Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

80. rocznica walk o Gdynię. Uroczystości i defilada Marynarki Wojennej

28 marca upłynęło dokładnie 80 lat od chwili zakończenia walk o Gdynię między wojskami okupanta hitlerowskiego i nacierającymi oddziałami Armii Czerwonej. Przed Pomnikiem Polski Morskiej odbyły się uroczystości z udziałem marynarzy, przedstawicieli parlamentu i samorządu, organizacji społecznych oraz mieszkańców miasta.
80. rocznica walk o Gdynię. Uroczystości i defilada Marynarki Wojennej

Autor: Magdalena Czernek | gdynia.pl

Gdynia, nosząca pod niemiecką okupacją nazwę Gotenhafen, była ważnym elementem obrony hitlerowskiej nad Zatoką Gdańską. Bardzo ważny dla broniących się wojsk hitlerowskich był gdyński port, z którego prowadzono uporczywą ewakuację żołnierzy, służb pomocniczych oraz ludności cywilnej. Pozycje obronne atakowane były przez czerwonoarmistów z 1. i 2. Frontu Białoruskiego. Szturm umocnień rozpoczął się 26 marca. Wielkiej pomocy atakującym udzielili harcerze z polskiego ruchu oporu. W ramach tzw. akcji B-1 zdobyli plany portu Gotenhafen i przekazali je aliantom, planującym bombardowania niemieckich okrętów. Dzięki temu można było precyzyjnie wskazywać cele nalotów, omijając dzielnice mieszkalne. Ponadto harcerze prowadzili tzw. akcję B-2, w której ustalili dokładne lokalizacje niemieckich umocnień. Mapy z naniesionymi miejscami fortyfikacji przekazali Armii Czerwonej. Dzięki temu można było uniknąć frontalnych ataków, związanych z wielkimi stratam,i oraz zniszczeniami miasta. 28 marca wojska hitlerowskie zostały wyparte z Gdyni na Oksywie i Półwysep Helski.

Reklama
CZYTAJ TEŻ: 80 lat temu Gdańsk wrócił do Polski. Uroczystości na Długim Targu i wystawa

- Gdynia to miasto prężnie rozwijające się, dynamiczne, europejskie. Możemy być z niego dumni. Pamiętając jednocześnie o historii odzyskania miasta i zatarciu wszystkiego tego, co Niemcy przez 5 lat zrobili w tym miejscu, wynaradawiając je, wyrzucając dziesiątki tysięcy mieszkańców, a osiedlając w ich miejsce Niemców. Pamiętajmy o bohaterach, pamiętajmy o tych dniach, pamiętajmy,  że wolność i niepodległość nie tylko kraju, ale także miasta, to zbiorowy wysiłek, który wymaga zbiorowej determinacji i ciągłego przygotowywania się także dzisiaj – mówił wicewojewoda pomorski Emil Rojek w trakcie uroczystości.

(fot. Magdalena Czernek | gdynia.pl) 

List do uczestników spotkania skierowała prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. Jak napisała w nim - Wolność, która nadeszła wraz z Armią Czerwoną, po niemal 6 latach wojny, prześladowań i terroru miała słodko-gorzki smak przez wielu z nas odczuwany jeszcze przez kolejne dziesięciolecia. 28 marca każdego roku szczególną pamięcią otaczam tych wszystkich, którym nie dane było dotrwać do zakończenia okupacji. Bohaterskich obrońców miasta w 1939 roku, żołnierzy poległych podczas jego wyzwalania w 1945 roku, wysiedlonych gdynian, którzy nie powrócili do swoich domów z tułaczki, polskich patriotów rozstrzelanych i zamęczonych w miejscach kaźni, obozach. Pamiętamy również o wszystkich gdynianach z urodzenia i z wyboru, którzy po wojnie przyczynili się do odbudowy miasta i do jego rozkwitu. W tym dniu Gdynia dziękuje również harcerzom.

Na budynku Urzędu Miasta Gdyni pojawił się baner o treści - Harcerze uratowali Gdynię - 28.03.1945. Na maszcie magistratu pojawiła się kopia bandery żaglowca „Zawisza Czarny", przed wojną jednostki flagowej ZHP. Pod Pomnikiem Polski Morskiej złożono wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyła defilada pododdziału honorowego Marynarki Wojennej.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama