Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Politechnika Gdańska najpopularniejszą uczelnią publiczną w kraju. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wyniki rekrutacji

O jedno miejsce na studiach na Politechnice Gdańskiej walczyło w tym roku  8,2 kandydatów – wynika z podsumowania ministerstwa edukacji i nauki. Gdańska uczelnia jest też druga w rankingu bezwzględnej liczby kandydatów na uczelnie techniczne w kraju. Z kolei wśród uczelni niepublicznych wysokie miejsce zajęła gdańska Wyższa Szkoła Bankowa – jest  trzecia w rankingu studiów dziennych i druga – niestacjonarnych.
(fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska)

Politechnika Gdańska w tym roku akademickim była najchętniej wybieraną  na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie.  W pierwszej trójce znalazły się również Politechnika Warszawska (7,7 kandydata na jedno miejsce) oraz Politechnika Poznańska (6,2). Uniwersytet Gdański jest w zestawieniu uczelni powyżej 4 kandydatów na miejsce na 17. pozycji (4,1 kandydata na miejsce).

Reklama

Politechnika Gdańska z 26 733 kandydatami na studia jest też druga, jeśli chodzi o ich bezwzględną liczbę w kategorii uczelni technicznych. Liderem jest Politechnika Warszawska z ponad 43 tys. zdających.

W zestawieniu uczelni niepublicznych najczęściej wybieranych przez kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w pierwszej trójce pojawia się Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku. Liderem w tym zestawieniu jest warszawski Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny SWPS (ma oddział w Sopocie).  

Najpopularniejsze kierunki na Politechnice Gdańskiej

Najwięcej zgłoszeń w przeliczeniu na jedno miejsce na PG odnotowano na kierunkach:

  • ekonomia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (18,53 os. na miejsce)
  •  gospodarka przestrzenna na Wydziale Architektury (17,34 os.)
  • analityka gospodarcza na WZiE (15 os.)
  • automatyka, cybernetyka i robotyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (12,01 os.)
  • projektowanie i budowa jachtów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (11,09 os.).

Rok temu  kandydaci na studia dokonywali podobnych wyborów. Najpopularniejsza  była ekonomia, na drugim miejscu mechatronika (15,8 os. na miejsce), a na trzecim - gospodarka przestrzenna (15,1 os. na miejsce).

Przypomnijmy, że w 2020 r. Politechnika Gdańska – jako jedna z ośmiu polskich szkół wyższych - po raz pierwszy znalazła się w tzw. Rankingu Szanghajskim, który stanowi listę tysiąca najlepszych uczelni na świecie. PG znalazła się w dziewiątej setce, ale nie wiadomo dokładnie na którym miejscu, bo dokładny ranking podawany jest jedynie dla pierwszej setki, a kolejne pozycje na liście opisywane są setkami. Politechnika Gdańska znalazła się w grupie "801-900", wyprzedzając dwie inne polskie uczelnie. W tym samym przedziale co PG sklasyfikowano Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnikę Warszawską. Jedynie trzy polskie uczelnie sklasyfikowane zostały na wyższych miejscach – Uniwersytet Warszawski "301-400", Uniwersytet Jagielloński "401-500" oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie "701-800". W pierwszej dwudziestce jest aż 15 szkół wyższych z USA i trzy z Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Harvarda, który jest na szczycie od początku istnienia Rankingu Szanghajskiego.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja