W nowym centrum w Gdańsku prowadzone będą projekty badawczo-rozwojowe. Ich celem jest tworzenie nowoczesnych procesorów i akceleratorów dla centrów danych i HPC, zgodnych z europejskimi wymogami efektywności energetycznej. Akceleratory spółki zostaną zaprojektowane z wykorzystaniem technologii węzłów krzemowych i otwartej architektury zestawu instrukcji dla procesorów (RISC-V).
- Rozwój sektora półprzewodników jest kluczowy dla przyszłości gospodarki - zarówno globalnej, jak i lokalnej. Jednocześnie priorytetowo traktujemy technologię, która służy obywatelom, podtrzymując naszą odpowiedzialność wobec środowiska, zapewniając, że innowacje napędzają postęp w sposób zrównoważony - mówi Francesc Guim, dyrektor generalny Openchip.
CZYTAJ TEŻ: Fabryka Northvolt w Gdańsku sprzedana. Pracownicy ocalą posady?
Rekrutacja już ruszyła. Kto ma szansę na zatrudnienie?
Nowe centrum rozpoczęło już rekrutację specjalistów – inżynierów oprogramowania, ekspertów ds. jakości, specjalistów DevOps i integratorów systemów. Łącznie w tym roku planowane jest stworzenie kilkudziesięciu miejsc pracy, co poskutkuje nowymi możliwościami rozwoju zawodowego na Pomorzu.
- Cieszy nas, że kolejny globalny gracz wybrał Pomorze jako swoją bazę operacyjną w Europie. To dowód na skuteczność działań Invest in Pomerania, inicjatywy koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza, opiekującej się projektem Openchip w Polsce. Hiszpańska firma skorzystała z jednego z naszych instrumentów inkubacyjnych: dedykowanej powierzchni tymczasowej – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Pomorze poważnym graczem na rynku półprzewodników
Sektor półprzewodników odgrywa coraz ważniejszą rolę w gospodarce regionu. W ciągu ostatnich kilku lat na Pomorzu pojawiły się firmy, które wprowadzają przełomowe rozwiązania na światowe rynki: Solidigm, SK hynix oraz MEP Solutions. Nowa inwestycja umacnia tę pozycję, otwierając kolejne możliwości współpracy z uczelniami, start-upami i partnerami biznesowymi.
Openchip to nowa firma zajmująca się projektowaniem systemów akceleracyjnych dla HPC (High-Performance Computing, zaawansowane technologie informatyczne zdolne do przetwarzania danych i wykonywania złożonych obliczeń z dużą prędkością i wysoką wydajnością). Urządzenia te wykorzystują możliwości AI: machine learning i deep learning, aby zapewnić globalną konkurencyjność i osiągnąć suwerenność cyfrową wokół nowoczesnej mikroelektroniki dla ekosystemu półprzewodników w Europie – jednej z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin w światowej gospodarce.
Napisz komentarz
Komentarze