Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy gdyńskie śródmieście trafi na listę światowego dziedzictwa UNESCO?

Starania o umieszczenie gdyńskiego, modernistycznego śródmieścia na prestiżowej liście UNESCO podjęto przed dwoma laty. Teraz zbliżamy się do finału - już w lipcu okaże się, czy centrum Gdyni znajdzie się wśród 1223 najcenniejszych kulturowo miejsc świata.
Gdynia, Śródmieście Gdyni
Centrum Gdyni znajdzie się na liście UNESCO?

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gdyńskie śródmieście trafi na listę UNESCO?

Wszyscy mniej lub bardziej oficjalnie mówią, że były to idealny prezent na setne urodziny Gdyni. W najbliższych tygodniach eksperci z ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych) zadecydują, czy warto zarekomendować umieszczenie gdyńskiego, modernistycznego  śródmieścia na elitarnej liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Ostateczną decyzję podejmie podczas lipcowej  sesji w Paryżu Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Reklama
CZYTAJ TEŻ: Gdynia straciła okrągły rok. Wniosek do UNESCO do poprawki

- Jeśli zostaniemy wpisani na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będzie to pięknym zwieńczeniem wielu lat pracy ludzi oraz architektów, którzy w czasach dwudziestolecia międzywojennego Gdynię tworzyli - mówiła portalowi gdynia.pl Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni, podczas zwołanej we wtorek, 15 kwietnia konferencji prasowej.. To, co jest wyjątkowego w całym procesie starań, to przede wszystkim bardzo mocno odczuwalna partycypacja mieszkanek i mieszkańców, utożsamianie się z naszym dziedzictwem. I to warto podkreślić, bo wszyscy eksperci, z którymi rozmawialiśmy, bardzo to mocno podkreślali.

Przedwojenne centrum miasta powstało na 88 hektarach. Wybudowano tu niespełna 500 modernistycznych budynków, w tym tak znane, jak mieszczący się na rogu ulic 10Lutego i 3 Maja charakterystyczny "Bankowiec".  W tym samym czasie powstawała także architektura litewskiego Kowna, które w 2023 r. jako "Modernistyczne Kowno: architektura optymizmu" znalazło się na prestiżowej liście. Jednak, jak przekonywał miejski konserwator zabytków Robert Hirsch , takiego zespołu, jak gdyński, nie ma obecnie na liście UNESCO.

Lista obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości”, prowadzona przez UNESCO obejmuje obecnie 17 unikatowych miejsc z Polski, w tym Stare Miasto w Krakowie, Warszawie i Zamościu, zamek w Malborku, kopalnię soli w Wieliczce czy Puszczę Białowieską. Inicjatorem zgłoszenia modernistycznego Śródmieścia na listę UNESCO i wykonawcą wymaganych opracowań jest samorząd Gdyni.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadio Gdańsk 80 lat urodzinowe zdjęcie
ReklamaZiaja włosy rosinna pielęgnacja
Reklama