Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czworo nowych Honorowych Obywateli Miastka

Genowefa Gocoł, Mirosław Bartuch oraz pośmiertnie ks. dr Wojciech Wójtowicz i Wojciech Gołębiowski otrzymali tytuły Honorowych Obywateli Gminy Miastko. Wyróżnienia wręczono podczas ostatniej sesji rady.
Genowefa Gocoł, Mirosław Bartuch oraz pośmiertnie ks. dr Wojciech Wójtowicz i Wojciech Gołębiowski otrzymali tytuły Honorowych Obywateli Gminy Miastko (fot. Urząd w Miastku)

Honorowym Obywatelom lub ich bliskim tytuły wręczyli przewodniczący Rady Miejskiej w Miastku Tomasz Borowski oraz burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz.

Genowefa Gocoł to wieloletnia i zaangażowana ordynator oddziału dziecięcego w miasteckim szpitalu. W jej imieniu wyróżnienie odebrał syn Bartosz. - Jesień życia nie dla wszystkich jest łaskawa i taka, jak powinna być. Mamy dziś nie może tu być z nami, ale gdy dowiedziała się o tym wyróżnieniu, nie kryła wzruszenia, że pani burmistrz wytypowała ją do tak zacnego grona. W imieniu mamy bardzo za to dziękuję. Tym bardziej, że w Miastku są osoby, które na to również zasługują – powiedział syn pani Genowefy.

Genowefa Gocoł to wieloletnia i zaangażowana ordynator oddziału dziecięcego w miasteckim szpitalu. W jej imieniu wyróżnienie odebrał syn Bartosz (fot. Urząd w Miastku)

Tytuł Honorowego Obywatela odebrał Mirosław Bartuch, wieloletni dyrektor szkoły i samorządowiec. Z Miastkiem związał się w 1971 roku, gdy został nauczycielem, a od 1979 roku przez 28 lat pełnił funkcję dyrektora szkoły w Łodzierzy, przyczyniając się m.in. do budowy nowego budynku szkoły, sali sportowej i budynków mieszkalnych dla nauczycieli. Pan Mirosław był też radnym Miastka dwóch kadencji (1990-1998) oraz wiceprzewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Słupskiego, a także w latach 1994-1998 marszałkiem Sejmiku Województwa Słupskiego. Przez trzy kadencje (2006-2018) był również radnym wojewódzkim Sejmiku Pomorskiego w Gdańsku oraz jednocześnie przewodniczącym Komisji Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Podczas sesji w Miastku pan Mirosław nie krył wzruszenia. - W dniu tak uroczystym trudno jest coś mówić i wspominać czasy, gdy po raz pierwszy w tej sali zostałem radnym. Powiedziałem sobie wtedy, że bez względu na wszystko zawsze będę myślał tylko i wyłącznie o Miastku. Nie było takiej sesji, żebym nie przypominał rządzącym, że źle się dzieje, że nas tu „rozbierają”. A przypomnę, że kiedyś byliśmy nawet powiatem, teraz nam tego brakuje. Byłoby inne życie, jak jest teraz w takiej gminie, jak Miastko. Wszystko straciliśmy. Jednak dziś chciałbym podziękować wszystkim radnym, że staracie się i robicie, co możecie, aby rozwijać Miastko. Może kiedyś jeszcze odżyjemy, bo raz jest lepiej, a raz gorzej. I skieruję te słowa do radnych i pani burmistrz - ja jeszcze jestem i żyję i zawsze, gdy będę mógł, pomogę. W Słupsku i Gdańsku wiedzą, gdzie mieszkam. Nigdy nie odmówili mi żadnej prośby, o którą się do nich zwróciłem. Nie ma też osoby na terenie naszej gminy, która by nie otrzymałaby wsparcia ode mnie. Chcę też przeprosić tych wszystkich, którzy z różnych powodów są na mnie obrażeni. Dziękuję w imieniu swoim i wszystkich, którzy dziś to wyróżnienie otrzymali. I dziękuję również mojej żonie, która zawsze na mnie czekała, gdy wyjeżdżałem – wspominał pan Mirosław.

Tytuł Honorowego Obywatela odebrał Mirosław Bartuch, wieloletni dyrektor szkoły w Łodzierzy i samorządowiec (fot. Urząd w Miastku)

- W imieniu swoim i brata dziękujemy za ten tytuł dla taty. Ludzie z Miastka stali się dla mnie drugą rodziną, są moimi przyjaciółmi. Tata byłby dziś szczęśliwy z takiego uznania

Pani Maja, córka Wojciecha Gołębiowskiego

Pośmiertnie tytuł przyznano przedsiębiorcy i organizatorowi Rajdu Magam Trophy Wojciechowi Gołębiowskiemu. Pan Wojciech zmarł w styczniu 2018 roku. Wyróżnienie odebrała córka Maja. - W imieniu swoim i brata dziękujemy za ten tytuł dla taty. Miastko to nasz drugi dom i z mojej perspektywy miasto i gmina świetnie się zmieniają. Wszystko tu kwitnie i jest to fantastyczne. Ludzie z Miastka stali się dla mnie drugą rodziną, są moimi przyjaciółmi. Tata byłby dziś szczęśliwy z takiego uznania – powiedziała córka Maja.

Pośmiertnie tytuł przyznano przedsiębiorcy i organizatorowi Rajdu Magam Trophy Wojciechowi Gołębiowskiemu. Pan Wojciech zmarł w styczniu 2018 roku. Wyróżnienie odebrała córka Maja (fot. Urząd w Miastku)

Również pośmiertnie Honorowym Obywatelem Miastka został ks. dr Wojciech Wójtowicz, który był m.in. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Zginął tragicznie w styczniu 2020 roku. W jego imieniu wyróżnienie odebrał brat Adam. - Z całego serca dziękuje za to wyróżnienie dla brata. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby mojego brata – mówił pan Adam.

Wyróżnienia Honorowych Obywateli są w Miastku przyznawane od 2017 roku. Do tej pory tytuły takie otrzymali: Józef Kłobuszyński, Rajmund Rutkowski, Władysław Stojak, Feliks Harat, Cord Asche, ks. Jan Karnicki, Jerzy Tandecki, Piotr Hofmański, Hans Ulrich Kuchenbacker, Feliks Wieczyński, Stanisława Mostowska, Walenty Demiro-Saulski.

Również pośmiertnie Honorowym Obywatelem Miastka został ks. dr Wojciech Wójtowicz, który był m.in. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Wyróżnienie odebrał brat Adam (fot. Urząd w Miastku)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama