia, kluby, a także organizacje polityczne reprezentujące wiele opcji. 

W trakcie obchodów Święta Niepodległości w Gdańsku można będzie wspomóc Fundację Hospicyjną, wrzucając datek do puszek u wolontariuszy. 

Przypominamy najważniejsze elementy gdańskiego święta: 

  • godz. 9:30: uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na najwyższy w mieście maszt na Górze Gradowej,   
  • od godz. 9:00: na ul. Podwale Staromiejskie formowanie Parady Niepodległości,  
  • godz. 10:00: plac Kobzdeja, rozdawanie flag i kotylionów mieszkańcom, 
  • REKLAMA
  • godz. 10:30: start parady, którą zainauguruje bicie w dzwony kościoła św. Katarzyny,  
  • godz. 12:00: odśpiewanie Hymnu Polski na Długim Targu przy akompaniamencie carillonu, rozwinięcie ogromnej flagi z wieży Ratusza Głównego Miasta,  
  • rodzinne zdjęcie gdańszczan, przyjaciół z Ukrainy i Białorusi na Długim Targu, 
  • wspólne śpiewanie pieśni i piosenek (również na Długim Targu),
  • godz. 13.00: koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki z Muzeum Gdańska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Narodowy Dzień Niepodległości w Gdańsku. Zobacz zdjęcia!

Gdynia

W jakich wydarzeniach będą mogli wziąć udział w ramach obchodów Święta Niepodległości mieszkańcy Gdyni?

– Przez ostatnie dwa lata wspólny i radosny przemarsz ulicami miasta nie był możliwy, ze względu na pandemię. W tym roku parada powraca. Jej uczestnicy przejdą ul. Świętojańską. To jednak nie wszystko. Szereg atrakcji przygotowały też miejskie instytucje kultury, m.in. Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji czy Muzeum Marynarki Wojennej – zaprasza Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni. 

  • Wszystko rozpocznie akcent sportowy: Bieg Niepodległości, który o godz. 9:00 wystartuje (biegacze i maszerzy nordic walking) z ul. Kazimierza Górskiego. Trasa liczyć będzie 10 km, meta na wysokości Narodowego Stadionu Rugby.
  • Uroczysta msza święta odprawiona zostanie o godz. 10:00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej.
  • O godz. 11:30 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Miasta Gdyni złożone zostaną kwiaty.
  • Uroczysta parada wyruszy o godz. 12:00 z al. Marszałka Piłsudskiego i przejdzie ul. Świętojańską do skweru Kościuszki. Przed pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości w asyście wojskowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Co to jest Niepodległość, teraz wiem już na pewno…”

W Gdyni w piątek, 11 listopada nadarzy się okazja do obejrzenia specjalnych atrakcji w muzeach, które przygotowały okolicznościowe wydarzenia.

  • Przykładem bezpłatne zwiedzanie okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, z którego pokładu w południe oddany zostanie salut z 21 wystrzałów armatnich. 
  • W kościele św. Antoniego Padewskiego przy ul. Ujejskiego o godz. 14:00 odbędzie się koncert „Wolność i Pokój” z udziałem orkiestry i chóru „Symfonia” pod batutą Bogny Swiłło.
  • Koncert „Muzyczna dla Niepodległej” rozpocznie się o godz. 17:00 w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego.
  • REKLAMA
  • O tej samej porze odbędzie się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w sali kolumnowej Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”.  
  • O godz. 19:00 w Teatrze Miejskim w Gdyni zaplanowano pokaz spektaklu „Dziady” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. 
  • Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Dzień Kina Polskiego z pokazami najlepszych filmów tegorocznej, 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Święto Marynarki Wojennej w Gdyni - kwiaty pod pomnikiem i uroczysty apel

Sopot

Ciekawe wydarzenia będą miały miejsce również w Sopocie.

  • Wszystko rozpocznie się już w czwartek, 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza o godz. 19:00 na koncert „Romantyczność” w sali PFK na terenie Opery Leśnej. Na fortepianie zagra Piotr Pawlak, fragmenty „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza czytać będzie Krzysztof Gordon, całość poprowadzi Wojciech Rajski.

Także i sopocianie będą uczestniczyć w Paradzie Niepodległości.

  • O godz. 11:00 z ul. Armii Krajowej wyruszą rowerzyści oraz zabytkowe wozy bojowe Straży Pożarnej. Kawalkada prowadzić będzie ulicami: Sikorskiego, Podjazd i Bohaterów Monte Cassino aż do skweru Kuracyjnego. W tym miejscu szykowanych jest wiele atrakcji: od pokazów zabytkowych pojazdów do koncertu muzycznego pieśni patriotycznych.
  • Około godz. 11:30 przy kościele św. Jerzego ruszy Polonez Niepodległości przygotowany przez harcerzy.
  • W samo południe przy muszli koncertowej uczestnicy parady odśpiewają wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, przy którym nastąpi podniesienie flagi państwowej.
  • Dzieci mogą wybrać się o godz. 13:00 do Muzeum Sopotu na warsztaty rodzinne „Własną drogą”.
  • REKLAMA

PRZECZYTAJ TEŻ: Ukraina świętowała w Gdańsku Dzień Niepodległości

Nie zabraknie wydarzeń sportowych.

  • O godz. 11:00 członkowie Sopockiego Klubu Pływackiego planują skoki do wody z ostrogi molo, skąd płynąć będą do brzegu.
  • Już w sobotę, 12 listopada o godz. 9:30 wyruszy Bieg Niepodległej, dziesięć minut później na trasę udadzą się maszerzy nordic walking. Start i meta na skwerze Kuracyjnym.

Piątkowe (11 listopada) obchody Święta Niepodległości zwieńczy

  • uroczysta msza święta odprawiona o godz. 18:00 w kościele św. Jerzego,
  • po niej nastąpi przejście pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
ReklamaZiaja włosy rosinna pielęgnacja
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja