Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W gminie Starogard Gdański stanęły czerwone pojemniki na elektrośmieci

Osiem specjalnie oznakowanych czerwonych pojemników na zużyty małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęło na terenie gminy Starogard Gdański. Gmina w tym roku przystąpiła do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Teraz mieszkańcy będą mogli szybko, łatwo i w sposób bezpieczny dla środowiska, pozbyć się elektroodpadów ze swoich domów.
Fot. UG Starogard Gdański

Co ciekawe, z części odzyskanych surowców powstaną ule z recyklingu oraz wyjątkowe dzieła sztuki w nurcie trash art., czyli sztuka ze śmieci.

- Pojawienie się czerwonych pojemników w różnych lokalizacjach naszej gminy, to wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych mieszkańców, którzy często pytali nas gdzie oddać elektrośmieci – mówi Magdalena Forc-Cherek, wójt gminy Starogard Gdański. - Dzięki przystąpieniu do projektu Elektryczne Śmieci, mały zużyty sprzęt będzie można wrzucić do czerwonych pojemników w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy.

Pojemniki na elektrośmieci stanęły w: Jabłowie - ul. Nad Jeziorem, Kokoszkowych - ul. Szkolna, Kolinczu - ul. Główna, Koteżu - ul. Wróblewskiego, Nowej Wsi Rzecznej - ul. Rzeczna, Rokocinie - Rokocin 19 A, Rywałdzie - ul. Szkolna oraz Szpęgawsku - ul. Kasztanowa.

O potrzebie działań skierowanych na ochronę środowiska naturalnego przekonanych jest coraz więcej środowisk, mieszkańców.

- Integralnym elementem projektu Elektryczne Śmieci pozostaje edukacja ekologiczna, która koncentruje się wokół recyklingu – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. - Jako Fundacja Odzyskaj Środowisko pokazujemy praktyczny wymiar recyklingu. Działamy poza schematem, budując ule z wykorzystaniem bębnów od pralek, łaziki z elektrycznych śmieci czy tworząc jedyną w swoim rodzaju kolekcję biżuterii kolorystyką oraz wzornictwem nawiązującą do świata pszczół.

Pojawienie się czerwonych pojemników w różnych lokalizacjach naszej gminy, to wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych mieszkańców, którzy często pytali nas gdzie oddać elektrośmieci

Magdalena Forc-Cherek / wójt gminy Starogard Gdański

Mieszkańcy Gminy Starogard Gdański mają również szansę na pogłębianie swojej wiedzy w temacie ochrony środowiska. Mogą korzystać z innowacyjnej platformy edukacyjnej Szkolnego Centrum Recyklingu, na której znajdują się artykuły naukowe, bajki edukacyjne, opowiadania, filmy, scenariusze lekcji dedykowane dla uczniów z różnych grup wiekowych.

- Polecam odwiedzić zakładkę Laboratorium Pszczół, w której czekają ciekawostki ze świata tych niezwykle pracowitych owadów, wywiady z projektantem i twórcą uli z recyklingu oraz szlak pasiek z recyklingu - dodaje Krzysztof Kierzkowski.

Fundacja Odzyskaj Środowisko zaangażuje się również bezpośrednio w działania proekologiczne w gminie Starogard. Przedstawiciele fundacji przeprowadzą na terenie gminy działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej.

- Na projekt skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 4-8, składać się będą zajęcia edukacyjne, materiały filmowe, a także konkursy - wyjaśnia Krzysztof Kierzkowski.

Przypomnijmy, projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest przez Gminę Starogard Gdański, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku AURAEKO i jest całkowicie darmowy. Gmina przymiarki do tego projektu czyniła jeszcze w ubiegłym roku. Samorząd przystąpił do tej inicjatywy w tym roku.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama