– Z okazji 102. rocznicy nadania Kartuzom praw miejskich, chcemy uhonorować osoby oraz instytucje, których praca i zaangażowanie w szczególny sposób wpłynęły na dynamiczny rozwój gminy Kartuzy oraz jej promocję – mówi Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz.
Wpisanie Kartuz w poczet miast, 29 marca 1923 roku, było szczególnym rodzajem nagrody dla mieszkańców za wysiłek włożony w budowanie prestiżu tej miejscowości jako miejsca przyjaznego do życia i godnego odwiedzenia. Dziś pragniemy nawiązać do tych chlubnych tradycji, dbając, by nasi mieszkańcy cieszyli się wysoką jakością życia, a gmina Kartuzy była pozytywnie postrzegana.
Mieczysław Grzegorz Gołuński / burmistrz Kartuz
Kartëskô Skra 2025. Lista laureatów
Statuetkami Kartëskô Skra – już po raz 21. – doceniono tych, którzy w wyjątkowy sposób przyczyniają się do rozwoju i promocji miasta oraz gminy. Nagrodzeni i wyróżnieni to liderzy w swoich środowiskach, którzy mogą służyć za wzór oraz inspirować innych do podejmowania różnorodnych działań na rzecz ziemi kartuskiej.
Poniżej lista wszystkich laureatów.
Kultura
- Marcin Plichta i Małgorzata Wiśniewska – za działania upowszechniające i promujące twórczość artystyczną, a szczególnie organizację Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbiarskiego pt. „Geometria Kamienia” w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze.
- Grupa Teatralna „Ostoja” z opiekunem Arkadiuszem Urbanem – za stworzenie przestrzeni do rozwoju talentów aktorskich i promowanie sztuki teatralnej jako formy wyrażania ekspresji artystycznej, a szczególnie zdobycie Grand Prix Festiwalu Integracji Artystycznej „POZAPOZY” za spektakl „Porozmawiaj sam ze sobą”.
Sport
- Przemysław Gorczyca – za osiągnięcia we współzawodnictwie sportowym w 2024 roku, a szczególnie zdobycie dwóch tytułów mistrza świata i dwóch tytułów mistrza europy w pływaniu zimowym na dystansach 50 metrów i 100 metrów stylem klasycznym, oraz ustanowienie na tych dystansach rekordów świata.
.jpg)
Promocja
- Dorota i Grzegorz Skrzypkowscy – za działania wzmacniające potencjał turystyczny gminy Kartuzy, a szczególnie stworzenie Kaszubskiego Parku Miniatur, Parku Gigantów oraz Parku Kaszubski Gracik w Stryszej Budzie, cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców, jak i gości odwiedzających gminę Kartuzy.
Pomagają innym
- Magdalena Kryger – za wyjątkową wrażliwość i empatię dla małych pacjentów, a szczególnie tworzenie bajek o przygodach Wróżki Zuzi, będących elementem wsparcia dla dzieci i rodziców chcących oswajać najmłodszych z otaczającymi je chorobami i niepełnosprawnościami.
Całokształt
- Roman Tuszyński – za realizację różnorodnych działań w ramach Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niemieckiej, służących wzmacnianiu więzi pomiędzy miastami Kartuzy a Duderstadt, oraz promocję partnerskiej współpracy.
Przedsiębiorczość
- Z.T.H.U. JKS Józef Płotka – za konsekwentne dążenie do rozwoju firmy oferującej usługi na najwyższym poziomie w zakresie prac budowlanych, drogowych i kolejowych, dającej miejsca pracy mieszkańcom oraz możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego.
Nagroda specjalna
- Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach – z okazji jubileuszu 80-lecia działalności, w podziękowaniu za podejmowanie inicjatyw służących upowszechnianiu czytelnictwa oraz działań wspierających twórczość mieszkańców.
- Spółka Mielewczyk – za zaangażowanie w życie społeczności szkolnej Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie, a w szczególności za pomoc w wykonaniu remontu i zakupie wyposażenia sali informatycznej, oraz wspieranie wszelkich inicjatyw organizowanych przez szkołę.
Wyróżnienia
Kultura
- Karolina Serkowska-Sieciechowska – za zaangażowanie w działania służące upowszechnianiu bogactwa kaszubskiej kultury, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, oraz dbałość o zachowanie języka kaszubskiego poprzez własną twórczość poetycką i prozatorską.
- Bogumiła Sychta – za konsekwencję w dążeniu do rozwijania swojego talentu plastycznego, dzielenie się swoją wiedzą i pasją podczas prowadzenia zajęć oraz aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym gminy Kartuzy.
- Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – za podejmowanie inicjatyw służących budowaniu postaw patriotycznych oraz dbałość o upowszechnianie historii życia i dokonań marszałka Józefa Piłsudskiego, a także aktywny udział w akcjach pomocy drugiemu człowiekowi.
Sport
- Norbert Utkała – za osiągnięcia we współzawodnictwie sportowym w 2024 roku, a szczególnie zdobycie srebrnego medalu i tytułu wicemistrza świata juniorów w kickboxingu w formule low-kick, w kategorii wagowej do 71 kg.
- Paweł Teclaf – za konsekwentne dążenie do doskonalenia swoich umiejętności w „królewskiej grze” w szachy, a szczególnie uzyskanie w 2024 roku tytułu arcymistrza szachowego nadanego przez Międzynarodową Federację Szachową FIDE.
Promocja
- Dariusz Wolski – za inicjatywę wznowienia wydania publikacji „Kartuzja Kaszubska” autorstwa księdza prałata Pawła Czaplewskiego oraz kontynuację tradycji wytwarzania nalewek, w tym szczególnie „Kartuzjanki”, nawiązującej do likieru Chartreuse, produkowanego przez mnichów zakonu kartuzów.
- Henryk Miotk – za promocję wśród mieszkańców gminy Kartuzy zainteresowania aktywnością fizyczną poprzez cykliczną organizację imprez biegowych „Cartusia Półmaraton” oraz „Bieg o Złotą Górę”.
Pomagają innym
- Marek Szwaba – za podejmowanie inicjatyw służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego mieszkańców i gości sołectwa Sianowska Huta, a szczególnie za działania przygotowujące młodzież do Turnieju Wiedzy Pożarniczej
- Jan Bojanowski – wyróżnienie zostało przyznane za długoletnie służbę w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzierżążnie oraz podejmowanie inicjatyw służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego sołectwa Dzierżążno.
- Wojciech Stromski – za podejmowanie inicjatyw służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego sołectwa Prokowo, w tym w szczególności za przyczynienie się do rozbudowy strażnicy oraz działania propagujące honorowe krwiodawstwo.
Przedsiębiorczość
- Spółka Morad – za konsekwentne dążenie do rozwoju firmy i marki Morad, rozpoznawalnej w kraju i zagranicą, oferującej produkty na najwyższym poziomie, dającej nowe miejsca pracy mieszkańcom oraz możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego.
Całokształt
- Joanna Kaizer-Prondzinska – za różnorodne działania wspierające integrację społeczności lokalnej sołectwa Kiełpino, aktywne wspieranie wydarzeń realizowanych na terenie gminy Kartuzy oraz otwartość na potrzeby drugiego człowieka.
- Bronisław Piórek – za podejmowanie różnorodnych działań zapewniających bezpieczeństwo osób pływających, kąpiących się, uprawiających sport i rekreację na kaszubskich jeziorach, oraz promocję wodnej służby ratowniczej.
- Grupa Nieformalna „Krąg Arasmusa” z Kiełpina – za zaangażowanie w aktywizację seniorów tworzących lokalną społeczność gminy Kartuzy, a szczególnie przygotowanie atrakcyjnej oferty wspólnego działania i spędzania wolnego czasu.
- Hurtownia Pianki Poliuretanowej i Wyrobów Tapicerskich Pianpur – za skuteczną realizację strategii rozwoju firmy, której wysokiej jakości produkty są cenione przez klientów, oraz stałe inwestycje w park maszyn, pozwalające na zdobywanie nowych certyfikatów jakości i tworzenie nowych miejsc pracy.
Napisz komentarz
Komentarze