Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej 2025 w Kielnie. Znamy laureatów

W Kielnie w gminie Szemud w sobotę, 5 kwietnia odbyła się XVII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej. To jedno z nielicznych w Polsce i pierwsze na Pomorzu wydarzenie tego rodzaju. W tym roku podczas niego zaprezentowało się 18 chórów i zespołów, które wykonały utwory w językach łacińskim, polskim oraz kaszubskim.
XVII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej, Kielno 2025
XVII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej w Kielnie w gminie Szemud

Autor: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie

W Kielnie od 2007 roku odbywa się Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej. To jedno z niewielu takich wydarzeń w Polsce. Po raz pierwszy na Pomorzu zorganizowali je dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie Bogusław Napieralski, proboszcz parafii św. Wojciecha ks. prałat Franciszek Rompa oraz późniejszy wieloletni koordynator tego festiwalu Leszek Walkowiak.

Reklama

Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej od 2007 roku w Kielnie

– To przedsięwzięcie, wymyślone wówczas naprędce i zorganizowane w przeciągu jednego miesiąca, stało się zaczątkiem wielkiego muzycznego i kulturalnego wydarzenia. Muzyka chóralna, ambitna i nietuzinkowa, z ograniczonym dostępem dla zwykłych słuchaczy, wraz z otwarciem drzwi kościoła św. Wojciecha w Kielnie w 2007 roku wydostała się na zewnątrz, zapraszając na ucztę muzyczną chórzystów, pasjonatów i znawców, ale przede wszystkim kaszubską społeczność lokalną oraz przyjezdnych gości. I tak pozostało do dzisiaj – cieszą się organizatorzy tego przedsięwzięcia z Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie.

XVII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej w Kielnie. Wyniki

W siedemnastej edycji festiwalu zaprezentowało się 18 chórów i zespołów chóralnych z różnych zakątków Polski – od Trójmiasta, przez Kaszuby, po Elbląg, Józefów koło Warszawy czy Poznań. 

XVII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej, Kielno 2025

W komisji zasiedli profesjonalni znawcy muzyki chóralnej i języka kaszubskiego: prof. Anna Fiebig, prof. Marek Rocławski oraz ks. dr Robert Kaczorowski z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w  Gdańsku;  dr Paweł Łuczak z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu; dr Tomasz Fopke,  prezes Rady Chórów i Zespołów Kaszubskich oraz gościnnie Gaofeng Wu – student Podyplomowych Studiów Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Chórzyści prezentowali utwory w językach łacińskim, polskim oraz kaszubskim.

  • Najważniejsze wyróżnienie, Grand Prix XVII Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej, otrzymał chór Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa pod dyrekcją Zbigniewa Siekierzyńskiego.
  • Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni pasyjnej w języku kaszubskim otrzymał zespół Poznań Group Ensemble pod dyrekcją Michała Plichty.
  • Nagrodę wojewody pomorskiego przyznaną przez publiczność otrzymał chór mieszany Cantores Veiherovienses z Wejherowa pod dyrekcją Weroniki Brakonieckiej.
  • Nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór Stanisława Kwiatkowskiego wręczono chórowi Dominicantes z Poznania pod dyrekcją Karoliny Piotrowskiej-Sobczak.
  • REKLAMA
  • Nagroda specjalna za najlepiej wykonany utwór przewodni festiwalu Vexilla Regis trafiła do chóru Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa pod dyrekcją Zbigniewa Siekierzyńskiego.

Pełna lista nagrodzonych TUTAJ.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja