Do finału zostało zakwalifikowanych jedynie 20. najlepszych młodych astronomów i astronomek. Podczas zawodów rozwiązywali zadania z zakresu analizy danych astronomicznych, a także zadania obserwacyjne. Część zmagań odbywała się w sali głównej Planetarium w Chorzowie z wykorzystaniem jednego z najnowocześniejszych na świecie systemów projekcyjnych. Ogromny sukces w tej arcytrudnej i przez to bardzo prestiżowej olimpiadzie odniosły dwie uczennice z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Kinga uczy się klasie matury międzynarodowej – international baccalaureate (z rozszerzonymi programami matematyki i fizyki), a Zofia należy do klasy matematyczno-fizycznej. Pierwszych 5 laureatów i laureatek, a wśród nich Kinga Wysocka, będzie reprezentować Polskę podczas 18. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która odbędzie się w Bombaju w Indiach od 11 do 21 sierpnia 2025 roku.
CZYTAJ TEŻ: Gdyński wkład w podbój kosmosu. Satelita EagleEye zawita na orbicie
Z Gdyni, przez Chorzów…
Olimpiada Astronomiczna to konkurs astronomiczny, organizowany od ponad 60 lat przez Planetarium Śląskie w Chorzowie. Adresowany jest do uczniów szkół średnich, którzy interesują się astronomią i eksploracją kosmosu. Zawody rozgrywane są w trzech etapach. Dwie serie zadań pierwszego etapu oraz zadanie obserwacyjne rozwiązywane są w warunkach domowych. Jest zatem czas, aby zawodnicy mogli uzupełnić swoje wiadomości, posiedzieć nad rozwiązaniem zadań teoretycznych no i przeprowadzić obserwacje.
Zawody półfinałowe (II etap) rozgrywane są w kilku miastach Polski, a finał (III etap) rozgrywany jest w ciągu kilku dni w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Na tym etapie uczestnicy, oprócz zadań teoretycznych, mierzą się również z obserwacjami nocnego nieba oraz nieba pod sztucznym niebem Planetarium. Tegoroczną edycję zwyciężył Dawid Chudzik, uczeń XIV liceum ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. W Bombaju Polskę będzie reprezentować 5 laureatów tegorocznych zmagań, w tym Kinga Wysocka z Gdyni.

…do Bombaju
Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich mające promować zainteresowania astronomia, badaniami kosmicznymi i naukami ścisłymi. Zawody rozgrywane są w różnych krajach a startują w nich pięcio-osobowe reprezentacje wyłonione na podstawie wyników narodowych olimpiad i konkursów astronomicznych. Zawody polegają na rozwiązywaniu zadań teoretycznych, analizie danych astronomicznych i przeprowadzeniu obserwacji astronomicznych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Julia zamierza budować stacje kosmiczne
Pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku w Chiang Mai w Tajlandii. Miejsce co roku się zmienia, ale Polska była gospodarzem Olimpiady w latach 2011 i 2023, kiedy to młodzi astronomowie przyjechali do Chorzowa, Katowic i Krakowa. Polscy reprezentanci zdobywali wielokrotnie medale i wyróżnienia olimpijskie a największym sukcesem było zwycięstwo Przemysława Mroza na IOAA-2010 w Chinach. Kinga Wysocka ma szansę pójść w jego ślady.
Napisz komentarz
Komentarze