Tym razem gościny powiatowemu turniejowi użyczyła Szkoła Podstawowa w Jabłowie. Było kolorowo, wesoło i tanecznie. Jak co roku, konkurencje, w których rywalizowały koła gospodyń wiejskich powiatu starogardzkiego, okazały się świetną okazją nie tylko do „sportowych” zmagań, ale i świetnej zabawy dla wszystkich, którzy wybrali się na to wydarzenie.
Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłowie za nami!
Prezentacje kół oceniało jury w składzie:
- Grażyna Nagórska, przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim,
- Sylwia Chyła-Sandak, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowej Wsi Rzecznej,
- Lucyna Szczodrowska-Pazik, kierownik Referatu Rolnictwa i Rozliczeń Finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przewodnicząca komisji,
- Alina Jeleń, prezeska Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia
- oraz Iwona Niedzielska z Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.
Gospodynie rywalizowały w czterech konkurencjach:
- produkt – potrawa mięsna z drobiu,
- moda – kreacja folklorem malowana,
- scenka kabaretowa – Wójcie, jak żyć?,
- piosenka – Wiwat nasze Koło.
KGW Zielona Góra będzie reprezentować powiat starogardzki na wojewódzkim turnieju KGW

– Powiat starogardzki na turnieju wojewódzkim reprezentować będzie KGW Zielona Góra. Nagrodę publiczności otrzymało KGW Grabowo, wyróżnienie przyznano KGW Iwiczno, w kategorii kulinarnej wygrały „Modraki” z Borzechowa, w kategorii modowej – KGW Rokocin, scenkę kabaretową najlepiej odegrało KGW Grabowo, a piosenkę najlepiej zaśpiewało KGW Godziszewo – ogłoszono ze sceny.
– Kiedy usłyszeliśmy: „Zatem uroczyście ogłaszamy, że powiat starogardzki na turnieju wojewódzkim reprezentować będzie zwycięzca, czyli... Koło Gospodyń Wiejskich Zielona Góra”, nasza radość sięgnęła zenitu – dzieli się wrażeniami Anna Jakubowska, przewodnicząca KGW Zielona Góra.
Byliśmy zaskoczeni i bardzo szczęśliwi, bo na miano Laureata Głównego Turnieju absolutnie nie liczyliśmy! Wygrywaliśmy w pojedynczych konkurencjach, ale główną nagrodę zdobyliśmy po raz pierwszy i bardzo się z tego cieszymy.
Anna Jakubowska / przewodnicząca KGW Zielona Góra
.jpg)
Członkowie zwycięskiej ekipy nie spoczęli na laurach. Już ostro szlifują formę na wojewódzkie zmagania. Koło ma za sobą kilkudziesięcioletnią działalność.
– Według zapisków kronikarskich, KGW Zielona Góra zawiązało się w 1960 roku, czyli 65 lat temu. Od samego początku koło działało bardzo prężnie na wielu płaszczyznach związanych z potrzebami danego okresu – opowiada przewodnicząca KGW Zielona Góra. – Z chwilą odejścia na emeryturę Heleny Banieckiej (nauczycielki miejscowej szkoły), KGW Zielona Góra na krótki okres zaprzestało swojej działalności.
– Pani Helena przez wiele lat skrupulatnie prowadziła też zapiski kronikarskie, z którymi można zapoznać się na stronie facebookowej KGW Zielona Góra. Po przerwie, w 2003 roku, nastąpiła reaktywacja koła. Obecnie, łącznie z panami, liczy ono 34 członków, z miejscowym sołtysem na czele – dodaje Anna Jakubowska.

Koło Gospodyń Wiejskich w Zielonej Górze współpracuje z różnymi instytucjami, takimi jak m.in.: OSP, Sołectwo Zielona Góra, Urząd Gminy Lubichowo, Gminny Ośrodek Kultury w Lubichowie.
Członkinie i członkowie tego koła chętnie wspierają różne akcje charytatywne, niosą pomoc ludziom poszkodowanym przez żywioły, organizują festyny, by pozyskać środki finansowe, np. dla potrzebujących dzieci. Wspólnie z zielonogórskim sołectwem koło gospodyń organizuje też rodzinny Dzień Dziecka.

KGW Zielona Góra brało udział niemal we wszystkich turniejach kół gospodyń wiejskich w Jabłowie, a ostatnio zostało wyróżnione na Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od kuchni” w parku Ronalda Reagana w Gdańsku. Koło od lat prezentuje też kociewskie kulinaria podczas letniego festynu w Szteklinie i co roku przygotowuje część artystyczną na dożynki w Lubichowie.

– KGW Zielona Góra to nie tylko talenty kulinarne, ale również wokalno-artystyczne, i dlatego przygotowujemy różne scenki kabaretowe na spotkania integracyjne, nie tylko z mieszkańcami, ale i biesiady w okolicy – dodaje przewodnicząca KGW Zielona Góra. – Co roku w maju dla swoich członków organizujemy również kilkudniowe wyjazdy po kraju, jak i za granicę, a jesienią – dwudniowe wyjazdy integracyjno-relaksacyjne do miejsc naszego pięknego Kociewia.
Napisz komentarz
Komentarze