Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

O biskupie Konstantynie Dominiku i jego procesie beatyfikacyjnym już [nl] w niedzielę, 6 marca [nl] w Pelplinie

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie organizuje uroczyste podsumowanie Roku Biskupa Konstantyna Dominika, które planowane jest w najbliższą niedzielę, 6 marca w Pelplinie. Uroczystość odbędzie się w przeddzień 80. rocznicy śmierć Sługi Bożego. Będzie okazja, m.in. aby dowiedzieć się więcej o postępach w toczącym się procesie beatyfikacyjnym duchownego.
Grób biskupa Konstantyna Dominka, Pelplin
Nagrobek biskupa Konstantyna Dominka na pelplińskim cmentarzu (fot. Radio Głos)
  • Początek uroczystości o godz. 10:00. Uroczysta msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika odprawiona zostanie pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie.
  • Po mszy ok. godz. 11:30 zaplanowano modlitewne spotkanie przy grobie biskupa Konstantyna Dominika na cmentarzu parafialnym przy ul. Podgórnej.
  • O godz. 12:30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie rozpocznie się sympozjum poświęcone patronowi 2021 roku.

Ci, którzy śledzą proces beatyfikacji i kanonizacji biskupa Konstantyna Dominika, będą mieli okazję dowiedzieć się więcej u źródła. Prelekcję pod hasłem „Proces beatyfikacyjny – mity, stan, szanse” wygłosi ks. dr Piotr Tisler, postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym.

O radościach i smutkach czcicieli Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika opowie prof. Józef Borzyszkowski. Ważnym punktem programu będzie również inauguracja Archidiecezjalnego Konkursu Pamięci o Słudze Bożym Biskupie Konstantynie Dominiku.

Organizatorami wydarzenia są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna.

rok biskupa Konstyna Dominika - program

Biskup Konstantyn Dominik zmarł 80 lat temu

Przypomnijmy, biskup Konstantyn Dominik urodził się 7 listopada 1870 r. w Gnieżdżewie na Kaszubach. Naukę pobierał m.in. w Collegium Marianum, progimnazjum biskupim w Pelplinie. Po ukończeniu Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Chełmnie dołączył do grona studentów Seminarium Duchownego w Pelplinie. 25 marca 1897 r. biskup Konstantyn Dominik uzyskał święcenia kapłańskie. Pierwszą pracę duszpasterską objął w kościele pw. św. Ignacego na terenie obecnej Oruni w Gdańsku. Od 1920 do 1939 r. duchowny pełnił funkcję rektora pelplińskiego seminarium duchownego. Potajemnie nauczał literatury polskiej i historii Polski. Bronił kleryków przed władzami pruskimi w toruńskim procesie filomatów oskarżonych o urządzanie obchodów rocznic wydarzeń dla tożsamości polskiej.

20 stycznia 1928 r. papież Pius XI mianował kanonika Konstantyna Dominika biskupem tytularnym i sufraganem diecezji chełmińskiej. To pierwszy biskup pochodzący z Kaszub.

W czasie II wojny światowej duchowny został internowany, a jego działalność była pod ścisłą kontrolą gestapo. 4 marca 1942 roku biskup ciężko zachorował i trafił do szpitala Najświętszej Maryi Panny, gdzie zmarł po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym. Zgodnie z wyrażoną w testamencie wolą, pochowany został na Cmentarzu św. Ignacego na Starych Szkotach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ks. bp Konstantyn Dominik, który żył w opinii świętości

Biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski zaraz po wyborze na urząd w 1946 r. nakazał rozpoczęcie procesu informacyjnego dotyczącego biskupa Konstantyna Dominika. Dokonano wówczas ekshumacji zwłok duchownego (4 marca 1949 r.), podczas której stwierdzono, że szaty, w których pochowano biskupa, nie były zniszczone, a ciało pozostało niemal nietknięte rozkładem, mimo że trumna zaczęła się już rozpadać. Dwa dni później doczesne szczątki biskupa Konstantyna Dominika przewieziono w nowej trumnie do Pelplina, gdzie pochowano je na cmentarzu parafialnym, obok zbiorowej mogiły kapłanów zamordowanych przez hitlerowców w 1939 r.

Proces beatyfikacyjny biskupa Konstantyna Dominika na etapie diecezjalnym rozpoczął się w kurii biskupiej w Pelplinie 29 czerwca 1961 r., a zakończył się 4 czerwca 1965 r. Mimo że trwa już wiele lat, to jeszcze nie został ukończony.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama